Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Koniec wojny celnej. Europejska stal i aluminium zwolnione z amerykańskich opłat

28
Podziel się:

Stany Zjednoczone zakończyły czteroletni spór z Unią Europejską o amerykańskie cła na stal i aluminium - podała agencja Reuters. Cła na Europę, Kanadę i Meksyk nałożyła w 2018 r. poprzednia administracja Donalda Trumpa. W zamian UE wprowadziła taryfy odwetowe przeciwko producentom amerykańskim.

Na zdjęciu Joe Biden na tle flag kliku państw
Koniec wojny celnej między USA i UE. Joe Biden wycofał się z polityki Donalda Trumpa (PAP, PAP/EPA/ETTORE FERRARI / POOL)

Po czterech latach kryzys pomiędzy USAUE został zażegnany. W sobotę sekretarz handlu USA Gina Raimondo wyjaśniła, że umowa utrzyma amerykańskie taryfy "Sekcji 232" w wysokości 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium.

Nowe zasady importu stali i aluminium z UE

Jednocześnie umożliwi eksport "ograniczonych ilości" metali produkowanych w UE do Ameryki bez cła - podał Reuters.

Z nieoficjalnych źródeł, na które powołuje się agencja, wynika, że z cła ma być zwolniony wolumen do 3,3 mln ton stali rocznie.

Zobacz także: Prąd ze ścian i żaluzji. Technologia polskiej fizyk zdominuje rynek?

Umowa wymaga, że aby kwalifikować się do statusu bezcłowego, stal i aluminium z UE muszą być całkowicie produkowane na jej terytorium. Ma to zapobiec eksportowi do USA metali z minimalnym przetwarzaniem ich w Europie, z Chin i krajów spoza UE.

Pozostaje obawa przed Chinami

Ma to doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla amerykańskich producentów zużywających stal. Wzrosły one ponad trzykrotnie w ciągu ostatniego roku, osiągając rekordowy poziom 1900 dolarów za tonę.

Porozumienie daje również szansę na zawieranie nowych umów handlowych celu rozwiązania problemu globalnego nadmiaru stali i aluminium głównie w wyniku produkcji z Chin. Zmniejszy też emisję dwutlenku węgla w przemyśle.

Zdaniem Reutersa Joe Biden stara się naprawić relacje z europejskimi sojusznikami i zapobiec hegemoni Chin, które wypuściły na globalny rynek ogromne nadwyżki tego surowca.

Dzięki umowie odetchną z ulgą też amerykańscy producenci m.in. whisky czy motocykli Harley-Davidson, których ceny miały się podwoić 1 grudnia. Mieli oni narzucone taryfy odwetowe na swoje produkty, które zostały również zdjęte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
WYRÓŻNIONE
xxx
4 lata temu
Jak na rynku jest spory nadmiar stali i aluminium to skąd takie wzrosty cen?
olopatolo
4 lata temu
W piątek pisali ze z powodu braku aluminium w UE zatrzymają produkcję aut.... to co chcą exportowac do USA?
Leccek
4 lata temu
I tak stał i aluminium pochodzą niestety od lat z Chin. Nasze fabryki są już dawno pozamykane a ludzie zwolnieni z pracy.
...
Następna strona