Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy raport. Fitch obniżył prognozy dla Polski

3
Podziel się:

Agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 roku do -3,2 proc., wynika z najnowszego raportu agencji opublikowanego we wtorek. Jeszcze pod koniec kwietnia agencja szacowała, że polska gospodarka skurczy się o 1,7 proc.

Nowy raport. Fitch obniżył prognozy dla Polski.
Nowy raport. Fitch obniżył prognozy dla Polski. (Wikipedia)

W tym samym raporcie Fitch obniżył też prognozę spadku światowego PKB w 2020 roku do 4,6 proc. z -3,9 proc. Zaś prognoza dla strefy euro została obniżona aż do -8,2 proc. z 7,0 proc.

Według najnowszych szacunków, w 2020 roku konsumpcja w Polsce spadnie o 5,0 proc., a inwestycje wzrosną o 0,1 proc. Inflacja natomiast wyniesie na koniec roku 2,6 proc., a referencyjna stopa procentowa będzie na obecnym poziomie, czyli 0,5 proc.

Fitch szacuje, że pierwszy kwartał był w Polsce ostatnim kwartałem w tym roku z dodatnim odczytem PKB. W kolejnych kwartałach spadek PKB rok do roku wyniesie odpowiednio: -6,1 proc., -5,0 proc. oraz -3,3 proc. Również w pierwszym kwartale przyszłego roku będziemy na minusie – polska gospodarka skurczy się o 1,3 proc. Odbicie nastąpi dopiero w kolejnych kwartałach, a w całym 2021 roku produkt krajowy brutto wzrośnie o 4,5 proc.

Przypomnijmy, że według wstępnego odczytu, wyrównany sezonowo PKB Polski w pierwszym kwartale wzrósł o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Poniżej prognozy wybranych wskaźników makroekonomicznych dla Polski według agencji Fitch:

W raporcie nie podano uzasadnienia zmiany prognoz dla Polski. Autorzy zwracają jednak uwagę, że poziom aktywności światowej gospodarki powinien zacząć zwiększać się w nadchodzących miesiącach, pod warunkiem, że liczba zachorowań na Covid-19 nie wzrośnie w wyniku łagodzenia restrykcji. Jednak zdaniem Fitch, powrót do normalności zajmie dużo czasu. PKB USA może wrócić do poziomu sprzed w połowie 2022 roku, a w Europie jeszcze później.

Fitch jest jedną z trzech dużych agencji ratingowych, które oceniają wiarygodność kredytową Polski. 27 marca Fitch podtrzymał rating Polski w walutach obcych na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
endrju
4 lata temu
na jesien powiedza ,ze 1 przed 3 zapomnieli dodac
logiczny
4 lata temu
Aż tak jest źle , że nawet nie czekali na kolejne decyzje RPP ? ;(
Romek
4 lata temu
Tak naprawdę to takie strzelanie puki nie skończył się epidemia, dużo zależy od turystyki latem w Polsce, jak ludzie pojadą na wczasy to będzie dobrze, ja wybieram się na Podlasie , Suwalszczyzna lub druga opcja jeziora na Kaszubach , polskie morze sorry to nie dla mnie za drogo i pogoda nie pewna.