Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Nowy rząd PiS. "Znacznie większe wyzwania niż cztery lata temu", mówią eksperci

3
Podziel się:

Premier Morawiecki ogłosił właśnie skład nowego rządu. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan, na premiera czekają teraz gigantyczne wyzwania. - Przyjdzie mu bowiem zapłacić za przedwyborcze obietnice. A to musi spowodować wzrost wydatków socjalnych i kosztów pracy - tłumaczą.

Premier ogłosił skład nowego rządu
Premier ogłosił skład nowego rządu (FORUM, Agencja Forum)

Eksperci Lewiatana z optymizmem przyjmują plany stworzenia nowego resortu.

- Utworzenie nowego ministerstwa, które zajmie się nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa, powinno pozytywnie wpłynąć na wykorzystanie potencjału spółek państwowych. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie nie są bowiem najlepsze - czytamy w komentarzu Lewiatana.

Jakie mają oczekiwania co do nowego gabinetu? - Przedsiębiorcy oczekują, że nowy rząd utrzyma limit składek na ZUS (tzw. 30-krotność). Jego zniesienie stanowi wielkie zagrożenie dla innowacyjnych inwestycji, branż nowoczesnych technologii, a co za tym idzie dla masowego tworzenia wysokopłatnych miejsc pracy. Będzie nam trudniej rywalizować o fachowców z innymi krajami, a konkurencją stanie się np. Rumunia - uważają eksperci.

- Rząd powinien zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji, dzięki czemu wzrośnie produktywność i w konsekwencji wynagrodzenia. Bez tego trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy. Wrogiem inwestowania jest niepewność. Tymczasem z naszych badań nastrojów przedsiębiorców, wynika że 73 proc. firm uważa, że w przyszłym roku negatywnie na prowadzenie biznesu będą wpływały niejasne lub niespójne przepisy podatkowe – uważa Grzegorz Baczewski z Lewiatana.

- Dlatego priorytetem powinno stać się zapewnienie stabilności i przewidywalności stanowionego prawa. Przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani nowymi regulacjami za „pięć dwunasta”, zwłaszcza takimi, które generują znaczący wzrost kosztów - czytamy w komentarzu.

- Mamy też nadzieję, że rząd zaprzestanie marginalizowania Rady Dialogu Społecznego. W ostatnich latach sposób i tempo prac legislacyjnych często naruszają podstawowe zasady i standardy dialogu społecznego – dodaje Grzegorz Baczewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Marek
4 lata temu
Oby dali radę, tak jak przez ostatnią kadencję. Trzymamy za was kciuki!
arek
4 lata temu
no wyzwania większe - jak ukraść jeszcze więcej, skoro rozkradli prawie wszystko
Lex
4 lata temu
"Rząd nowy " , problemy stare , kasy niema , ale za to jest propaganda sukcesu . PS. Na lekcji religii jedno dziecko chwali się katechetce " nasza kotka urodziła 5 kociąt , cała piątka głosuje na pis , o to dobrze mówi katechetka , tydzień później katechetka pyta , i jak tam kocięta ? , dwójka głosuje na pis mówi dziecko , a co się stało z trójką ? nie żyją ? , pyta katechetka , nie trójka już otworzyła oczy mówi dziecko. PS.PS. A czy ty już otworzyłeś oczy ? czy nadal głosujesz na pis ?