Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZL
|
aktualizacja

Nowe projekt ws. odpadów. Rosną kary za zaśmiecanie miejsc publicznych

65
Podziel się:

Worki na śmieci będą mogły być znakowane, co umożliwi przypisanie odpadów do konkretnego lokalu - zakłada opublikowany w czwartek projekt zmian w ustawie śmieciowej. Przewidziano w nim także wyższe kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Z kolei osoby, które zdecydują się na kompostowanie bioodpadów, będą mogły liczyć na niższe stawki.

Nowe projekt ws. odpadów. Rosną kary za zaśmiecanie miejsc publicznych
Gminy będą mogły zwolnić z części opłaty śmieciowej te osoby, które kompostują bioodpady. (money.pl, Rafał Parczewski)

Znakowanie worków na odpady to jedno z rozwiązań, dzięki któremu mieszkańcy bloków nie będą ponosić zbiorowej odpowiedzialności za błędy w segregowaniu. Rada gminy będzie też mogła umożliwić mieszkańców budynków wielorodzinnych indywidualne rozliczanie za wywóz odpadów.

Gminy będą też mogły zwolnić z części opłaty śmieciowej te osoby, które kompostują bioodpady. "Powyższe rozwiązanie jest możliwe, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki: właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostowanie wytworzonych bioodpadów, rada gminy podejmie decyzję o zwolnieniu z obowiązku posiadania pojemnika lub worka do zbierania bioodpadów oraz zwolni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Projekt podwyższa maksymalną stawkę za wywóz odpadów dla lokali użytkowych np. sklepów. Będzie to ok. 23 zł za pojemnik/worek 120 litrowy. Obecnie jest to 18 zł.

Zobacz także: Szpitale zasypane śmieciami, do tego brakuje spalarni. "Problem jest ogromny"

Kolejna zmiana to podniesienie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych. Mają wzrosnąć maksymalnie do 5 tys. zł z 500 zł obecnie (w projekcie założono widełki od 300 do 5000 zł). W przyszłej nowelizacji mają znaleźć się również sankcje karne za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Za taki czyn będzie można trafić za kratki nawet na 8 lat (od 6 miesięcy do 8 lat).

Opublikowany w czwartek projekt to - jak przypomina PAP - zapowiadane przez resort klimatu i środowiska uzupełnienie pilnej nowelizacji ustawy, która pozwoliła rozliczać się gminom z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy dla siebie sposób. Przepisy ten nowelizacji zaczęły obowiązywać 31 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
rodak
4 lata temu
trzeba dbać o środowisko większość się z tym zgadza. ale dlaczego nie zabronić ustawą przywozu śmieci z zagranicy. i ścigać tych co to sprowadzają do kraju. nie macie ludzie pojęcia co się dzieje na zachodzie Polski. codziennie wjeżdzają setki a może tysiące potężnych ciężarówek z niemiec z syfem oznaczonych literką [A].Oczywiście nie szkodliwych. jesli takie wspaniałe, to czego niemcy wiozą ten syf ok. 250 km [ z pod chemitz do rębiszowa ] i już kończą zasypywać kamieniołom .i biorą się za następny w lubaniu . nawieżli ok.40000 t syfu do bogatyni z lipska.i tak wożą codziennie ci wspaniali czyści niemcy .i tutaj trzeba CBA i państwo aby zrobić PORZĄDEK .bo tu rządzi mafia.
olo
4 lata temu
niech ci "wynalazcy" zrobią sobie wycieczkę do jednego z krajów Skandynawskich i tam zapoznają się z systemem "śmieciowym" . Po przyjeżdzie niech adoptują szystem na nasze podwórko , łącznie z programem edukacyjnym od przedszkola. Zdejmijcie jedną lekcję religii a w to miejsce wprowadzcie lekcję o ekologii. Bedzie z tego o niebo lepszy pożytek dla następnych pokoleń.
jatoja
4 lata temu
znakowane worki to złamanie RODO, ale kogo to w tym rządzie interesuje. ważne żeby społeczeństwo ponosiło koszty tych durny pomysłów
Polak
4 lata temu
W Polsce należy najpierw wybudować biogazownie w każdej gminie oraz spalarnie by było gdzie pozbywać się tych odpadów. Bo tak naprawdę obecna segregacja to fikcja.
Maniek
4 lata temu
Dla sprowadzajacych odpady do Polski kar nie bedzie bo macki siegaja az do rzadu
...
Następna strona