Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowoczesny dworzec w Sanoku przyniesie straty. Przez źle wyliczone koszty utrzymania

11
Podziel się

Najnowocześniejszy dworzec na Podkarpaciu, który posiada m.in. podświetlaną elewację, nie zarobi sam na siebie. Sanok szukał nowego administratora budynku, jednak na razie to miasto poniesie koszty utrzymania, które szacowane są nawet na 800 tys. złotych rocznie.

Tak prezentował się Dworzec Autobusowy Sanok w dniu otwarcia.
Tak prezentował się Dworzec Autobusowy Sanok w dniu otwarcia. (Materiały prasowe, Urząd Miasta Sanoka)
bEgxGCJh

– Jeszcze nie znamy dokładnej kwoty. Są wyliczenia, z których wynika, że będzie to nawet 800 tysięcy złotych strat rocznie, inne zaś wskazują, że będzie to około 600 tys. złotych. To się ostatecznie okaże po roku administrowania budynkiem – powiedział burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", która informuje o sprawie.

Matuszewski wskazał, że błąd popełniono na etapie projektowania nowego dworca. Według założeń ratusz miał wykładać na utrzymanie nowoczesnej zajezdni ok. 180 tys. złotych. Burmistrz podkreślił, że projekt został utworzony jeszcze za kadencji jego poprzednika – Tadeusza Pióry z Prawa i Sprawiedliwości.

Rozwiązanie miałoby przynieść znalezienie nowego administratora powierzchni. Nic nie pomogło jednak ogłoszenie trzech przetargów przez miasto – nie udało się znaleźć chętnego na zarządzanie obiektem. Matuszewski powiedział, że pojawiła się koncepcja, żeby dworcem zajęła się któraś z miejskich spółek, jednak obliczenie kosztów skutecznie zablokowało ten pomysł.

bEgxGCJj
Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Wiadomo już, że przez najbliższy rok Sanok nie będzie szukał administratora obiektu, tylko sam się nim zajmie. Zminimalizowanie kosztów mogłyby przynieść wydarzenia kulturalne, które mają być organizowane na terenie dworca. Powierzchnia całego obiektu to niemal 1,3 tys. mkw, dlatego rozwiązaniem mogłyby być również reklamy na terenie terminala i wokół niego.

Oprócz tego ratusz chciałby jak największej liczby najemców. Matuszewski oszacował, że z dzierżawy uda się uzyskać ok. 200-250 tys. złotych. Oznacza to, że Sanok dorzuciłby do utrzymania dworca ok. pół miliona złotych rocznie.

bEgxGCJp

Burmistrz wskazał, że błędem projektowym jest mała liczba punktów postojowych dla autobusów (obecnie jest ich pięć). Przy dwudziestu zakontraktowanych przewoźnikach zdarzają się takie sytuacje, że pojazdy czekają w kolejce by wjechać na zajezdnię.

Nowoczesny dworzec ma dwie kondygnacje, w której znajdują się m.in. poczekalnie dla klientów, przechowalnia bagażu, kasy, bar, boksy sklepowe, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia techniczne, a także toalety. Obiekt jest przystosowany dla niepełnosprawnych oraz posiada cztery windy.

bEgxGCJq

Dworzec w Sanoku kosztował ok. 18 milionów złotych, zaś 11 mln złotych wyniósł zakup 11 niskoemisyjnych autobusów. Całość wyniosła 32 mln złotych – 19 mln złotych sfinansowała Unia Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgxGCJK
KOMENTARZE
(11)
Roman0752
2 lata temu
typowa megalomania , w Sanoku akurat potrzeby był dworzec o pow. 1300 m2, starczyłby 300m2
redde
2 lata temu
Dworzecza 18 mln i tylko 5 stanowisk to od razu było do przewidzenia że to porażka masakra kto zatwierdził projekt marnowanie kasy.
ello
2 lata temu
Dworzec autobusowy a tak mało miejsca dla autobusów??????
bEgxGCJL
Gość
2 lata temu
Ksiądz źle poświęcił
polak
2 lata temu
w zorach podobnie -dworzec widmo.problem komunikacji w miescie nadal w slepej uliczce.busy w tak duzym miescie nie rozwiaza polaczen z katowicami,czy innymi miastami.