Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Obowiązek noszenia maseczek. Podstawa prawna

22
Podziel się:

Nowe obostrzenia w Polsce obowiązują od 27 lutego. Zgodnie z przepisami obowiązkowe jest noszenie maseczek. Jaka jest podstawa prawna tych regulacji?

Obowiązek noszenia maseczek. Podstawa prawna
Obowiązek noszenia maseczek. Jaka jest podstawa prawna? (pixabay.com)

Obowiązek zasłaniania ust i nosa tylko przy pomocy maseczek - to jedna ze zmian przepisów, która weszła w życie 27 lutego wraz z wprowadzeniem nowych obostrzeń. Zasłanianie ust i nosa od wielu miesięcy budzi jednak sporo wątpliwości wśród koronasceptyków.

Obowiązek noszenia maseczek. Jaka podstawa prawna?

Rząd już po raz kolejny zmienia przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa. Po tym, jak w Polsce wybuchła epidemia, obowiązywały przepisy dotyczące wykorzystania do tego celu maseczek, przyłbic, chust czy szalików. Latem zniesiono ten obowiązek, a po drugiej fali epidemii znów musimy zasłaniać usta i nos.

Teraz zdecydowano się na kolejną zmianę. Ma to związek z tym, że według badań naukowców przyłbice nie chronią przed transmisją koronawirusa. Zdecydowanie bardziej skuteczne są za to maseczki.

Obowiązek noszenia maseczek. Podstawa prawna

Jaka jest podstawa prawna? Zgodnie z ustawą z dnia 28 października 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, rząd ma prawo nakładać na obywateli dodatkowe obowiązki, w tym wprowadzenie nakazu zakrywania ust i nosa. Dotyczy to określonych okoliczności, miejsc, obiektów i obszarach oraz zakłada sposób realizacji tego nakazu.

- Do tej pory w regulacjach mieliśmy dopuszczoną możliwość zastępowania maseczek przyłbicami i innymi takimi zamiennikami. W tej chwili chcemy zrezygnować z takiego zastępowania - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki w momencie ogłaszania decyzji.

Zobacz także: Olsztyn strefą wyklętą? Prezydent miasta: chaos, tak nie powinno być
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
21:33 29
3 lata temu
Yo......
Jordanka
3 lata temu
Rozporządzenie nakazuje zakrywanie ust i nosa maseczką. Jednocześnie wymienia sytuacje zwalniające z tego nakazu. Ale - o zakazie stosowania przyłbic, kominów, części odzieży wiadomo tylko z konferencji prasowych, które nie są źródłem prawa. Rozporządzenie nie definiuje czym jest maseczka - wygląd, materiał, stopień filtracji. W Rozporządzeniu te pojęcia - przyłbica, komin, część odzieży - nie występują. Ciekawe czy jak napiszę flamastrem "maseczka" na przyłbicy, kominie, golfie to dostanę mandat czy nie.
KONSTYTUCJA
3 lata temu
Art. 22. Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
bez nicka
3 lata temu
Jak sprzedadzą zapasy maseczek, ruszą z zapasami przyłbic.
Bukanierka
3 lata temu
Dzisiaj miałam interwencję policji, ponieważ nie chciano mnie obsłużyć w sklepie. Policjant pouczył mnie, że od niedawna jest zmiana w ustawie, która się odnosi do Kodeksu Wykroczeń art. 116 i teraz niestety już trzeba się stosować do zakładania maseczek, a sprzedawca ma prawo odmówić mi sprzedaży, jeśli nie mam kagańca. Podkreślił, że jest to już zgodne z Konstytucją. Czy ja o czymś nie wiem?
...
Następna strona