Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Odmrażanie handlu. Pytamy branżę, czego oczekuje po nowych regulacjach

375
Podziel się

Prawdopodobnie wkrótce rząd zniesie niektóre ograniczenia dotyczące handlu. Możemy się spodziewać zwiększenia liczby klientów w sklepach oraz otwarcie przynajmniej części punktów handlowych w galeriach. Pytamy przedstawicieli branży handlowej, czego oczekują po nowych przepisach.

Do robienia zakupów w takich warunkach zaczęliśmy się przyzwyczajać. W najbliższych dniach czekają nas zmiany na lepsze.
Do robienia zakupów w takich warunkach zaczęliśmy się przyzwyczajać. W najbliższych dniach czekają nas zmiany na lepsze.
bEpGSmXp

Według nieoficjalnych doniesień radia RMF FM wstępny rządowy plan stopniowego otwierania gospodarki, który może wejść w życie już 20 kwietnia zakłada m.in. rozszerzenie dostępu do sklepów w galeriach handlowych, a także otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Prawdopodobnie poluzowane zostaną ograniczenia dotyczące liczby klientów, którzy jednocześnie mogą się znajdować w sklepie (obecnie to trzy osoby na jedną kasę).

Branża handlowa czeka na decyzje polityków, które mają zostać przedstawione pod koniec tego tygodnia. Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych zwraca jednak uwagę na to, że bardziej od szybkości otwarcia sklepów liczy się to, czy przepisy będą przygotowane w ten sposób, że sprzedawcy nie będą mieć wątpliwości, kto i na jakich zasadach może się otworzyć.

bEpGSmXr

- Nie chciałbym powtórki sytuacji z marca, gdy z dnia na dzień sprzedawcy dowiedzieli się, że mają zamknąć sklepy, a rozporządzenie było napisane w taki sposób, że przez kolejne dni trwało ustalanie, kogo tak naprawdę ograniczenia dotyczą i potrzebna była jego nowelizacja – mówi w rozmowie z money.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Ma też nadzieję, że organizacje zrzeszające handlowców i producentów zostaną zaproszone do konsultacji.

bEpGSmXx

- Lepiej dać sobie kilka dni więcej, ale skonsultować schemat i precyzyjnie określić, od kiedy i jakie sklepy czy punkty usługowe mogę być otwarte i na jakich warunkach – dodał.

Liczy też, że wspólnie z ekspertami z PRCH i innymi organizacjami określone zostaną precyzyjne wytyczne w zakresie higieny i bezpieczeństwa, a więc - jak odpowiednio działać, aby uniknąć tłumów w galerii handlowej czy ile osób może przebywać w poszczególnych placówkach.

- Wiemy, że są takie pytania, dlatego dopracowujemy wytyczne jako branża i zamierzamy przekazać je do Rządu i GIS do konsultacji, tak aby po otwarciu wszyscy znowu mogli czuć się bezpiecznie w centrach handlowych - dodał Radosław Knap.

Przywrócić niedziele handlowe

Z kolei Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że zasadne jest zwiększenie liczby klientów w placówkach wielkopowierzchniowych. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że na jedną osobę ma przypadać 20 mkw powierzchni handlowej, zaś POHiD postuluje by było to 15 mkw w placówkach o powierzchni powyżej 100 mkw. W mniejszych sklepach mogłyby pozostać w mocy obecnie obowiązujące ograniczenia.

bEpGSmXy

Reneta Juszkiewicz ma nadzieję, że zmiany obejmą również "godziny dla seniorów".

- O godzinie 10 sklep muszą opuścić klienci, którzy nie ukończyli 65. roku życia. To w praktyce powoduje komplikacje, więc postulujemy, by przesunąć "godziny dla seniorów" na pierwsze dwie godziny po otwarciu placówek handlowych – mówi. - W tym wariancie nie trzeba nikogo ze sklepu usuwać.

bEpGSmXz

Sklepy mają obowiązek zapewnić każdemu kupującemu parę jednorazowych rękawiczek. Jako że stają się one towarem coraz bardziej deficytowym, prezes POHiD proponuje, by przepisy dopuszczały możliwość zabezpieczania rąk zwykłymi torebkami foliowymi, tzw. zrywkami.

- Ważna jest przecież ochrona dłoni, a nie to, za pomocą jakiego produktu się ona dokona – przekonuje nasza rozmówczyni.

Organizacja zrzeszająca handel nieustannie apeluje o zniesienie ograniczeń dla obiektów pow 2 tys m2 i marketów budowlanych oraz przywrócenie handlu w niedzielę.

- Przywrócenie handlu w niedziele usprawni przepływ klientów, którzy dziś stoją w długich kolejkach. Pozwoli na bardziej równomiernie rozłożenie sprzedaży, co będzie korzystne zarówno dla klientów, jak i sprzedających – wyjaśnia.

bEpGSmXA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEpGSmXS
KOMENTARZE
(375)
Ja
rok temu
Manipulacja? Czy ubezwłasnowolnienie? Ja w tej Chwili dusze się 😷 czy Pan minister wyobraża sobie maski w 30 stopniowym upale? Znajdzie się ktoś jak w 81 i pociągnie ludzi do ....to nie będzie walka z korona tylko walka o wolność
Arek szcz
rok temu
PiS to organizacja przestępcza która morduje ludzi w Polsce nie robią testów lekarzom ukrywają dane ilu jest chorych ludzie organizują sobie maseczki a mały gnom chce za wszelką cenę wygrać wybory ciemni wyborcy PiS obudzicie się jak zaczniecie umierać na wirus lub z głodu
Czytelniczka
rok temu
A ja się pytam co dają maseczki? Otóż prawda jest taka nie dają nic chcą nas pozaduszac na śmierć pracuje w sklepie na wykladanie towaru nie realne jest aby wykładać w miseczce dusze sie przez to bo nie ma dostępu powietrza gratuluję szumoskiemu!!!!!!!!! Dobra rada naprawdę.
bEpGSmXT
Aga
rok temu
Godziny dla seniorów nietrafione.staruszkowiw spać nie mogą to powinny być od 8do 10
Stokrotka
rok temu
Chyba kogoś pogrzało z tymi zmianami na maksa. Co ma wspólnego niedziela z handlem? Tam co? Nie pracują ludzie tylko cyborgi???
...
Następna strona