Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Mogą się posypać kary

56
Podziel się:

31 października 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dla przedsiębiorców oznacza to nie tylko szereg nowych obowiązków, ale też ryzyko kary.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Mogą się posypać kary
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Mogą się posypać kary (Pixabay)

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w nowym kształcie częściowo weszła już w życie w połowie maja 2021 roku. Zmiany wprowadzono, aby zwiększyć transparentność informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów korporacyjnych.

Równocześnie organy powołane do zwalczania prania pieniędzy uzyskały lepszy dostęp do informacji posiadanych przez liczne instytucje i podmioty gospodarcze. Począwszy od 31 października 2021 roku weszły w życie kolejne przepisy, które wprowadzają szereg obowiązków dla przedsiębiorców.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Mogą się posypać kary

Dzięki nowym przepisom wydłużyła się lista podmiotów, które wymagają wpisu w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). W efekcie niemal każdy podmiot o charakterze korporacyjnym musi zgłaszać dane o swoich beneficjentach do CRBR. Do tej pory stosowne informacje do CRBR musiały przekazywać wybrane spółki (jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne).

Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Facebooka. Ekspertka komentuje

Od 31 października 2021 roku obowiązkiem przekazywania informacji do CRBR objęte zostały spółki partnerskie, spółdzielnie (w tym banki spółdzielcze), spółdzielnie europejskie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS, fundacje, europejskie zgrupowania interesów gospodarczych, spółki europejskie, trusty (z powiernikami lub osobami zajmującymi stanowiska równoważne - mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP, lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium RP w imieniu lub na rzecz trustu).

Ponadto począwszy od 31 października 2021 roku istnieje obowiązek ujawniania w CRBR informacji o każdym obywatelstwie posiadanym przez danego beneficjenta rzeczywistego. Podmiot już wpisany do CRBR ma w związku z tym obowiązek aktualizacji danych.

"Co więcej również sami beneficjenci rzeczywiści zostali zobligowani do dostarczania instytucjom obowiązanym koniecznych informacji w związku z wypełnianiem przez nich obowiązków wynikających z przepisów AML. Oznacza to, że instytucje obowiązane zyskały uprawnienie do żądania od beneficjentów przekazania określonych informacji" - czytamy na stronie parp.gov.pl.

Podmioty już funkcjonujące w CRBR mają trzy miesiące na dokonanie niezbędnych wpisów w systemie. Tym samym powinny to zrobić przed 31 stycznia 2022 roku.

Kary dla przedsiębiorców za brak wpisu

W przypadku, gdy beneficjent rzeczywisty nie dostarczy podmiotowi dokonującemu wpisu do CRBR stosownych informacji i dokumentów, grozi mu kara do 50 tys. zł.

Poważne konsekwencje grożą też samym podmiotom, które nie dokonają aktualizacji danych w CRBR albo podały błędne informacje. W tym przypadku kara pieniężna może wynieść nawet 1 mln zł.

Co ważne, to właśnie instytucje zgłaszające muszą weryfikować prawidłowość dokonanych aktualizacji i wpisów. Leży to w ich interesie, aby nie narazić się na karę podczas ewentualnej kontroli. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, podmiot musi zgłosić ten fakt ministrowi finansów, po czym ten będzie mógł wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
nick
2 lata temu
Ustawki, rozporządzenia, przepisy i kary z tym całym g.... związane - tzw. prawo - to właśnie terror - oczywiście zalegalizowany. I tych terrorystów wybieracie w wyborach i bardzo dobrze, sowicie opłacacie ich ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy. PRZEJRZYJCIE WRESZCIE NA OCZY LUDZIE; finansujecie podatkami i składkami, które płacicie terrorystów rządowych i samorządowych, oraz instytucje polskie i europejskie, a oni w zamian, nie tylko żyją sobie jak pączki w maśle za wasze pieniądze, ale w świetle prawa, które tworzą, nie tylko was piorą z kasy, ale jeszcze maglują - częstując was kolejnymi obostrzeniami, nakazami i karami. Jesteście z każdej strony otoczeni terrorem finansowo-legislacyjno-prawnym, nie widzicie tego i jeszcze słono za to zniewolenie płacicie. Nie zdajecie sobie z tego sprawy z tej prostej przyczyny, że zastosowany został wobec was taki zabieg, że zanim wy dostaniecie pieniądze za swoją ciężką pracę, to wcześniej z waszej pensji zostanie złupiony haracz dla darmozjadów państwowych i nie tylko (w postaci podatku i składek), czy wiecie przynajmniej ile z was ściągają, pewnie nie. Najpierw was wydoją, na końcu wy dostajecie resztkę. Jesteście niewolnikami. Jesteście frajerami i doją was jak mleczne krowy, nawet gorzej, bo krowie daje się wytchnąć, a wam nie. Dodatkowy haracz, z którego nie zdajecie sobie sprawy i którego nie widzicie jest ściągany z was w każdym towarze który kupicie, w każdej rzeczy którą kupicie płacicie haracz. A ogłupianie trwa nadal, tresują następne pokolenie podatników, w szkołach nadal uczą, że 10-cina dawniej pobierana - to był ogromny wyzysk. 10-cina ??!!! - to jak nazwać to jak teraz was okradają ? Znajdźcie sposoby, żeby im nie płacić, odetniecie ich od źródełka, a bez waszych pieniędzy, bez waszej pracy, te bezproduktywne lenie, krawaciarze i cwaniaki, oni wszyscy nie istnieją. PRZEJRZYJCIE PROSZĘ NA OCZY LUDZIE.
nick
2 lata temu
A można zgłosić cały polski parlament, wszystkie ministerstwa, sądy i wszystkie instytucje administracji państwowej i samorządowej - jako terrorystów i instytucje piorące brudne pieniądze ? Może UE i parlament europejski też by się dało zgłosić. Nie widzicie tego ?
zcx
3 lata temu
Powstają co rusz nowe służby do kontroli, których utrzymanie jest kilkakrotnie kosztowniejsze niż wpływy z kar.
Zibi
3 lata temu
Precz z komuną
Natalia
3 lata temu
Czy oprócz kar i straszenia przedsiębiorców jest jeszcze coś w tym kraju?
...
Następna strona