Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Konfiskata auta po alkoholu. Rząd jednak złagodzi przepisy?

191
Podziel się:

Niebawem rząd zajmie się projektem nowelizacji kodeksu karnego, obejmującego przepisy o konfiskacie samochodów kierowcom prowadzącym po spożyciu alkoholu. Szykowane jest znaczące złagodzenie dotychczasowych założeń.

Konfiskata auta po alkoholu. Rząd jednak złagodzi przepisy?
Zmiany w przepisach dot. konfiskaty aut pijanym kierowcom (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

14 marca 2024 r. weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nie ma jednak aktów wykonawczych dotyczących nakładania tej kary. Nowe przepisy umożliwiają stosowanie przepadku auta, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy, a miał ponad promil alkoholu we krwi. Z konfiskatą pojazdu musi się także liczyć kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, nawet jeśli nie spowodował wypadku.

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Zmiany w dotychczasowych założeniach

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", projekt nowelizacji kodeksu karnego został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Szykowane jest m.in. odejście od obligatoryjności w stosowaniu konfiskaty - sąd będzie mógł ją zastosować, ale nie będzie musiał tego robić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Resort sprawiedliwości chce również wykreślić przepis, który zobowiązuje policjantów do tymczasowego zajęcia pojazdu po stwierdzeniu przestępstwa. To nie koniec.

W przypadku, gdy pojazd nie stanowi wyłącznej własności sprawcy, oraz w sytuacjach, gdy zastosowanie konfiskaty będzie niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie, wówczas sąd będzie mógł - choć nie będzie musiał - orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości) w wysokości do 100 tys. zł - czytamy.

Projekt niebawem trafi do konsultacji społecznych. Przypomnijmy: za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi też do 2 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(191)
ElKa
2 tyg. temu
Koalicja 13 grudnia zorientowała się, że już straciła kilkaset pojazdów więc się jej to nie "karkuluje"! Trzeba zmienić "złe" prawo!
Jurand
3 tyg. temu
No tak, trzeba ulżyć niedoli drogowych morderców. Pijak od zawsze w tym kraju jest nietykalny. Skandal!!!!
Edmund Kac-Kl...
4 tyg. temu
Wręcz przeciwnie, te przepisy należy ZAOSTRZYĆ! Konfiskata auta po przekroczeniu 24 punktów karnych, a za jazdę po pijaku kara więzienia dla kierowcy i jego rodziny.
Eryk
4 tyg. temu
Wśród profesjonalistów prawa, publikacje Wiedza i Praktyka cieszą się uznaniem za ich kompleksowe podejście do tematów prawnych. Są to źródła nie tylko teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych porad, co jest nieocenione w codziennej pracy
nowy paragraf...
4 tyg. temu
"w sytuacji gdy samochód stanowi własność polityka partii rządzącej lub członka jego rodziny, konfiskaty nie stosuje się"
...
Następna strona