Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy prezydent Włoch zaprzysiężony

0
Podziel się:

W przemówieniu wyjaśnił, że będzie pełnić tę funkcję tak długo, jak będzie to konieczne i na jak długo wystarczy mu sił.

Nowy prezydent Włoch zaprzysiężony
(ec.europa.eu)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano został zaprzysiężony dziś na drugą siedmioletnią kadencję. 87-letni Napolitano jest pierwszym w historii ponownie wybranym szefem państwa. Wybrano go w sobotę, po politycznym impasie i porażce innych kandydatów.

Prezydent, powitany w Izbie Deputowanych długą owacją na stojąco, dziękował ze wzruszeniem za zaufanie, jakim go ponownie obdarzono. W przemówieniu wyjaśnił, że będzie pełnić tę funkcję tak długo, jak będzie to konieczne i na jak długo wystarczy mu sił.

Zwracając się do parlamentarzystów, Napolitano, który miał ustąpić po zakończeniu kadencji w połowie maja, oświadczył: _ - Jak wszyscy wiecie, nie przewidywałem, że wrócę to tej auli, by znów złożyć przysięgę i wygłosić orędzie jako prezydent republiki _.

W jego przemówieniu znalazły się też ostre oceny sytuacji politycznej w kraju, która z powodu głębokich podziałów uniemożliwiła wybór jego następcy. Zwrócił uwagę, że coraz silniejszy front tzw. antypolityki, czyli haseł przeciwko obecnej klasie politycznej to rezultat nieprzeprowadzenia gruntownych reform oraz braku woli dokonania zmian na rzecz większej przejrzystości i moralności w działalności partyjnej.

_ - Apele o odnowę życia politycznego były lekceważone i niedoceniane _- mówił prezydent.

_ - Niewybaczalny jest brak reformy ordynacji wyborczej, która w obecnym kształcie doprowadziła do zaciekłego wyścigu po zwycięstwo _- wymieniał prezydent odnosząc się do niezwykłe złożonej włoskiej ordynacji.

Napolitano mówił też o _ fatalnym martwym punkcie _, w którym utknęły negocjacje ugrupowań po lutowych wyborach, w wyniku czego do tej pory nie powstał nowy rząd. Zapewnił, że ze swej strony uczynił wszystko, co możliwe, by impas został przezwyciężony.

_ Ale muszę być szczery: jeżeli jeszcze raz spotkam się z taką obojętnością, z jaką zderzyłem się w przeszłości, nie zawaham się wyciągnąć konsekwencji _ - ostrzegł prezydent.

Apelował o odpowiedzialność i udział w rozwiązaniu problemów państwa. Zarzucił siłom politycznym prowadzenie _ niszczycielskiej _ kampanii.

_ To najbardziej nadzwyczajne przemówienie, jakie kiedykolwiek słyszałem w ciągu ostatnich 20 lat _ - oświadczył po wystąpieniu prezydenta przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m128679.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/w;rzymie;nie;dzialaja;fotoradary;bo;straz;nie;ma;pieniedzy,84,0,1292372.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie działają fotoradary. Bo nie ma pieniędzy Z powodu braku kilku tysięcy euro na odbiór fotoradarów z wyspecjalizowanego warsztatu pod Florencją, do kasy we włoskiej stolicy nie wpływają setki tysięcy euro z mandatów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/m268253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wybory;prezydenckie;we;wloszech;uroczysty;final;juz;dzis,104,0,1292392.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bronił się jak mógł, ale został prezydentem Po pięciu nieudanych próbach wyboru następcy Giorgio Napolitano, dotychczasowy szef państwa w końcu się zgodził na reelekcję.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/228/h260580.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/sophia;loren;kandydatka;na;prezydenta;wloch,76,0,1292108.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sophia Loren prezydentem? Jako kandydatka na głowę państwa aktorka zadebiutowała 49 lat temu.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)