Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DS
|
aktualizacja

Paweł Borys: dołek aktywności gospodarczej za nami. Wychodzenie z kryzysu zajmie kilka miesięcy

17
Podziel się

Jeśli wierzyć prognozom, Polska gospodarka najłagodniej przejdzie przez kryzys. Zdaniem szefa PFR Pawła Borysa dołek mamy już nawet za sobą. Po tym, jak PKB w drugim kwartale spadnie o 10-15 proc., powinno być już tylko lepiej.

Na czele PFR stoi Paweł Borys.
Na czele PFR stoi Paweł Borys. (Materiały prasowe)
bErAPGDF

- Osiągnęliśmy minimalny poziom aktywności gospodarczej w drugiej połowie kwietnia - wskazał w poniedziałek szef PFR Paweł Borys, cytowany przez agencję Bloomberg.

Powiedział to na konferencji zorganizowanej przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, gdzie przyznał także, że "nie oznacza to, że maj lub czerwiec nie będą trudne”, ale oczekuje wyjścia z kryzysu w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Powrót do wzrostu ma nastąpić w kształcie litery "U".

bErAPGDH

Agencja Bloomberg przytaczając słowa szefa PFR wskazuje, że Polska gospodarka jest postrzegana jako ta najbardziej odporna na kryzys związany z koronawirusem w Europie. Wynika to z prognoz Komisji Europejskiej, która oszacowała, że recesja w Polsce będzie w tym roku najpłytsza - PKB spadnie o 4,3 proc., a w niektórych krajach załamanie może być nawet dwukrotnie głębsze.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Paweł Borys ocenia, że PKB w drugim kwartale prawdopodobnie spadnie o 10-15 proc., a w kolejnych okresach będzie już tylko lepiej. Jednocześnie zastrzega, że skutki załamania mogą być odczuwalne przez lata.

bErAPGDN

PFR czynnie wspiera przedsiębiorców w tym trudnym czasie. Bloomberg wskazuje m.in., że mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, mogą ubiegać się o aż 36 tys. zł świadczeń na pracownika, w zależności od tego, jak bardzo wirus ograniczył przychody firmy.

- Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy program dla mikro, małych i średnich firm o wartości 75 mld zł. Program obsługiwany jest przez 17 banków poprzez proste wnioski w bankowości elektronicznej. Na dzień dzisiejszy udzieliliśmy już tych subwencji finansowych 56,5 tysiącom przedsiębiorstw, a na ich rachunki trafiła kwota 11,5 mld zł. W dość krótkim okresie czasu oczekujemy, że ta liczba zwiększy się do 100 tysięcy - informuje Borys.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErAPGDO

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErAPGEi
KOMENTARZE
(17)
emert-a
rok temu
Zanim gruby schudnie to ten chudy zdechnie.
zdisiek
rok temu
Co jest podstawą Pana przepowiedni, ?? Czterowiersze francuskiego nawiedzonego, czy kalendarz Majów ? A może prognozy naszego narodowego wyzwoleńcy i naczelnika Kaczkowskiego ???
Modlishka
rok temu
Kryzys przyjdzie z opóźnieniem.. głupi naród co wierzy tym bredniom..
bErAPGEj
Prawda
rok temu
POwskie trolle chcą zaczarować rzeczywistość. To se ne uda.
K&K
rok temu
Kolejny Glapiński z nieograniczoną ilością gotówki i dobrych informacji:):):):)