Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus kosztuje nas 2,2 mld zł dziennie. Ekonomiści stworzyli licznik strat gospodarczych

Federacje zrzeszające przedsiębiorców uruchomiły specjalny licznik, ma on pokazać władzom, jak daleko idące są skutki zamrożenia gospodarki wywołanego obostrzeniami wprowadzonymi na czas walki z pandemią koronawirusa. Każdego dnia tracimy 2,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Zamrożenie gospodarki to 2,2 mld zł start dziennie (Fot: getty images)

Federacja Przedsiębiorców Polskich i Konfederacja Lewiatan uruchomiły licznik, który ma uzmysłowić rządowi, jak kosztowny jest każdy dzień zamrożenia gospodarki. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", to aż 2,2 mld zł strat dziennie, co przekłada się na 15 mld zł tygodniowo i ok. 65 mld zł miesięcznie.

Z wyliczeń ekonomistów obu federacji wynika, że od połowy marca, czyli od wprowadzenia administracyjnych restrykcji, polska gospodarka straciła już 76,4 mld zł, co przekłada się na 3,2 proc. PKB.

Kwota rozkłada się na poszczególne branże - najwięcej start, bo aż 22,8 mld zł, przypada na przemysł, kolejny jest handel - 19,6 mld zł, pozostałe branże usługowe to łącznie 28,6 mld zł, z kolei budownictwo to 5,4 mld zł strat.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Minister zdradza szczegóły 3. etapu

Dlatego FPP i Konfederacja Lewiatan uruchomiły licznik strat. - Chcemy w ten sposób uświadomić politykom, że odsuwanie momentu odmrażania gospodarki ma bardzo konkretny wymiar finansowy. Każdy dzień wymiernych strat to czytelny sygnał, że decyzje polityków są na wagę złota - powiedziała "Rzeczpospolitej' dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, nawet najlepsza tarcza nie posiada nieograniczonych limitów. Jeśli gospodarka nie zostanie ożywiona, to w krótkim czasie nie tylko zabraknie paliwa dla jej podtrzymania, ale również środków na finansowanie walki z epidemią. Kowalski twierdzi, że dalsze ograniczanie gospodarki będzie miało katastrofalne skutki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

The TruthDo wyborów rząd będzie dbał o nasze zdrowie i ratował gospodarkę. Po wyborach coś czuję nowe podatki i cięcie sociali. Jedno mnie tylko smuci, … Czytaj całość

22-04-2020

konkretnyJakieś dwie organizacje zrzeszające pracodawców płacących psie pieniądze pracownikom wyliczają rzekome straty, bo ważniejsza jest kasa niż zdrowie … Czytaj całość

22-04-2020

MondryCzeka nas kryzys jakiego świat nie widział. Nie wiadomo czy wystarczy żywności a oni każom ludziom dalej kupować niepotrzebne rzeczy i wydawać cenne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)