Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Koronawirus. Ograniczenia zostaną utrzymane. Zmiany już od niedzieli

169
Podziel się:

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu do końca listopada będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach publicznych oraz w środkach komunikacji. Kina i teatry będą przyjmować nadal ograniczoną liczbę widzów. Studenci i uczniowie podczas przerw między zajęciami również będą musieli nosić maseczki na twarzach.

Koronawirus. Ograniczenia zostaną utrzymane. Zmiany już od niedzieli
Koronawirus. Obecne ograniczenia zostaną utrzymane co najmniej do końca listopada

Decyzją rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne związane z szerzeniem się pandemii koronawirusa.

I tak utrzymany zostaje obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.

Obostrzenia. Zmiany dla szkół

Poza tym rozporządzenie modyfikuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami. Zapisano w nim, że noszenie maseczki w tych przestrzeniach będzie obowiązkowe, chyba że inaczej postanowi kierownictwo takiej placówki oświatowej.

Zobacz także: Afera na cmentarzu. Kuria nie odpuszcza, mieszkańcy oburzeni. "Darmozjady!"

Jak czytamy w uzasadnieniu, umożliwiono władzom szkół na elastyczne podejmowanie decyzji w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości, czy województwie.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) wprowadzono dlatego, że ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 w przerwach między zajęciami jest wyższe niż w czasie zajęć.

Co ważne, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Koronawirus. "Jesteśmy na fali wznoszącej"

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę, że jesteśmy na fali wznoszącej zachorowań na COVID-19.

Według niego, jeżeli przez chwilę jest mniej dodatnich wyników testów, to tylko dlatego, że wykonuje się ich mało. Kuchar podkreślił również na zupełny brak dyscypliny społecznej wynikający z oswojenia się z koronawirusem. - Panika sprzed roku została zastąpiona przez zupełne lekceważenie - podkreślił w rozmowie z portalem prof. Kuchar.

Jak przyznał Kuchar, we Wszystkich Świętych, szczególnie jak panuje ładna pogoda, na otwartej przestrzeni, przy naturalnej wentylacji jest bezpiecznie. Problemem są dojazdy na cmentarze i spotkania z rodziną w pomieszczeniach zamkniętych.

- Tak naprawdę odwiedzanie cmentarzy oznacza odwiedzanie rodziny. Przy braku przestrzegania zasad to jest niepokojące - ocenił i dodał, że "po tygodniu znowu będzie skokowy wzrost liczby zachorowań".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
Lolo
8 miesięcy temu
Widzę że tu sami zwolennicy szczepionek i maseczek się wypowiadają .czytając wasze montaże ubawiłem się lepiej niż na nie jednym kabarecie. Wzieliście szczepionkę ktuta nie działa nosicie maseczki kture w niczym nie pomagają ! I myślicie że wszyscy są tak tępi jak wy !
Dota
9 miesięcy temu
Co po obostrzeniach ,które spora część społeczeństwa ma głęboko w "poszanowaniu"? Przykładem są pociągi WKP ,w których w godzinach szczytowych panuje niesamowity ścisk,a i tak większość pasażerów ma maseczkę pod brodą lub nie ma jej wcale( chociaż z mikrofonu non stop ogłaszane jest przypomnienie o obowiązku zasłaniania ust i nosa).Jeśli konduktor nie ma prawa wysadzić takiego delikwenta na najbliższej stacji lub nałożyć mandat to ww.prawo jest martwe. Pytam dlaczego to jest takie bez sensu? Dlaczego rządzący nie tworzą prawa,które jednoznacznie ,jest bezwzględnie wymagane,a nie przestrzeganie go wiąże się z dotkliwą i natychmiastową karą !?Powiem tak: obywatel,który zostanie zarażony covidem w pociągu powinien pozwać o odszkodowanie państwo,które nie zapewnia mu ( pomimo płaconych podatków) należytego bezpieczeństwa i przez brak właściwych decyzji naraża go na ciężką chorobę lub nawet śmierć!
Jan Kazimierz
9 miesięcy temu
Gdyby zlikwidowac WHO i Bank Swiatowy zapewne skonczylaby sie i pandemia.
Slawcio
9 miesięcy temu
Czy ostatni cyrk na narodowym odbywal sie w ramach tych obostrzen? To pojemny ten stadion jezeli 60 tys widzow siedzialo w odstępach 1,5 metrowych.
opinion
9 miesięcy temu
To, że swoimi radykalnymi i mającymi poważne konsekwencje wypowiedziami Pan Czarnek czy Prez. Duda nie chcący działań przeciw pandemii, narażają zdrowie i życie wielu Polaków to niewybaczalne. Przecież nikt nie kwsetionuje, że z reżimowych Chin wypuszczono wirusa a można było go powstrzymać na początku. Precz natomiast z dyktaturą antycovidowców, antymaseczkowców i antyszczepionkowców!!! Za dużo zła robią. Przez to zbyt mały procent Polaków zaszczepił się, wielu w sklepach, w windach, nawet ekipy od anten czy paneli słonecznych przychodzą do domów i mieszkań ludzi bez masek sprawia, że COVID nie został osłabiony w Polsce i jest szansa na olejne szczepy. Już dziś Rząd PiS powinien w tej sytuacji wprowadzić nawet czerwone strefy w niektórych miejscach jak Łęczna, Biała Podlaska, wiele miast i powiatów w Lubelskim, Mazowszu czy Podlasiu. Ale i niektóre duże miasta bodaj jak Szczecin czy Poznań zaczynają mieć dużo zachorowań.
...
Następna strona