Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Od niedzieli wyższa opłata paliwowa. Czego powinni się spodziewać na stacjach kierowcy?

24
Podziel się:

W niedzielę wchodzą w życie przepisy zwiększające stawkę opłaty paliwowe. Jednocześnie w tym samym dniu zaczynają obowiązywać zasady obniżające akcyzę na paliwa. Ten zabieg ma na celu zwiększenie środków na drogi krajowe. Kierowcy mają nie odczuć zmian.

Opłata paliwowa idzie w górę, ale ministerstwo zapewnia, że nie wpłynie to na cenę benzyny
Opłata paliwowa idzie w górę, ale ministerstwo zapewnia, że nie wpłynie to na cenę benzyny (iStock.com)
bECyCYiJ

Paliwa w jednej chwili podrożeją i... potanieją. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, które wchodzą jednocześnie w niedzielę. W efekcie na stacjach wszystko ma pozostać po staremu. A przynajmniej tak obiecują przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

O co chodzi? O zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie na paliwa. Jedna idzie w górę, druga idzie w dół.

To nie pierwsza podwyżka opłaty paliwowej w 2020 rok. W styczniu zaczęła obowiązywać nowa stawka, która ustalona została w listopadzie zeszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury przewidywało wówczas wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz na 2020 rok. Stawka za 1000 l benzyn silnikowych miała wzrosnąć z 133,21 zł do 138,49 zł. Okazało się, że to za mało, więc trzeba jeszcze dołożyć. Zgodnie z opublikowanym 27 lutego obwieszczeniem opłata ma wynieść jednak 155,49 zł za 1000 litrów benzyny.

bECyCYiL

Czy kierowcy powinni się spodziewać wyższych cen na stacjach? Nie - przekonuje resort infrastruktury. Wszystko dlatego, że jednocześnie obniżona została akcyza. Czy ministerstwo tłumaczy ten niecodzienny na pierwszy rzut oka zabieg? Podwyższenie opłaty paliwowej było podyktowane chęcią zwiększenia środków na drogi, gdyż większość pieniędzy z niej zasila Krajowy Fundusz Drogowy.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś tłumaczy, że "dzięki tej zmianie, Krajowy Fundusz Drogowy, który czerpie pieniądze z opłaty paliwowej, a nie z akcyzy, będzie mógł być dofinansowany większą kwotą, a program budowy dróg krajowych będzie mógł przebiegać jeszcze sprawniej"

bECyCYiR
Zobacz także: Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECyCYjm
KOMENTARZE
(24)
logiczny
2 lata temu
Aż strach iść na te wybory bo jak przegra PIS to przypomnę , że inni zapewniają cyt. co raz dane nie będzie odebrane a i nowych + pełen worek ;( Apel do tej Pani co obwieściła w Polsce koniec komunizmu czy aby nie pora oznajmić Polakom jego powrót w pełnej krasie ;(
Przemo
2 lata temu
Ciekawe gdzie są pieniądze zaoszczędzone przez zimę której niebylo
Olender
2 lata temu
Jak obajtek ZARABIA MILIONY i najdroższe paliwo a podwyżki musza BYĆ bo część wypłaty kierowane sa do PARTI pis
bECyCYjn
EDEK
2 lata temu
Polityka PiS jest słuszna ! Mamy szczęście, że mamy wreszcie wspaniałego przywódcę narodu - PREZESA, który zapewnia nam sprawiedliwość społeczną i dobrobyt. Dzięki polityce PiS w Polsce żyje się dostatniej, a kraj rośnie w siłę. Wstaliśmy z kolan i liczymy się na arenie międzynarodowej.
Ja
2 lata temu
Macie dzieci dostajecie 500+ jak wam się Pis nie podoba to dajcie to na cele charytatywne .Wszyscy brać a najlepiej narzekać .To samo z emerytami itp.
...
Następna strona