Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Nowe dane o walce z recesją. Dwa kraje zaskoczyły

18
Podziel się:

Najnowsze kwartalne dane pokazują, że europejska gospodarka odbiła od pandemicznego dna. Jednak prawie wszystkie kraje są na minusie. Wyjątek stanowią Szwecja i Irlandia.

Nowe dane o walce z recesją. Dwa kraje zaskoczyły
bEKzQkJh

Gospodarka w strefie euro skurczył się w trzecim kwartale o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu, podał we wtorek unijny urząd statystyczny Eurostat.

Wynik jest minimalnie lepszy od szacunku z połowy listopada, który zakładał spadek PKB w Eurolandzie o 4,4 proc. Jest natomiast zdecydowanie lepszy od danych za drugi kwartał, kiedy gospodarka w strefie euro skurczyła się o blisko 15 proc. rok do roku.

W trzecim kwartale Europa zaczęła wychodzić z pandemicznego szoku. Jednak prawie wszystkie kraje odnotowały spadek PKB w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Wyjątek stanowią Irlandia i Szwecja, które jako jedyne znalazły się na plusie. Gospodarka Irlandii urosła o 8,1 proc., a Szwecji - o 2,1 proc.

bEKzQkJj
Zobacz także: Polska grozi wetem wobec budżetu UE. "Suwerenność nie ma swojej ceny"

Na tle innych krajów Polska wypada dobrze, choć daleko nam do Szwecji czy Irlandii. W trzecim kwartale Polska gospodarka skurczyła się o 1,8 proc. rok do roku. Lepszy wynik odnotowała tylko Litwa (-1,6 proc. rok do roku), Norwegia. Jesteśmy więc poniżej średniej unijnej - spadek PKB w całej UE wyniósł bowiem 4,2 proc.

bEKzQkJp

Porównując wyniki rok do roku, najgorzej wypadają: Hiszpania z wynikiem 8,7 proc. na minusie. Duży powód do zmartwień mają też Brytyjczycy. Ich gospodarka skurczyła się o ponad 9 proc.oraz Grecy ze spadkiem o 11,7 proc.

W trzecim kwartale gospodarki zaczęły wychodzić z pandemicznego szoku, jakiego doznały w drugim kwartale w wyniku lockdownu. W najnowszych danych widać zatem wyraźne odbicie.

Porównując dane kwartał do kwartału, w Polsce tempo wzrostu PKB wyniosło 7,9 proc. W niektórych krajach było znacznie większe i sięgnęło 16 proc. (Włochy, Hiszpania) czy nawet 18 proc. (Francja).

Wzrost PKB w III kw. (w porównaniu z II kw.):

bEKzQkJq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKzQkJK
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Olafo99
11 miesięcy temu
Brawo Szwedzi , poszli drogą dobrowolnego lockdownu nic nie zamykamy kto chce to korzysta i widać skutki gospodarcze . A u Nas i w Niemczech słuchano się "doradców" typu Horbany, Simony, Sutkowskie i efekty tragiczne tego są. Po Nowym Roku czeka nas wzrost bezrobocia, upadek firm , wzrost samobójstw i ludzi z problemy psychicznymi co już we Francji jest plagą no ale w Polsce najważniejsze jest to że pan Horban coś tam powie do kamery o lockdownie a cały rząd PiSowski razem z Mateuszkiem idzie za głosem takich pożal się Boże doradców .
ja
11 miesięcy temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
owp
11 miesięcy temu
Irlandia jest rajem podatkowym więc nic dziwnego
bEKzQkJL
Mono
11 miesięcy temu
W Irlandi ze względu na COVID 25 % pracujących siedziało około 5 miesięcy za 350e tyg w domu Ci co nadal nie wrócili do pracy dostaną Extra 350 na święta. Jak oni się rozwijają ? Poza Dublinem wszędzie owce 🙂
iter
11 miesięcy temu
Po rzUNdach Awuesu ( Uw starała się ich aż do rozpadu koalicji choć trochę kontrolować ) byliśmy w tym samym punkcie co teraz. Przejedli koniunkturę, zamiast ciąć zwłaszcza tzw. wydatki sztywne /prospołeczne/, które straszliwie nadal obciążają gospodarkę oraz prowadzili arcykosztowne [reformy]...