Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZL
|

Nowe projekt ws. odpadów. Rosną kary za zaśmiecanie miejsc publicznych

65
Podziel się:

Worki na śmieci będą mogły być znakowane, co umożliwi przypisanie odpadów do konkretnego lokalu - zakłada opublikowany w czwartek projekt zmian w ustawie śmieciowej. Przewidziano w nim także wyższe kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Z kolei osoby, które zdecydują się na kompostowanie bioodpadów, będą mogły liczyć na niższe stawki.

Nowe projekt ws. odpadów. Rosną kary za zaśmiecanie miejsc publicznych
Gminy będą mogły zwolnić z części opłaty śmieciowej te osoby, które kompostują bioodpady. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKljXmJ

Znakowanie worków na odpady to jedno z rozwiązań, dzięki któremu mieszkańcy bloków nie będą ponosić zbiorowej odpowiedzialności za błędy w segregowaniu. Rada gminy będzie też mogła umożliwić mieszkańców budynków wielorodzinnych indywidualne rozliczanie za wywóz odpadów.

Gminy będą też mogły zwolnić z części opłaty śmieciowej te osoby, które kompostują bioodpady. "Powyższe rozwiązanie jest możliwe, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki: właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostowanie wytworzonych bioodpadów, rada gminy podejmie decyzję o zwolnieniu z obowiązku posiadania pojemnika lub worka do zbierania bioodpadów oraz zwolni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Projekt podwyższa maksymalną stawkę za wywóz odpadów dla lokali użytkowych np. sklepów. Będzie to ok. 23 zł za pojemnik/worek 120 litrowy. Obecnie jest to 18 zł.

bEKljXmL
Zobacz także: Szpitale zasypane śmieciami, do tego brakuje spalarni. "Problem jest ogromny"

Kolejna zmiana to podniesienie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych. Mają wzrosnąć maksymalnie do 5 tys. zł z 500 zł obecnie (w projekcie założono widełki od 300 do 5000 zł). W przyszłej nowelizacji mają znaleźć się również sankcje karne za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Za taki czyn będzie można trafić za kratki nawet na 8 lat (od 6 miesięcy do 8 lat).

Opublikowany w czwartek projekt to - jak przypomina PAP - zapowiadane przez resort klimatu i środowiska uzupełnienie pilnej nowelizacji ustawy, która pozwoliła rozliczać się gminom z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy dla siebie sposób. Przepisy ten nowelizacji zaczęły obowiązywać 31 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKljXnm
gospodarka
wiadomości
ekologia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
rodak
10 miesięcy temu
trzeba dbać o środowisko większość się z tym zgadza. ale dlaczego nie zabronić ustawą przywozu śmieci z zagranicy. i ścigać tych co to sprowadzają do kraju. nie macie ludzie pojęcia co się dzieje na zachodzie Polski. codziennie wjeżdzają setki a może tysiące potężnych ciężarówek z niemiec z syfem oznaczonych literką [A].Oczywiście nie szkodliwych. jesli takie wspaniałe, to czego niemcy wiozą ten syf ok. 250 km [ z pod chemitz do rębiszowa ] i już kończą zasypywać kamieniołom .i biorą się za następny w lubaniu . nawieżli ok.40000 t syfu do bogatyni z lipska.i tak wożą codziennie ci wspaniali czyści niemcy .i tutaj trzeba CBA i państwo aby zrobić PORZĄDEK .bo tu rządzi mafia.
olo
10 miesięcy temu
niech ci "wynalazcy" zrobią sobie wycieczkę do jednego z krajów Skandynawskich i tam zapoznają się z systemem "śmieciowym" . Po przyjeżdzie niech adoptują szystem na nasze podwórko , łącznie z programem edukacyjnym od przedszkola. Zdejmijcie jedną lekcję religii a w to miejsce wprowadzcie lekcję o ekologii. Bedzie z tego o niebo lepszy pożytek dla następnych pokoleń.
jatoja
10 miesięcy temu
znakowane worki to złamanie RODO, ale kogo to w tym rządzie interesuje. ważne żeby społeczeństwo ponosiło koszty tych durny pomysłów
bEKljXnn
Polak
10 miesięcy temu
W Polsce należy najpierw wybudować biogazownie w każdej gminie oraz spalarnie by było gdzie pozbywać się tych odpadów. Bo tak naprawdę obecna segregacja to fikcja.
Maniek
10 miesięcy temu
Dla sprowadzajacych odpady do Polski kar nie bedzie bo macki siegaja az do rzadu
...
Następna strona