Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

Ulga za osocze. Skarbówka docenia dawców. Jeden warunek

20
Podziel się

Osocze krwi (tak cenne w dobie pandemii) to darowizna i jego wartość można odliczyć od podatku – informuje Ministerstwo Finansów. Można więc pomóc chorym i jednocześnie dostać ulgę w podatku. Uwaga: dotyczy to tylko tych osób, które oddały je "honorowo".

Ulga za osocze. Skarbówka docenia dawców. Jeden warunek
Oddanie osocza jest premiowane ulgą podatkową (pxhere.com)
bDAwvFud

Z tzw. ulgi na darowizny najczęściej korzystają podatnicy, którzy przekazują datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego. Ale przepisy pozwalają odliczyć także honorowo oddaną krew, w tym osocze ozdrowieńców. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rzeczpospolitej".

Państwo dostrzegło wartość krwi oraz osocza i postanowiło promować postawy ratujące zdrowie i życie innych. To szczególnie istotne w dobie pandemii - bo osocze osób, które przebyły Covid-19 może pomóc innym chorym. O oddawanie tej cennej substancji apelują lekarze.

Przepisy dają możliwość odliczenia ulgi dla krwiodawców od podatku jedynie osobom, które oddały krew lub osocze "honorowo", nie biorąc za to pieniędzy.

bDAwvFuf
Zobacz także: Jak zostać dawcą osocza dla chorych na COVID-19? Prof. Piotr Marek Radziwon wyjaśnia (WIDEO)

Cała procedura nie jest skomplikowana – wystarczy zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości oddanych substancji. Warto je pobrać, bo dzięki niemu możemy nieco zyskać.

Ulga na darowizny podlega ograniczeniom – chodzi przede wszystkim o limit. Wynosi on 6 proc. dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn łącznie. Jeśli więc ktoś przekazuje darowizny na cele kultu religijnego czy na rzecz organizacji pożytku publicznego, winien sprawdzić, czy tego limitu nie przekracza. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O.

bDAwvFul

- W przepisach PIT krwiodawcy znajdą przepis wskazujący na sposób liczenia wartości takiej darowizny, który wynika z prostego wzoru: litry oddanej krwi lub jej składników x rekompensata pieniężna w wysokości 130 zł. Dorosły człowiek może oddać do 2,7 l krwi lub do 25 l osocza rocznie, zachowując odpowiednie przerwy między pobraniami. Oznacza to, że za krew pełna ulga może wynieść 351 zł rocznie, a za osocze maksymalnie 3250 zł rocznie – mówi "Rzeczpospolitej" Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

bDAwvFuG
darowizny i ulga dla krwiodawców
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Tomek
2 miesiące temu
Szkoda, że nie napisali, że 130 zł za litr krwi nie było zmieniane od wielu, wielu lat. Wstyd!
ewa4
2 miesiące temu
a myślicie ,żo to osocze ..to dla szaraczków....?
Taka prawda
2 miesiące temu
A może byście w końcu napisali jak to jest z tym osoczem naprawdę ozdrowieńców?Kolega po Covidzie chciał oddać osocze ,ale na dzień dobry musi zapłacić 140 zl za badanie czy może oddać.Zero refundacji to nie ma sie co dziwić że ludzie nie chcą oddawać
bDAwvFuH
lato
2 miesiące temu
osocze ozdrowieńców po tastach na koronawirusa, za które muszą zapłacić dawcy, nie eirm czy cena warta wyprawki. 2 badania testem to cena 2x500,00=1000zł (muszą być dwa wyniki ujemne w odstępie czasowym 5 dni, a jak jeden będzie dodatni to od nowa. Czy to się opłaca darczyńcom?
Leo
2 miesiące temu
Oni sprzedają naszą krew na prawo i na lewo. W moim szpitalu w gummersbach. Niemcy krew dostarczana jest przez firmę z polski.niech płacà tak jak tutaj
...
Następna strona