Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Ma być taniej. Zmiany w podatkach wchodzą w życie

14
Podziel się:

Zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe i gaz, 5 proc. na ciepło oraz 8 proc. na paliwa silnikowe — oto nowe stawki podatku od towarów i usług, które z początkiem lutego wchodzą w życie. Mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Ma być taniej. Zmiany w podatkach wchodzą w życie
1 lutego w życie weszła niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Zgodnie z nowelą do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli na mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Zobacz także: Obniżka VAT może być przedłużona? Jasna deklaracja rzecznika rządu

Z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT spadł z 8 proc. do zera.

VAT na gaz spadł z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana została obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Obniżka VAT wchodzi w życie

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany zmianami, oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł.

W przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz — ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną — ok. 0,67 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
ciśnij!!!!!
2 lata temu
Mateusz wciskaj ten guzik "niska inflacja" tylko mocniej, bo chyba ci się zaciął!!!!!!!
Emeryt
2 lata temu
Taniej nie będzie, bo drukują pieniądze taniej to by było przy inflacji 1 proc lub deflacji. Kto przy zdrowych zmysłach obniży ceny to nie Orlen gdzie ceny na rozkaz obnizono
ewa
2 lata temu
Brawo Kaczyński ,brawo PIS !
Andi
2 lata temu
Premier twierdzi że w Polsce paliwo jest najtańsze w Europie ale boi się nadmienić że zarobki są u nas około czterokrotnie niższe jak na zachodzie,he,he śmiało Panie premierze czy to prawda?
Andi
2 lata temu
Matousz twierdzi że paliwo u nas jest najtańsze w Europie ale jakie są zarobki na zachodzie a jakie u nas to tego pinokio nie powiedział,kłamca.