Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Od połowy czerwca wracają sanatoria. Kuracjusze będą musieli przejść test na koronawirusa

3
Podziel się

Od 15 czerwca uzdrowiska zostaną "odmrożone" i będą mogły przyjmować kuracjuszy. Jednak każdy z nich przed zameldowaniem się w ośrodku leczniczym powinien wykonać test na obecność koronawirusa.

Kuracjusze będą mogli wrócić do sanatoriów po wykonaniu testu na obecność koronawirusa (zdj. ilustracyjne).
Kuracjusze będą mogli wrócić do sanatoriów po wykonaniu testu na obecność koronawirusa (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)
bErBdhBx

Jak informuje rzeszowska odsłona "Gazety Wyborczej", będzie istniała również możliwość wznowienia kuracji, która została przerwana z powodu zamknięcia sanatoriów. Skierowanie na wyjazd przysługuje wszystkim, którzy mieli skierowania na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca, a także tym, którzy mieli je rozpocząć od 14 marca do 14 czerwca.

- Pacjenci, których turnus trwał poniżej 15 dni, będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku. Uzdrowisko uzgodni również z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia, przy czym nie może on być późniejszy niż 30 września br. - mówi "Wyborczej" Rafał Śliż, rzecznik NFZ w Rzeszowie.

Żeby jednak wyjazd do sanatorium był możliwy, kuracjusz musi przejść test na obecność koronawirusa w organizmie. Jak tłumaczy Rafał Śliż, test należy wykonać nie wcześniej, niż na 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

bErBdhBz
Zobacz także: Zobacz też: Kary za podlewanie i mycie auta. Minister rozwiewa wątpliwości

A gdzie będzie można wykonać taki test? Rzecznik NFZ wskazuje, że będzie możliwość wykonania go w punktach pobrań, z którymi NFZ ma podpisaną umowę. Testy będą sfinansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, a dla każdego z pacjentów będą one bezpłatne. Wystarczy, że posiadają skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Sanatoria były zamknięte od połowy marca. Powodem takiego stanu rzeczy była rozwijająca się w Polsce pandemia koronawirusa.

bErBdhBF

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErBdhCa
KOMENTARZE
(3)
888
rok temu
Jedźcie, jedźcie- będzie was mniej!!! A wystarczy jedna zarazona osoba z obsługi i po was!!! Przecież właśnie w takich grupowych miejscach dla emerytów wirus najbardziej szaleje.
zatroskany an...
rok temu
A te testy to będą te droższe kilka razy z Turcji od kolesi pisowców czy te tańsze i lepsze z Polski ?
Wkurzona
rok temu
A gdzie prewencja rentowa ZUS? Dlaczego żaden ośrodek, który ma podpisana umowę z ZUS-em nie wznawia działalności? Dlaczego do odwołania prewencja rentowa jest wstrzymana? Wszyscy będą przyjmować pacjentów, tylko nie ci, którzy współpracują z ZUS-em! Cicho sza! Nikt nic nie mówi! ZUS oszczędza na chorych ludziach, żeby wypłacać postojowe itp.!!!!
bErBdhCb