Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od niedzieli wyższa opłata paliwowa. Czego powinni się spodziewać na stacjach kierowcy?

W niedzielę wchodzą w życie przepisy zwiększające stawkę opłaty paliwowe. Jednocześnie w tym samym dniu zaczynają obowiązywać zasady obniżające akcyzę na paliwa. Ten zabieg ma na celu zwiększenie środków na drogi krajowe. Kierowcy mają nie odczuć zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Opłata paliwowa idzie w górę, ale ministerstwo zapewnia, że nie wpłynie to na cenę benzyny

Paliwa w jednej chwili podrożeją i... potanieją. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, które wchodzą jednocześnie w niedzielę. W efekcie na stacjach wszystko ma pozostać po staremu. A przynajmniej tak obiecują przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

O co chodzi? O zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie na paliwa. Jedna idzie w górę, druga idzie w dół.

To nie pierwsza podwyżka opłaty paliwowej w 2020 rok. W styczniu zaczęła obowiązywać nowa stawka, która ustalona została w listopadzie zeszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury przewidywało wówczas wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz na 2020 rok. Stawka za 1000 l benzyn silnikowych miała wzrosnąć z 133,21 zł do 138,49 zł. Okazało się, że to za mało, więc trzeba jeszcze dołożyć. Zgodnie z opublikowanym 27 lutego obwieszczeniem opłata ma wynieść jednak 155,49 zł za 1000 litrów benzyny.

Czy kierowcy powinni się spodziewać wyższych cen na stacjach? Nie - przekonuje resort infrastruktury. Wszystko dlatego, że jednocześnie obniżona została akcyza. Czy ministerstwo tłumaczy ten niecodzienny na pierwszy rzut oka zabieg? Podwyższenie opłaty paliwowej było podyktowane chęcią zwiększenia środków na drogi, gdyż większość pieniędzy z niej zasila Krajowy Fundusz Drogowy.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś tłumaczy, że "dzięki tej zmianie, Krajowy Fundusz Drogowy, który czerpie pieniądze z opłaty paliwowej, a nie z akcyzy, będzie mógł być dofinansowany większą kwotą, a program budowy dróg krajowych będzie mógł przebiegać jeszcze sprawniej"

Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Opłata wzrośnie zarówno na benzynę, jak i na olej napędowy oraz gaz.
Opłata paliwowa w przyszłym roku wzrośnie. Dodatkowe pieniądze popłyną do Funduszu Kolejowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2020

PlaskKolejne matactwo pisu????🧐🤔🤔🤔🤔 Kierowcy odczuja ale wolniej, za jakis najblizszy czas ceny wzrosna a oni zrzuca na epidemie swiatowai gieldy … Czytaj całość

01-03-2020

ptcNa razie bez zmian - do wyborów później podwyżki i przejmowanie sądów oraz mediów.

01-03-2020

AndChyba w zapewnienia PiS-u nawet ciemny lud nie uwierzy!!! Nie po to się robi takie coś żeby wyjść na ZERO.

Rozwiń komentarze (24)