Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Nowe zasady wywłaszczenia. Większe odszkodowania dla właścicieli

4
Podziel się:

Marcin Horała zapowiedział zmiany w prawie dotyczącym odszkodowań za wywłaszczenie. Osoby, które będą musiały sprzedać ziemię pod inwestycje państwowe, będą otrzymywać także bonusy, a nie tylko odszkodowanie liczone od wartości sprzedanej ziemi.

Nowe zasady wywłaszczenia. Większe odszkodowania dla właścicieli
Marcin Horała zapowiedział zmiany w rekompensatach za wywałaszczenie (CPK)
bELwOwBh

W trakcie konferencji prasowej Marcin Horała poinformował o nowych zasadach wypłaty odszkodowań za wywłaszczenie m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Chcemy, żeby państwo polskie w sposób adekwatny pokrywało wszystkie koszty. Nasz nowy model przewiduje, że każdy wywłaszczony właściciel ziemi ma otrzymać 10 proc. bonusu, który ma zrekompensować straty związane z przeprowadzkami i dodatkowymi kosztami - mówił Horała.

Dodatkowo właściciele lokali mieszkalnych i usługowych otrzymają 20 proc. bonusu. Jeżeli osoba wywłaszczana uważa, że rekompensata jest za mała, może się odwołać do sądu. Rekompensata może być podniesiona do 100 proc., w przypadku kiedy środki z odszkodowania nie będą w stanie pokryć kosztów przeprowadzki.

bELwOwBj
Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold

- Ten projekt dzisiaj został skierowany do zespołu programowania prac rządu, dzielimy się ze społeczeństwem założeniami do tej ustawy, po to, by prace nad nią odbywały się w sposób transparentny - potwierdził Marcin Horała.

Obecnie podstawą do naliczenia odszkodowania jest szacowana wartość nieruchomości i nie zawiera ona kosztów związanych z przeprowadzką, przeniesieniem działalności gospodarczej i wraz z wszelkimi innymi kosztami. Obecny system w żaden sposób nie rekompensuje tych kosztów.

bELwOwBp

Zdaniem Horały obecny system jest niekorzystny dla większości. Zyskać na niej mogą osoby, które posiadają duże ziemie niskiej jakości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELwOwBK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
emeryt
4 miesiące temu
Trzęsą portkami bo spora grupa ludzi poszła do sądu unijnego a tam niema mowy o przymusie sprzedaży a jak już sprzedać to po cenie właściciela i tego obawia się rząd i teraz mydlą oczka ciemnemu ludowi że płacić będą więcej . Obecna władza dobrze wie że wybory ma przegrane i będzie kombinować by skupić jak najwięcej ziemi by mieć swoje imperium a nie jakiś tam CPK bo w Wa-wie kaczka nie dostanie zgody na swoje wierze to musi gdzieś te swoje mauzoleum postawić by go wychwalano jakim to on nie był a prawda jest bardzo prosta bolek wykończył lolka bo mu zawadzał i raz po razie podskakuje a gdy słyszy że Rosja albo USA mogą opublikować ostatnie rozmowy braci i kto komu kazał dać rozkaz do lądowania i tym samym wydać wyrok śmierci na wszystkich to milknie szybko
Piotr
4 miesiące temu
Hmmm. Czy to bedzie jak przy ostatnim planowanym CPK bardziej na południe, gdzie wiekszosc ziemi bylo odkupione od syna bylego ministra rolnictwa i uwazanego za niezyjacego juz Kulczyka? Teraz tez ziemia bedzie kupowana od znajomych, a zeby nie smierdzialo, ze drogo, to najpierwsz wszyscy zgodnie ustawa sie na to zgodza?
asdasd
4 miesiące temu
znajac zycie dostana oczywiscie ci "swoi"
bELwOwBL
Hmm
4 miesiące temu
No to właściciele uwaga zdaje się, że ktoś was chce wydymać.