Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Nowe dane o wynagrodzeniach. Ta wartość powinna ucieszyć Polaków

5
Podziel się:

Opublikowane dziś dane z rynku pracy nie zmieniają zasadniczo jego obrazu. Płace w sektorze przedsiębiorstw nadal rosną w szybkim tempie, choć nieco niższa dynamika w porównaniu do poprzednich miesięcy - pisze w komentarzu do danych o wynagrodzeniu Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Nowe dane o wynagrodzeniach. Ta wartość powinna ucieszyć Polaków
Znamy dane o wynagrodzeniach (money.pl, Rafał Parczewski)

W środę GUS opublikował nowe dane o płacach. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu nominalnie o 11,3 proc. rok do roku wobec wzrostu o 12,0 proc.r/r w marcu.

Jak zauważa w swoim komentarzu Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, odczyt okazał się niższy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 12.5 proc.r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 0.4 proc.r/r wobec spadku o 0.2 proc.r/r w marcu i konsensusu rynkowego również wskazującego na spadek o 0.3 proc.r/r.

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł w kwietniu o 8.3 proc.r/r wobec wzrostu o 9.5 proc.r/r w marcu - pisze ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Przeciętne wynagrodzenie. Ta wartość powinna ucieszyć Polaków

Jak zauważa ekspertka, dynamika nominalna wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw okazała się w kwietniu nieco niższa od średnich oczekiwań rynkowych, wciąż jednak pozostawała na dwucyfrowym poziomie.

W ujęciu realnym dynamika przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw osiągnęła w kwietniu 8.7 proc.r/r, czyli także nieco mniej w porównaniu do poprzednich dwóch miesięcy - wskazuje Monika Kurtek.

Autorka komentarza podkreśla też, że GUS podaje w komunikacie, że niższa dynamika płac w kwietniu br. (w stosunku do marca zanotowano wręcz spadek o 1.6 proc.) spowodowana była większą skalą wypłat w poprzednim miesiącu m.in. nagród, w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

Zatrudnienie spadło

Monika Kurtek w dalszej części komentarza wskazuje, że nieco niższej dynamice wynagrodzeń w kwietniu towarzyszyło pogłębienie spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Zmniejszyło się ono o 1,8 tys. etatów.

"Spadki zatrudnienia o tej porze roku miały miejsce w latach poprzednich, więc nie jest to nic nadzwyczajnego, niemniej jednak w obliczu przyspieszania tempa wzrostu gospodarczego, z jakim mamy aktualnie do czynienia, można było oczekiwać niewielkiego chociaż przyrostu etatów. Tak się nie stało, co świadczy o wciąż dużej jeszcze powściągliwości przedsiębiorstw przed zwiększaniem zatrudnienia, a w największym stopniu stoi za tym brak popytu zagranicznego i dotyczy najprawdopodobniej firm produkujących na eksport" - podkreśla.

Opublikowane dziś dane z rynku pracy nie zmieniają zasadniczo jego obrazu. Płace w sektorze przedsiębiorstw nadal rosną w szybkim tempie, choć nieco niższa dynamika w porównaniu do poprzednich miesięcy może nieco uspokajać RPP w kontekście podwyższonej inflacji. Zatrudnienie pozostaje jednocześnie "przytłumione" i na jego wzrost będzie trzeba poczekać, prawdopodobnie do drugiej połowy br. Taka sytuacja na rynku pracy jest bez wątpienia wsparciem dla wzrostu konsumpcji, ale nie gwałtownego jej wybuchu, co ma swoje pozytywne strony - podsumowuje Monika Kurtek.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Jacek
3 tyg. temu
Ja doceniam, że zarabiam na tyle dobrze, że mogę oszczędzać i inwestować. Pomagają mi w tym specjaliści finansowi z Phinance. Mega polecam taką opcję.
qweqwe
3 tyg. temu
tak dla przypomnienia, po 2020r. rząd zaczał "drukowanie" pieniędzy i wrzucił do gospodarki 200mld złotych bez pokrycia. Jaki efekt był tego to wszyscy odczuliśmy w wydatkach, tylko chyba mało kto pamięta jakie ceny mieliśmy do 2019-2020r. w stosunku do zarobków. Mimo wzrostu wynagrodzeń wartość nabywcza i tak spadła. Można się cieszyć że płace rosną ale inflacja i tak zrobi swoje.
Kok
3 tyg. temu
Aga dlaczego do średniej krajowej wlicza się odprawy emerytalne
POLK
3 tyg. temu
NAJWAZNIEJSZE ZE ZWALNIAJA WSZEDZIE TO I PLACE BEDA WIEKSZE HAHAH
aga
3 tyg. temu
Dlaczego w informacji są tylko wskaźniki a wysokość płacy pozostaje tajemnicą ? chyba, że jest dobrze ukryta w tekście a znalezienie jej to challenge.