Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowe świadczenie rodzinne. ZUS: wypłaciliśmy już 3 mld zł

148
Podziel się:

ZUS wypłacił ponad 543 tys. świadczeń na łączną kwotę 3 mld złotych – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca. Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł.

Nowe świadczenie rodzinne. ZUS: wypłaciliśmy już 3 mld zł
Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca (PAP, Wojtek Jargi�o)

Kapitał będzie wypłacany w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane.

- Według danych na początek listopada tego roku liczba wniosków o RKO zbliża się do 600 tys. Do tej pory wypłaciliśmy około 543 tys. świadczeń na łączną kwotę 3 mld zł - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Opiekuńczy kapitał rodzicielski. "Pieniądze będą do wykorzystania, gdy urodzi się drugie dziecko"

Zapewnił, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej.

W niektórych wnioskach o RKO występują błędy. To wszystko wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować.

Kilka wniosków na to samo dziecko, błędy w nr PESEL

Każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.

ZUS podkreśla, że nowymi świadczeniami na rzecz rodziny nie zajmują się pracownicy obsługujący emerytury, renty czy zasiłki, ani pracownicy z obszaru składek, audytu, orzecznictwa lekarskiego czy administracji. Pracownikom tych wszystkich obszarów ZUS nie przybyło pracy z tytułu nowych, wysoce zautomatyzowanych zadań.

Obsługa 500 plus i RKO to zadanie Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Centrum powstało, aby realizować dodatkowe zadania, w tym RKO. Ze względu na to, że wnioski są elektroniczne, zdecydowana większość z nich obsługiwana jest bez udziału człowieka - przez specjalną aplikację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(148)
Ojciec
rok temu
Wszyscy pieniacze/ki którzy wychowywali dzieci przed 500+ i ci którzy jeszcze nie mają dzieci, wychowując obecnie swoje bombelki nie zrezygnowaliby z 500+. Przy okazji też nie pisaliby tyle bzdur i nie nazywaliby siebie dzieciorobami, patologią itd.
Aaa
rok temu
Ja mam dziecko niepełnosprawne. Też dostaje 500+ i ciągle słyszę jakie to mam szczęście bo mam tyle od rządu chętnie oddam 500+ a nawet dopłacę jak ktoś wyleczy mi córkę. Dwa razy w tygodniu jeżdżę na rehabilitację oddaloną odemnie o 30 km bliżej nie mam, raz w miesiącu na kontrolę oddaloną o 90 km, potrzebujemy dwa razy w roku nowe ortezy dopłata do jednych tylko 2200 zł rzeczywiście mam super bo mam 500+. Pracować nie mogę ale przecież według większości z was jestem patologią. Zdrowym dzieciom się należy chorym już nie taka prawda. Więc chętnie się zamienię ktoś chętny?
Ggu6iifyughu
rok temu
A my dostaniemy po 45 latach tyrania po 1500 zł!!!!!!!!!!!!!!!! Zapłać uklęknij spięte = ZUS......Kiedy zamkną tą piramidę finansową??????????????
Rpol
rok temu
Dlaczego rzad polski nie placi za swoja błedną polityke i okrada Polakow
ciotka z Ropc...
rok temu
Prezes Kaczyński dba o narut. On nam daje bo sie nam należy ! Zienć to bierze teroz 2 tys z tych PINCET PLUS a bedo brali wiency bo sie kolejne dziecko wnet urodzi. A jak bedo dawać po 12 tys na dziecko to bedzie jeszcze lepiej. Zienć mówi że ni ma na co czekać i sie budujo bo jak mówi że z samych PINCET PLUS to za 5 lat dom wybudujo i to bez żadny pożyczki. Utrzymuje ich MOPS i gmina bo sie im należy.
...
Następna strona