Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

TK zdecydował. Przełom ws. kar dla pijanych kierowców

246
Podziel się:

Niekonstytucyjne jest obligatoryjne zobowiązanie sądu do orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec sprawcy powtórnie skazanego za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK zdecydował. Przełom ws. kar dla pijanych kierowców
TK: obligatoryjny dożywotni zakazu prowadzenia pojazdów za recydywę jazdy po pijanemu - niekonstytucyjny (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Justyn Piskorski wskazał, że w uznanym za niekonstytucyjny przepisie Kodeksu karnego swoboda wymierzanego przez sąd wymiaru środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów została "w bardzo znaczącym stopniu ograniczona przez ustawodawcę". Według TK ustawodawca, "przejmując kompetencje władzy sądowniczej, z góry określił, jaka sankcja ma zostać wymierzona w razie wystąpienia określonych w przepisie okoliczności".

TK: obligatoryjny dożywotni zakazu prowadzenia pojazdów za recydywę po pijanemu jest niezgody z Konstytucją

Co więcej, ustawodawca sprowadził do wspólnego mianownika sprawców przestępstw materialnych, o poważnych skutkach, oraz przestępstwa formalnego, tym samym uniemożliwiając sądowi dostosowanie wymiaru środka karnego do charakteru naruszonego dobra i następstw popełnionego czynu, przez co jeszcze bardziej ograniczył minimum wyłączności kompetencyjnej sądu - zaznaczył Piskorski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Piskorski zauważył, że ustawodawca, "przejmując kompetencje władzy sądowniczej, z góry określił, jaka sankcja ma zostać wymierzona w razie wystąpienia określonych w przepisie okoliczności". To oznacza, że ustawodawca zdecydował o konkretnych konsekwencjach prawnych, które mają nastąpić w przypadku określonych sytuacji, zamiast pozostawić to do oceny sądu.

Sędzia Piskorski podkreślił również, że na podstawie obecnych przepisów Kodeksu karnego, sąd jest "zmuszony zastosować taką samą reakcję zarówno w odniesieniu do sprawcy katastrofy w ruchu drogowym, jak i do osoby, która prowadziła pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, wprawdzie powodując większe ryzyko sprowadzenia przez nią ujemnego następstwa, jednakże taki skutek się nie ziścił".

Na tej podstawie, Trybunał Konstytucyjny uznał, że zobowiązanie sądu do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a par. 4 Kodeksu karnego, jest niezgodne z konstytucją. Wspomniany przepis Kodeksu karnego odnosi się do sytuacji ponownego skazania za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Orzeczenie to zostało wydane po rozpoznaniu skargi konstytucyjnej, która została złożona w 2020 r. Trybunał orzekał w składzie pięciu sędziów, a przewodniczyła sędzia Krystyna Pawłowicz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(246)
kolejne
miesiąc temu
pisowskie kwiatki niezgodne z prawem. Jak pracownik nie nadaje się do pracy lub nie posiada kwalifikacji to się go zwalnia,a polityk jest nietykalny?
Wartości UE
miesiąc temu
Porównać kary dla kierowców a pieszych. I kto tu jest dyskryminowany i dojony?
polak
miesiąc temu
my i tak tego nie uznajemy Bodnarujemy wszystko!!!!!!!!!!!!!!
John
miesiąc temu
Słuszny wyrok TK to tak jakby za np morderstwo zmuszano by sąd do wydania wyroku kary śmierci czy dożywotniego więzienia
Brat Putina
miesiąc temu
Ja nigdy nie jezdzę po pierwszej flaszce ale po drugiej lub trzeciej ,, co ja nie pojadę , no to patrz ,,
...
Następna strona