Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
15.05.2020 10:30

PKB mocno hamuje, ale dane pozytywnie zaskakują. W największych krajach jest dużo gorzej

Koronawirus dał się nam we znaki dopiero w marcu, ale jego negatywne skutki dla gospodarki widać już w statystykach za pierwszy kwartał. W porównaniu z końcówką 2019 roku PKB spadł o 0,5 proc. W skali roku ciągle jest na plusie, ale już poniżej 2 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm)
Polska gospodarka już na początku roku mocno zwolniła.

Główny Urząd Statystyczny podsumował pierwsze trzy miesiące roku. Okazuje się, że roczna dynamika PKB spadła z 3,2 proc. odnotowanych w czwartym kwartale 2019 roku do 1,9 proc. Kwartał do kwartału mamy już nie tylko do czynienia ze spowolnieniem, ale i spadkiem o 0,5 proc.

Sam kierunek zmian PKB nie dziwi ekonomistów, ale już skala zaskakuje i to całkiem pozytywnie. Średnia prognoz zakładała roczny wzrost PKB na wyraźnie niższym poziomie 1,3 proc. Również kwartał do kwartału można było się spodziewać spadku o 1,2 proc., a jest tylko 0,5 proc.

Jak podkreślają urzędnicy, "dane te mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za pierwszy kwartał 2020, który zostanie opublikowany w dniu 29.05.2020".

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Z hamowaniem polskiej gospodarki mamy do czynienia od dłuższego czasu. Szczyt koniunktury przypadł na 2018 roku, gdy PKB rósł powyżej 5 proc. rok do roku. Od tamtego czasu gospodarka systematycznie słabnie, a w związku z koronawirusem doszło do mocniejszego wyhamowania.

(GUS)
(Fot: GUS)

Ekonomiści jednak dość zgodnie twierdzą, że tak naprawdę wpływ ograniczeń związanych z koronawirusem zobaczymy dopiero w danych za drugi kwartał. W ostatnich dniach szef PFR Paweł Borys ostrzegał, że w statystykach za kwiecie-czerwiec możliwy jest spadek PKB nawet o 10-15 proc.

Sytuacja po pierwszym kwartale nie wygląda źle. Niektóre największe gospodarki europejskie znacznie mocniej odczuwają tąpnięcie w gospodarce. W tym tygodniu brytyjski urząd statystyczny poinformował o rekordowym miesięcznym spadku PKB na Wyspach. W marcu było to prawie 6 proc. Cały pierwszy kwartał skończył się 2 proc. na minusie.

Podobnie jest w Niemczech. Również cała strefa euro w pierwszym kwartale najprawdopodobniej zaliczyła zjazd i to o około 3 proc. Szczegółowe informacje na ten temat powinny być opublikowane w piątek o godzinie 11:00.

Według najnowszych szacunków Ministerstwa Rozwoju obecnie bazowym scenariuszem dla polskiej gospodarki na 2020 rok jest obniżenie poziomu aktywności o około 4 proc. To zmiana na minus, bo jeszcze w kwietniu oficjalnie mówiło się w rządzie o spadku PKB rzędu 3,4 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pkb, wzrost gospodarczy, gus, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2020

WybieganyMorawiecki i spółka jak zwykle stają na wysokości zadania.

15-05-2020

elmirosdokładnie u nas nie jest jeszcze tak źle więc bez przesady.... tarcza antykryzysowa zrobiła swoje i przeszliśmy to całkiem gładko na tle innych!

15-05-2020

przeskokPóki u sterów jest PiS, możemy być spokojni.

Rozwiń komentarze (81)