Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Centra handlowe czynne od 4 maja. "Na razie widzę chaos"

160
Podziel się

- Przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem - mówi premier. I zapowiada otwarcie galerii handlowych od 4 maja. - Na razie widzę chaos, czekam na rozporządzenia, bo jeszcze nie wiem, co robić - komentuje dla money.pl Zbigniew Kupiec, prezes centrum handlowego Świt w Tarnowie.

Premier otwiera galerie handlowe, ale i hotele oraz pensjonaty
Premier otwiera galerie handlowe, ale i hotele oraz pensjonaty (kprm)
bEhbFWCt

Polska gospodarka wchodzi w drugi etap rozmrażania. Od 4 maja mają być otwarte między innymi galerie handlowe. W tamtejszych sklepach będą obowiązywać jednak limity - jeden klient ma przypadać na każde 15 metrów kwadratowych. Więcej o luzowaniu obostrzeń od maja piszemy tutaj.

- Wszystko to jest naznaczone chaosem - komentuje Zbigniew Kupiec, prezes centrum handlowego Świt w Tarnowie. Dodaje, że czeka na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie, by mieć podstawę do rozmów z dzierżawcami powierzchni handlowej. - Na razie mamy tylko zapowiedzi na konferencji - mówi.

Zbigniew Kupiec podkreśla też, że nie wie, jakie środki ochrony będzie musiał zapewnić swoim pracownikom i klientom. - Zamówiłem w ciemno transport. Tylko nie wiem, czy te zamówione przeze mnie maski, rękawiczki czy kombinezony będą odpowiednie. Nie wiem, bo nie ma jeszcze rozporządzenia na ten temat - mówi przedsiębiorca.

bEhbFWCv
Zobacz także: Drogi drób, wołowina i mleko. Rząd reaguje. "Będą kontrole w sklepach". Obejrzyj wideo:

Właściciel centrum handlowego dodaje też, że nie wie, w jaki sposób trzeba będzie liczyć ludzi wchodzących do budynku - tak, aby limit nie został przekroczony.

- Kiedyś miałem bramki. Jak teraz będę to liczyć, to nie wiem. Rząd niestety nie dał nam ani wytycznych, ani specjalnie dużo czasu - dodaje.

bEhbFWCB

Przedsiębiorca narzeka też, że wielu jego najemców narzeka na skomplikowane przepisy. - Niestety, niektórzy z nich piszą wnioski po kilka razy. Bo tak te przepisy są skomplikowane. A chyba nie powinno być tak, że mała firma rodzinna przeznacza większość swojego czasu na przebijanie się przez te wszystkie zawiłości kolejnych tarcz i rozporządzeń - dodaje.

Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji nazywa z kolei otwarcie centrów handlowych "doskonałym posunięciem", które jest "najsłuszniejsze w tym momencie".

- Zabiegaliśmy od dawna, by centra handlowe otwarto w drugiej fazie odmrażania gospodarki - dodaje Juszkiewicz. Podkreśla, że klienci będą się mogli czuć bezpiecznie w galeriach, bo limity przetestowano już na sklepach wielkopowierzchniowych.

bEhbFWCC

Kina, strefy aktywności i wysypy handlowe pozostają zamknięte

Wypowiedzi premiera Morawieckiego o centrach handlowych doprecyzowało Ministerstwo Rozwoju. Zamknięte pozostaną tam ciągle kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier oraz wyspy handlowe.

Klienci centrów będą mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub foliowych, które zapewni operator sklepu. Galerie będą musiały zapewnić klientom możliwość zakupu maseczek "w przynajmniej jednym sklepie" lub w specjalnym punkcie bądź w automacie.

GIS zaleca też zachowanie odległości przynajmniej 2 metrów pomiędzy klientami na terenie obiektów.

bEhbFWCD

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEhbFWCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(160)
martaaaa
rok temu
W tych galeriach obowiązkowo maseczki trzeba będzie? Ja rozumiem negatywną opinię ludzi na temat tej decyzji, ale... sama pójdę na zakupy. Brakuje mi wielu rzeczy, które chcę wybrać osobiście w sklepie. Przed pójściem i po powrocie przebadam się testem na koronawirusa, także nie będę dla nikogo zagrożeniem i to polecam każdemu.
Nie wierzę po...
rok temu
Co z ubraniami które ktoś zmierzy i nie kupi? Sklep będzie zbierał i prał w 90 stopniach???;wyrzucał??? Czy oni zglupieli. Przecież to nonsens. To samo z butami. Kichne .zakaszle i następna osoba mierzy. Ludzie o co chodzi- do tej pory ich rozumiałam , teraz " rzeź niewiniątek" panie doktorze Szumowski- rozum pana opuścił????
premia Q1
rok temu
Gdzieś to 8 tyś premi za Q1 musze wydać :)
bEhbFWCX
Steve
rok temu
Prawda jest taka, że wszystkie czynsze są do renegocjacji. Właściciele galerii na pewno to rozumieją.
Kik
rok temu
Rząd popełnia jedna głupotę za drugą.
...
Następna strona