Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Obajtek: Putin ma u nas bezwstydnych ambasadorów

Podziel się:

– Władimir Putin ma u nas bezwstydnych, otwartych ambasadorów, którzy w jego imieniu atakują demokratyczne instytucje państwa polskiego, a także narodowy koncern energetyczny, którym jest PKN Orlen – ocenił w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes koncernu Daniel Obajtek. Według niego propozycja Donalda Tuska, by ustalić cenę paliwa na poziomie 5 zł, to "najkrótsza droga do powrotu komunizmu".

Obajtek: Putin ma u nas bezwstydnych ambasadorów
- Propozycja Donalda Tuska, by ustalić cenę paliwa na poziomie 5 zł, to najkrótsza droga do powrotu komunizmu - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek (East News, AGENCJA SE, MARCIN SMULCZYNSKI)

Powiedział, że poziom cen paliw reguluje rynek, a nie firmy paliwowe. – To trzeba wyraźnie podkreślić, bo tak to działa nie tylko w Polsce, ale i u wszystkich naszych sąsiadów, więcej – na całym świecie – ocenił Obajtek. Dodał, że sytuacja jest trudna dla wszystkich i jest to bezpośredni wynik wojny Władimira Putin.

"To najkrótsza droga do powrotu komunizmu"

Inną kwestią, jak zaznaczył, jest wykorzystywanie cen paliw do celów politycznych, co – jego zdaniem – upodobali sobie politycy opozycji, na czele z Donaldem Tuskiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Odnosząc się do uwagi, że Putin szkodzi Polsce i Europie świadomie oraz do pytania tygodnika "Sieci": czy Tusk też działa celowo, Obajtek odparł, że "zostawia to analitykom polityki".

Będę mówił o faktach. Władimir Putin najechał sąsiednią Ukrainę, co zdestabilizowało rynki energetyczne na całym świecie i uderzyło też w Polskę. Niestety, ma u nas bezwstydnych, otwartych ambasadorów, którzy w jego imieniu atakują demokratyczne instytucje państwa polskiego, a także narodowy koncern energetyczny, którym jest PKN Orlen – mówił.

W tych atakach – kontynuował – podważają zasady logiki, ekonomii i prawa, udają, że nie widzą kłopotów obiektywnych, które nadeszły z zewnątrz: pandemii, wojny za naszą granicą, związanej z tymi czynnikami ogólnoświatowej inflacji.

To działania bardzo szkodliwe, narażające bezpieczeństwo energetyczne państwa – ocenił prezes PKN Orlen.

Pytany o wypowiedzi Donalda Tuska, który zaproponował, by ustalić cenę paliwa na poziomie 5 zł, Obajtek powiedział, że "to najkrótsza droga do powrotu komunizmu". – W takim scenariuszu w ciągu dwóch tygodni mielibyśmy kolejki na stacjach, potem kartki na benzynę, a docelowo pewnie brak paliw na stacjach – wskazał.

– Ten genialny plan pomija bowiem fakt, że dzisiaj mamy otwarte rynki, swobodny przepływ towarów i usług. Nawet gdybyśmy ustalili sobie sztywną cenę za litr benzyny, choć przypuszczam, że Komisja Europejska by to zakwestionowała, tak jak to się zadziało na rynku węgierskim, to przecież paliwo natychmiast zostałoby wykupione, również przez kierowców i przedsiębiorców z innych krajów – ocenił.

Obajtek: robimy wszystko, by pomóc Polakom

Prezes Orlenu zapewnił, że "koncern robi wszystko, by odciążyć kieszenie Polaków w tym trudnym czasie, stąd obowiązująca promocja na wakacje". – Ale nie możemy zachwiać rynku, hurtowego i detalicznego, bo skutkiem będzie szybka katastrofa. Przestrzegam przed populistami, którzy obiecują, że koszty wojny w ogóle znikną – mówił Daniel Obajtek.

Pod koniec czerwca PKN Orlen ruszył z promocją na benzynę i olej napędowy. Przewiduje ona trzy tankowania miesięcznie do 50 litrów paliwa każde, ze zniżką 30 groszy na litrze w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy. Promocja jest większa dla klientów programu VITAY, mających jednocześnie Kartę Dużej Rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP