Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Odbicie polskiej gospodarki już w 2021 roku? Jarosław Gowin kreśli scenariusz

79
Podziel się:

W 2020 roku nastąpił spadek polskiego PKB - po raz pierwszy od lat 90. Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina bieżący rok może przynieść zupełnie inny scenariusz, a to za sprawą nadchodzącego odmrożenia gospodarki i postępującej akcji szczepień.

Odbicie polskiej gospodarki już w 2021 roku? Jarosław Gowin kreśli scenariusz
PKB Polski. Wicepremier Jarosław Gowin mówi o jego wzroście w 2021 roku. (Materiały prasowe, Twitter.com, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)

- Chcę powiedzieć, że wyniki polskiej gospodarki za I kw. tego roku są nadspodziewanie dobre - powiedział na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin. - W marcu odnotowaliśmy rekordowy, blisko 19-procentowy wzrost produkcji przemysłowej, w marcu spadł także i tak niski poziom bezrobocia - dodał.

To są jednak dopiero pierwsze jaskółki zwiastujące możliwe odbicie gospodarki. Minister rozwoju wskazuje na kolejne czynniki, które mogą wpłynąć na to, że PKB Polski urośnie w 2021 roku.

- Biorąc pod uwagę bardzo dynamiczną i sprawnie rozwijającą się akcję szczepień oraz dzisiejszą decyzję rządu o stosunkowo szybkim odmrażaniu gospodarki, to uważam, że mamy realne szanse na to, żeby wzrost PKB w 2021 roku był nawet wyższy niż 4 proc. - ocenił Gowin.

Zobacz także: Lockdown dobije finanse Polski? Kościński: Zadłużyliśmy się, by mieć poduszkę finansową

Przypomniał też, że optymistyczne scenariusze wskazywały, że recesja w Polsce sięgnie poziomu 4 proc. Ostatecznie gospodarka naszego kraju skurczyła się "jedynie o 2,7 proc.", jak zauważył wicepremier.

- Oczywiście to nie jedyna strata, jaką ponieśliśmy - zaznaczył. Wskazał przy tym, że według szacunków sprzed pandemii gospodarka Polski miała urosnąć w 2020 roku co najmniej o 4 proc.

- Tak naprawdę straciliśmy 6,7 proc. w PKB, to jest naprawdę wyrwa, którą będziemy zasypywać jeszcze latami - ocenił wicepremier i minister rozwoju.

- Tym niemniej, ten wynik 2,7 proc. PKB i znakomita sytuacja na rynku pracy - naprawdę znakomita, bo ta sytuacja się poprawia i ciągle problemem polskiej gospodarki jest brak rąk do pracy, a nie ich nadmiar - to wszystko było spektakularnym sukcesem polskich pracowników, polskich przedsiębiorców i polskiego państwa, w tym także rządu - dodał, odpowiadając na pytania o prognozowany wzrost polskiej gospodarki po pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(79)
Xmix
2 lata temu
Brawo Panie Gowin! Mistrz swego fachu i najlepszy polityk w Polsce! W dodatku jedyny który gotów zaryzykować karierę dla dobra kraju. Haters gonna hate - zazdrośników jak widać tu nie brakuje
Kat
2 lata temu
Chyba po covidzie nie bardzo z muzgiem. Skąd on te dane dostaje, z nowogrodzkiej?
emeryt 80+
2 lata temu
Sukces rządu do spółki z NBP polega przede wszystkim na uderzeniu w miliony drobnych ciułaczy i obniżeniu siły nabywczej ich oszczędności.
emeryt 80+
2 lata temu
Sukces rządu do spółki z NBP polega przede wszystkim na uderzeniu w miliony drobnych ciułaczy i obniżeniu siły nabywczej ich oszczędności.
malek
2 lata temu
Gadanie nic nie kosztuje.
...
Następna strona