Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB mocno hamuje, ale dane pozytywnie zaskakują. W największych krajach jest dużo gorzej

81
Podziel się:

Koronawirus dał się nam we znaki dopiero w marcu, ale jego negatywne skutki dla gospodarki widać już w statystykach za pierwszy kwartał. W porównaniu z końcówką 2019 roku PKB spadł o 0,5 proc. W skali roku ciągle jest na plusie, ale już poniżej 2 proc.

Polska gospodarka już na początku roku mocno zwolniła.
Polska gospodarka już na początku roku mocno zwolniła. (kprm)
bEstNSwR

Główny Urząd Statystyczny podsumował pierwsze trzy miesiące roku. Okazuje się, że roczna dynamika PKB spadła z 3,2 proc. odnotowanych w czwartym kwartale 2019 roku do 1,9 proc. Kwartał do kwartału mamy już nie tylko do czynienia ze spowolnieniem, ale i spadkiem o 0,5 proc.

Sam kierunek zmian PKB nie dziwi ekonomistów, ale już skala zaskakuje i to całkiem pozytywnie. Średnia prognoz zakładała roczny wzrost PKB na wyraźnie niższym poziomie 1,3 proc. Również kwartał do kwartału można było się spodziewać spadku o 1,2 proc., a jest tylko 0,5 proc.

bEstNSwT

Jak podkreślają urzędnicy, "dane te mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za pierwszy kwartał 2020, który zostanie opublikowany w dniu 29.05.2020".

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Z hamowaniem polskiej gospodarki mamy do czynienia od dłuższego czasu. Szczyt koniunktury przypadł na 2018 roku, gdy PKB rósł powyżej 5 proc. rok do roku. Od tamtego czasu gospodarka systematycznie słabnie, a w związku z koronawirusem doszło do mocniejszego wyhamowania.

bEstNSwZ

Ekonomiści jednak dość zgodnie twierdzą, że tak naprawdę wpływ ograniczeń związanych z koronawirusem zobaczymy dopiero w danych za drugi kwartał. W ostatnich dniach szef PFR Paweł Borys ostrzegał, że w statystykach za kwiecie-czerwiec możliwy jest spadek PKB nawet o 10-15 proc.

Sytuacja po pierwszym kwartale nie wygląda źle. Niektóre największe gospodarki europejskie znacznie mocniej odczuwają tąpnięcie w gospodarce. W tym tygodniu brytyjski urząd statystyczny poinformował o rekordowym miesięcznym spadku PKB na Wyspach. W marcu było to prawie 6 proc. Cały pierwszy kwartał skończył się 2 proc. na minusie.

Podobnie jest w Niemczech. Również cała strefa euro w pierwszym kwartale najprawdopodobniej zaliczyła zjazd i to o około 3 proc. Szczegółowe informacje na ten temat powinny być opublikowane w piątek o godzinie 11:00.

bEstNSxa

Według najnowszych szacunków Ministerstwa Rozwoju obecnie bazowym scenariuszem dla polskiej gospodarki na 2020 rok jest obniżenie poziomu aktywności o około 4 proc. To zmiana na minus, bo jeszcze w kwietniu oficjalnie mówiło się w rządzie o spadku PKB rzędu 3,4 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstNSxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Zią
rok temu
Główny Urząd statystyczny, czyli kolejna instytucja obsadzona ludźmi z pisu. Te dane warte są tyle samo, co materiały tvp, czyli NIC.
P49
rok temu
PKB procentowo może i nie jst takie tragoczne ale dlaczego nie podają w dolarach, może dlatego że wtedy okazało by się że niemieckie PKB jest nieporównywalnie wyższe niż nasze. Kłamstwo podparte jest klamstwem w tych danych o naszej gospodarce. wg danych Banku Światowego PKB Polski a latach 1990–2017 wzrósł ośmiokrotnie: z 65 do 525 mld dol.Niemieckie PKP w tym samym czsie się tylko podwoiło co dało wzrost o 1912 mld dol. Procentowo owszem jest ok ale w żywj gotówce to tragedia.
Jarek
rok temu
Kacze oszustwo jak zwykle nigdy nie powie prawdy ten człowiek
bEstNSxv
Kaśka
rok temu
Fakt, jest super. Mąż właśnie dostał wypowiedzenie, ja na rencie ledwie łażę, syn na urlopie bezpłatnym i jest super, wszyscy zadowoleni. I cóż, potem będzie nas MOPR utrzymywał, bo przecież teraz będąc na utrzymaniu państwa można wyżyć.
LukeG
rok temu
W TVP pewnie będzie wzrost 10%
...
Następna strona