Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy park narodowy w Polsce w 2024 r. Resort klimatu: pierwszy od 20 lat

26
Podziel się:

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - wskazał w piątkowej rozmowie z gazetą.pl wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.

Nowy park narodowy w Polsce w 2024 r. Resort klimatu: pierwszy od 20 lat
W 2024 roku resort klimatu chce stworzyć w Polsce nowy park narodowy (East News, Stanislaw Bielski/REPORTER)

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała w Porannej Rozmowie dla gazety.pl przekazał, że resort planuje w 2024 roku otworzyć pierwszy od ponad 20 lat park narodowy w Polsce. Dodał, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie w stanie udzielić więcej informacji na ten temat.

W poniedziałek szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska na konferencji dotyczącej ograniczenia wycinek w cennych drzewostanach informowała, że na "krótkiej liście" parków do utworzenia znajduje się Turnicki Park Narodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mieszkania na wynajem jak Yeti. Każdy słyszał, nikt nie widział". Jest szansa na zmianę?

Zwracała jednak uwagę, że to nie jest jeszcze etap, na którym można ogłosić decyzję o jego utworzeniu, bo każda taka decyzja dotyka wielu podmiotów które mają prawo się wypowiedzieć. W Polsce obecnie istnieją 23 parki narodowe. Ostatnim założonym w 2001 r. jest Park Narodowy "Ujście Warty".

Podczas piątkowej rozmowy wiceminister Dorożała poinformował ponadto, że zapowiadany "okrągły stół" dotyczący przyszłości polskich lasów, ma odbyć się na przełomie lutego i marca. - Jesteśmy po wstępnych rozmowach na ten temat - dodał.

3 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział "okrągły stół" i debatę na temat przyszłości polskich lasów, w której mieliby wziąć udział: leśnicy, przemysł drzewny, samorządy, mieszkańcy, organizacje pozarządowe, aktywiści działający na rzecz ochrony środowiska.

Wiceszef MKiŚ ocenił ponadto, że zmian wymaga model finansowania w Funduszu Leśnym. Jest to mechanizm wyrównywania strat w Lasach Państwowych w niedochodowych nadleśnictwach. Środki z Funduszu trafiają również do parków narodowych. - Te pieniądze powinny trafiać do lokalnych społeczności, na transformacje, poszukiwanie nowej drogi zawodowej, oraz rozwijanie lokalnej turystyki - powiedział Dorożała.

Zmiany w Lasach Państowywych

Nowym Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych będzie Witold Koss. Znany leśnik z Zachodniopomorskiego. Kiedyś dyrektor regionalny – przekazał Donald Tusk. - Bardzo doceniam nie tylko dorobek pana Witolda Kossa, ale też jego stosunek do lasów, nie tylko do Lasów Państwowych, ale do polskich lasów - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Anuszek
4 miesiące temu
Zróbcie Park Narodowy w Puszczy Boreckiej, bo tej puszczy z roku na rok ubywa i to w bardzo szybkim tempie, zróbcie coś z tym, zanim nie bedzie za późno
Edek
6 miesięcy temu
Lepszy park narodowy niz elektrownia atomowa
Bo prąd drogi
6 miesięcy temu
Róbcie park ale w zamian trzy elektrownie atomowe
Naród ogłupia...
6 miesięcy temu
Narodu już nie mamy za wiele, bo nam się naród pomieszał "z braćmi" a oni park narodowy chcą tworzyć 🤣 a naród coraz głupszy co widać po ostatnich wyborach
Antytusk
6 miesięcy temu
I cyk rozwój Świnoujścia zablokowany.Potem zastój i upadek.Hamburg Lubi to.
...
Następna strona