Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oblaci mogą przejąć część Świętokrzyskiego Parku Narodowego. "Sprawa nadal otwarta"

21
Podziel się

Pięć hektarów Świętokrzyskiego Parku Narodowego może trafić do ojców oblatów ze Świętego Krzyża. Sprawa - rozpoczęta jeszcze za poprzedniej kadencji rządu - nadal jest aktualna - uważa Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, na którego powołuje się portal onet.pl.

Dawny klasztor benedyktynów, obecnie misjonarzy oblatów, na Świętym Krzyżu.
Dawny klasztor benedyktynów, obecnie misjonarzy oblatów, na Świętym Krzyżu. (PAP, Jerzy Ochoński)
bDnszReJ

W ubiegłym roku powstał rządowy projekt rozporządzenia, który zakładał zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Chodziło o teren na Świętym Krzyżu, gdzie znajdują się: bazylika, zabudowania klasztorne i polana, na której odbywają się msze święte. Według onet.pl plan umożliwiłby zakonnikom odzyskanie dawnych zabudowań klasztornych. Do tej pory tzw. szpitalik i zachodnie skrzydło klasztoru służyły Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu, jednak po zmianie Park straciłby prawo użytkowania wieczystego. To z kolei umożliwiłoby oblatom starania o odzyskanie części zabudowań poprzez ich wykup z bonifikatą, na czym im zależy.

Według onet.pl poprzedni dyrektorzy ŚPN nie wyrażali zgody na zmianę granic parku. Z kolei obecny szef ŚPN Jan Reklewski mówi: to jest w kompetencjach Rady Ministrów, inicjatywa i wola przeprowadzenia takiego rozporządzenia zależy od czynników politycznych; (...) czekam na rozstrzygnięcia, jakie zapadną w tej sprawie.

W poprzedniej kadencji pozytywne opinie w sprawie rozporządzenia zmieniającego granice Parku wydali radni powiatu kieleckiego i sejmiku województwa świętokrzyskiego, w których PiS ma większość. Protestowali zaś naukowcy, internauci i opozycyjni politycy.

bDnszReL

Zobacz: Rejestracja pojazdu przez e-urząd. Minister: musimy poczekać na przepisy

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, a już niebawem poseł PiS, który zastąpi w Sejmie przyszłego europosła Dominika Tarczyńskiego, powiedział onet.pl, że kwestia zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego wciąż jest otwarta i wskazał, że sprawy parków narodowych koordynuje teraz minister Michał Woś. - Prace nad rozporządzeniami w okresie przejściowym nie są prowadzone przez Ministerstwo Klimatu. Po powstaniu Ministerstwa Środowiska będą kontynuowane – zaznacza Gosek.

bDnszReR

- Teraz wspólnie będziemy rozmawiali z ministrem Michałem Wosiem na temat kwestii związanych z własnością ziem na Świętym Krzyżu. Trudno zgodzić się, żeby prawa część klasztoru i polana, na której odprawiane są msze święte, nie należała do sanktuarium – dodał polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnszRfm
KOMENTARZE
(21)
Dobry góral
10 miesięcy temu
KK to prawdziwy okupant Polski. Drugi największy posiadacz ziemski po skarbie państwa. To żałosne jak polacy dają się dumać klerowi..ewenement na skale światowa.
LEWATYWA
10 miesięcy temu
A oddać im przy okazji i Kielce
adgv
10 miesięcy temu
po co bogowi żiemia?
bDnszRfn
Asddf
10 miesięcy temu
Pełne opodatkowanie podatek kościelny dla chętnych zero dotacji z budżetu państwa. Kontrola legalności majątku kościoła. Podatki dla kk takie same jak dla Kowalskiego.
antyklerykał
10 miesięcy temu
czarna pazerność w tym zacofanym ciemnogrodzkim kraju osiąga szczyty!!! domagają się za bóg zapłać profitów, jakby im się należało- a należy im się kijów i lwów- kijów ile wlezie, a lwy jak sobie nałapią.......
...
Następna strona