Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Nowe dane o mieszkaniach. W dwóch dużych miastach ceny poszły w dół

17
Podziel się:

W trzecim kwartale ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym nieco wzrosły w siedmiu dużych polskich miastach w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynika z najnowszego raportu NBP. Natomiast na rynku wtórnym w Warszawie i Wrocławiu obserwowano spadek cen transakcyjnych.

Nowe dane o mieszkaniach. W dwóch dużych miastach ceny poszły w dół
Ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym spadły w trzecim kwartale w Warszawie i Wrocławiu. (Pixabay)

W trzecim kwartale wzrost ceny ofertowych nowo wprowadzanych mieszkań na rynku pierwotnym wyhamował. Jednocześnie deweloperzy zwiększyli nieco podaż mieszkań.

Natomiast ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły we wszystkich siedmiu analizowanych miastach, zwłaszcza w Warszawie wobec częstszej sprzedaży lepiej zlokalizowanych mieszkań.

Podczas gdy dla sześciu dużych miast ceny transakcyjne wzrosły średnio o 1,9 proc., w stolicy wzrost ten wyniósł 7,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynika z danych zebranych przez NBP.

Zobacz także: Najskromniejsza polska milionerka. Nie ma helikoptera, ale nie oszczędza na jednym

W trzecim kwartale średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym za metr kw. kształtowały się następująco: 6406 zł w Łodzi, 7450 zł w Poznaniu, 8109 zł we Wrocławiu, 8240 zł w Gdyni, 8838 w Krakowie, 9029 w Gdańsku oraz 10 184 zł w Warszawie. 

Z kolei na rynku wtórnym w największych miastach spadł nieco popyt na mieszkania na własność. W trzecim kwartale obserwowano stabilizację cen ofertowych w analizowanych miastach, z wyjątkiem Warszawy, gdzie nastąpił ich nieznaczny wzrost.

Natomiast ceny transakcyjne mieszkań na rynkach wtórnych rosły w pięciu miastach, natomiast w Warszawie i Wrocławiu spadły o ok. 3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W trzecim kwartale średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym za metr kw. kształtowały się następująco: 5613 zł w Łodzi, 6882 zł w Poznaniu, 7301 zł we Wrocławiu, 7929 zł w Gdyni, 8100 w Krakowie, 8839 w Gdańsku oraz 9962 zł w Warszawie, wynika z danych zebranych przez NBP.

"Rosły też ceny korygowane hedonicznie, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej niż miało to miejsce kwartał wcześniej" - czytamy w raporcie NBP.

Stawki najmu

Średnie stawki najmu metr kw. mieszkań, nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media, spadł w trzecim kwartale w Warszawie, natomiast pozostały bez zmian w pozostałych analizowanych 6 miastach.

"Nadal w największych miastach rośnie oferta internetowa mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych. Może to sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu zauważają, że szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych nieznacznie wzrosła i wyniosła w trzecim kwartale ok. 21 proc. Nadal na tle innych branż pozostaje ona na wysokim poziomie. Było to skutkiem wzrostu cen transakcyjnych, pokrywających z nadwyżką wzrost kosztów producentów mieszkań.

Ogólnie w trzecim kwartale odnotowano powrót aktywności na rynku mieszkaniowym, po restrykcjach wynikających z pandemii COVID-19. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych była o połowę wyższa w porównaniu do historycznie niskiego poprzedniego kwartału. Koszty budowy mieszkań nieznacznie wzrosły, jednak tempo wzrostu było znacznie niższe, natomiast ceny ziemi nadal istotnie rosły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
666
8 miesięcy temu
Zima zweryfikuje
Przemyśl to
8 miesięcy temu
Ceny mieszkań nie spadaja tylko się stabilizują! mieszkania były cenowo windowane ale zawsze warto inwestować w nieruchomości
gil
2 lata temu
Mieszkanie w warszawie nigdy hałas i często demonstracje zatłoczone nigdy.
Sąsiadka
2 lata temu
Po zmarłych na covid pozostaje masa pustych mieszkań. U mnie w 15 mieszkaniowej klatce schodowej dwa. Oby dwa już są wystawione na sprzedaż.
Rado
2 lata temu
Poczytajcie troche .... dlaczego np spadly tak drastycznie ceny ma Ukrainie po majdanie ?? Kijow po 50 % nizej - ludzie kupowali perelki - dlaczego ?? BO BANKI PODNOSLY STOPY PROCENTOWE i ludzie nie mili na kredyty - U nas to sie nie wydarzy i przecen NIE BEDZIE . Co za bzdury - "jeden z drugim czeka na 70% i kupuje " hahahah - czekajcie czekajcie.... Ceny spadna jasne do 10% - z 15 tys z m2 na 13 i to bedzie MEGA OKAZJA - pozdr