Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Nowe dane z rynku najmu. Ile osób zarabia na tym w Polsce?

8
Podziel się:

Przychody z najmu nieruchomości, w tym mieszkań, w 2022 r. przekroczyły poziom 25 miliardów złotych - wynika z raportu pt. "Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga", który MF opublikowało w poniedziałek. Z dokumentu dowiadujemy się, ile osób w Polsce zarabiało w ten sposób.

Nowe dane z rynku najmu. Ile osób zarabia na tym w Polsce?
Ile osób w Polsce zarabia na najmie? (Adobe Stock, Daniel Turbasa)

Resort w opublikowanym 29 kwietnia dokumencie przedstawia, jak zmieniły się finanse państwa pod rządami Zjednoczonej Prawicy. Jeden z poruszonych wątków dotyczy przychodów z podatków od najmu nieruchomości.

"Od wielu lat obserwowany jest ciągły wzrost liczby podatników korzystających z ryczałtu przy rozliczaniu najmu przy jednoczesnym powolnym spadku liczby korzystających ze skali podatkowej" - czytamy w raporcie, który można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

Przychody z najmu w Polsce

Z wykresów załączonych do raportu wynika, że na początku XXI w. liczba osób, które płaciły podatki od najmu, wynosiła nieco ponad 200 tys. Po 2004 r. widać jednak niemal nieprzerwany wzrost tej liczby.

Raport wskazuje, że w 2021 r. w Polsce już ok. 900 tys. osób odprowadzało podatki od najmu. W 2022 r. - ostatnim ujętym w "białej księdze" - był to już milion podatników.

Jeśli chodzi o rozliczone przychody, to od 2000 do 2007 r. nie przekraczały łącznie 5 mld zł. Próg 20 mld zł osiągnięto (i przebito) w 2021 r. W 2022 r. - ponad 25 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Arek33
2 miesiące temu
Jak już odkryją, że zarabiasz,... wiedz, że coś się dzieje ;)
Joe
2 miesiące temu
Jak ktoś ma powyżej 2 mieszkań powinien dostawac co miesięcznego liścia od wzbogacenia
Adam_1965
2 miesiące temu
W Polsce jest 1,8 mln mieszkan pustych tzn nie wynajmowanych - jako lokata kapitalu - wzrost wartości 10-20% rocznie i to jest biznes a nie lokaty i obligacje 😀😀. Będzie tylko problem jak wszyscy się rzuca do sprzedaży jak np towarzysze nas zaatakują....
Wyborca
2 miesiące temu
Dlaczego musimy płacić podatek od mieszkań które kupiliśmy za pieniądze opodatkowane ? To jawny rozbój państwa na swoich obywatelach.
wczesny giere...
2 miesiące temu
IM MNIEJSZY P ODATEK TYM SZARA STREFA MNIEJSZA ITAK POWINIEN RZĄD ROBIĆ