Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odmrażanie granic. Litwa, Łotwa i Estonia tworzą wolną strefę dla podróżnych

39
Podziel się

Trzy kraje bałtyckie zdecydowały o zniesieniu kontroli granicznych i umożliwieniu swobodnego przejazdu. To pierwsza taka decyzja w UE od czasu ogłoszenia pandemii.

Litwa, Łotwa i Estonia otwierają granice.
Litwa, Łotwa i Estonia otwierają granice. (PAP, EPA)
bEpIFrWt

Litwa, Łotwa i Estonia w nocy z czwartku na piątek otworzyły swoje granice - donosi Polska Agencja Prasowa. To pierwsza taka decyzja w Unii Europejskiej, po tym jak Wspólnota przywróciła kontrole graniczne w ramach walki z koronawirusem.

Wolna strefa dla podróżnych ma pomóc krajom bałtyckim rozruszać ich gospodarki po okresie zamknięcia, co podkreślał premier Litwy Saulius Skvernelis w przytaczanym przez PAP oświadczeniu.

bEpIFrWv

- Bałtycka Bańka Podróżnicza jest okazją do ponownego otwarcia firm i iskierką nadziei dla ludzi, że życie wraca do normalności - zaznaczył.

Z kolei przedstawiciel Komisji UE na Litwie Arnoldas Pranckevicius, również cytowany przez PAP zauważył , że "państwa bałtyckie są bliskimi partnerami, mają podobną sytuację epidemiologiczną a ich gospodarki są ściśle zintegrowane, tak więc wolny przepływ ludzi i towarów ma bardzo duże znaczenie dla regionu".

Zobacz także: Trwają prace nad otwarciem granic. Przybliżony termin? "Czerwiec, lipiec"

Unia Europejska wciąż nie podjęła jednoznacznych kroków, aby odmrozić granice w Strefie Schengen. Jak pisał niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Komisji Europejskiej, zależy na tym, by wszystko to odbyło się w sposób skoordynowany. "FAZ" zwraca jednak uwagę, że strategia jest dość mglista, ostrożna i nie narzuca krajom żadnych terminów.

bEpIFrWB

Zdaniem KE kontrole graniczne powinny zostać najpierw złagodzone tam, "gdzie postępuje poprawa sytuacji epidemiologicznej" oraz gdzie do dyspozycji są wystarczające możliwości testowania, liczba łóżek na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii oraz zdolności do skutecznego śledzenia łańcuchów infekcji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpIFrWW
KOMENTARZE
(39)
Kimo
rok temu
Chociaż oni nie robią z korony afery 😀3x brawo
Los wmigranto...
rok temu
Bron boze otwierac! Nie peacowac nie kupowac!
qw
rok temu
a do niemiec będą jeździć rurociągiem?
bEpIFrWX
Viola
rok temu
To nie są trzy kraje, tylko trzy powiaty.
jerryK
rok temu
Nieprawda.Jeszcze Slowenia otworzyla wszystkie seoje granice.
...
Następna strona