Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Obniżka VAT nic nie zmieni? Ceny paliw nadal są bardzo wysokie

15
Podziel się:

Cała Polska żyje obniżką VAT na paliwa, ale niestety ceny ropy na rynkach światowych szybują, co doprowadzi do tego, że ceny mimo obniżonej daniny będą znowu rosły. Zdaniem ekspertów z BM Reflex nie wszystkie stacje benzynowe zdecydują się na podwyżki mimo rosnących cen surowca. Od 1 lutego z 23 proc. do 8 proc. została obniżona stawka podatku VAT na paliwa silnikowe.

Obniżka VAT nic nie zmieni? Ceny paliw nadal są bardzo wysokie
Stacje mogą utrzymać niski poziom cen paliwa (PAP, Albert Zawada)

Eksperci prognozują, że mimo rosnących cen paliw na rynkach światowych polskie stacje benzynowe pozostawią niższe ceny paliw.

Urszula Cieślak z BM Reflex powiedziała we wtorek PAP, że niektóre stacje paliw będą utrzymywały niższe ceny niezależnie od marży, będą też wymuszały na konkurencji takie ruchy.

Mimo wysokich cen ropy niektóre stacje utrzymają niższe ceny paliw, niezależnie od poziomu marży. Nie wszystkie będą jednak w stanie ograniczać marżę, by dorównać obniżkami do największych graczy – powiedziała ekspertka.

Zobacz także: Paliwa będą drożeć. "To prawdopodobny scenariusz"

Ceny hurtowe paliw nadal są bardzo wysokie

Od 1 lutego z 23 proc. do 8 proc. została obniżona stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

- Ceny hurtowe paliw netto są nadal wysokie. W styczniu wzrosły o 40 groszy na litrze netto. To efekt wysokich cen ropy naftowej, dochodzących do 90 dolarów za baryłkę — dodała Cieślak.

Ekspertka dodała, że co prawda notowania ropy spadły o 1 dolara za baryłkę, ale to dopiero przełoży się na rynek. Zwróciła uwagę, że właściciele stacji paliw nie uzupełniali zapasów magazynowych i niektórzy teraz składają zamówienia z droższych dostaw.

Zdaniem Urszuli Cieślak, o ile stacje paliw zastosują obniżony VAT, o tyle kwestia poziomu marż jest dyskusyjna, bo nie wszystkie są w stanie je ograniczać.

- Nie można jednak powiedzieć, że ktoś nie dostosował się do obniżek. To, że jeden koncern obniżył ceny, bo tak obiecał, nie powoduje, że możemy oczekiwać od pozostałych stacji, że obniżą je do 5,20 zł za litr i nie zrealizują marży. Marża pokrywa koszty, które obecnie wszystkim rosną — dodała Urszula Cieślak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Paweł
2 lata temu
Przecież przez obniżenie vat-u z 23 na 8% za paliwo cena 1 l netto wzrosła a nie spadła. Faktycznie dla konsumentów indywidualnych cena brutto paliwa spadła z 5,80 na 5,30 i to jest spadek o 50 gr ale wszyscy przedsiębiorcy na których ważna jest cena netto wcześniej odlicz Ali od ceny 23% vat-u a teraz tylko 8% vat-u i porównując cenę jednego litra netto na koniec stycznia i na początku lutego to widzimy że cena jednego litra netto wzrosła o około 15 zł zatem dzięki obniżce tego vat-u przedsiębiorcy płacą za paliwo więcej a nie mniej przecież to jest jakaś masakra
ttt
2 lata temu
A na Wp szczucie dalej
he he he
2 lata temu
zawsze rzad moze akcyze zmniejszyc
zxc
2 lata temu
Ceny detaliczne za lerza od cen hurtowych , które dyktuje ORLEN i LOTOS . te z kolei sa wyżśze od detalicznych cen . Ktoś tu robi ludzią wodę z muzgu . Strona oficjalna cen Hurtowych jestw internecie . Prosze sobie je powiekszyć o VAT i wszystko jasne . Do tego jeszcze straszą , podatkiem od braku dochodów - ludzie toć to już jest czysty dom wariatów . Kto chce prowadzić jakikolwiek biznes w tym kraju .
Usa
2 lata temu
Co za kolejne kłamstwo i oszczerstwo minolem dzisiaj z 5 stacji i na każdej cena nie przekracza 5.22 A było po 6.10 brawo pis