Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.04.2020 09:12

Koronawirus w Polsce. Minister Szumowski podaje datę "odmrażania" gospodarki

Łukasz Szumowski zapowiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie powoli odmrażać gospodarkę. Pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już 19 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Łukasz Szumowski zapowiada poluzowanie obostrzeń względem gospodarki. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Minister zdrowia, zapytany przez Roberta Mazurka w RMF FM o dobre wiadomości, poinformował o nadchodzących zmianach dot. gospodarki. - Będziemy od 19 kwietnia powoli odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość - powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia wytłumaczył, że jest to efekt kosztów, jakie musi ona ponosić w związku z obostrzeniami. Dodał jednocześnie, że jest ona "skuteczna", ponieważ "gdyby nie ona, mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy zakażonych, a mamy kilka tysięcy".

Słowa Szumowskiego potwierdził w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller. - Decyzje o "luzowaniu" restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek; najpierw muszą jednak spłynąć dane po Świętach - wytłumaczył. Dodał, że pierwsze rozmowy w tym temacie miały miejsce na poniedziałkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jakie obostrzenia mają być poluzowane jako pierwsze? Müller wytłumaczył, że chodzi m.in. o limity klientów w sklepach. Rzecznik wytłumaczył że one pozostaną, ale będą realizowane w inny sposób. Oprócz tego rząd planuje złagodzenie zakazu wstępu do lasów i parków.

Zobacz też: Przetakiewicz ucierpiała przez koronawirusa. Zamknęła butiki

Szumowski powiedział, że ewentualne otwarcie szkół zależy od "wielu czynników". - W momencie, gdy uruchamiamy gospodarkę, to to jest balans na linii albo "na brzytwie", jak ja to mówię. Dlatego, że z jednej strony koszt lockdownu, takiego całkowitego zamknięcia kraju, to jest 10 mld na dobę, no może dwa dni - oszacował minister w RMF FM. Dodał, że dzięki obostrzeniom Polska ma "jedną z najniższych" liczbę przyrostu zakażonych na dobę.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministra zdrowia
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: nie będzie kolonii ani obozów. Musimy być na to przygotowani

- To z drugiej strony ma swoje koszty. I pytanie, czy możemy odmrozić gospodarkę bez uwalniania dzieci do szkół, czy nie. Ja też przypominam, jeżeli nie odmrozimy gospodarki, będą umierali ludzie nie na Covid-19, ale na inne choroby - wskazał Szumowski i dodał, że "medycyna wymaga budżetu, wymaga pieniędzy".

Szumowski dodał też, że Polacy powinni zapomnieć o organizowaniu wakacji w takiej formie, jak dotychczas. Nie będzie mogło być mowy m.in. o koloniach i obozach. - Nie ma żadnych danych, by epidemia wygasła od wysokich temperatur. Nie podejrzewam, by nagle czerwiec, lipiec miał zlikwidować epidemię. Niestety będziemy się z nią borykać przez rok - mówił minister.

Jacek Sasin jako minister aktywów państwowych nadzoruje to, co dzieje się w spółkach.
Zarobki w spółkach Skarbu Państwa. Ranking najlepiej opłacanych prezesów

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od czwartku wszyscy będziemy musieli zakrywać usta i nos przy poruszaniu się na zewnątrz. Wytłumaczył, że do tego celu wystarczy "komin czy szalik czy chustka czy bawełniana maseczka uszyta z czegokolwiek".

Pierwszy zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce pojawił się 4 marca. Osiem dni później rząd zdecydował się na zamknięcie szkół, uniwersytetów i przedszkoli, a także placówek kultury, muzeów i kin.

Condor Airlines jednak nie trafi w polskie ręce. Polska Grupa Lotnicza poinformowała, że odstąpiła od transakcji
LOT jednak nie przejmie Condora. "Odstąpienie od transakcji"

Od tamtego momentu zakazy były zaostrzane. Mowa tu o zamknięciu galerii handlowych, zakładów fryzjerskich itd. Pozostają również limity osób przebywających w sklepach, aptekach czy kościołach. Obostrzenia mają trwać do 19 kwietnia.

Do 3 maja z kolei ma potrwać obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Do tego czasu zamknięte pozostają również granice. Imprezy masowe natomiast nie będą odbywać się do odwołania. Rząd żadnej daty w tej kwestii jeszcze nie podał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2020

egonCo już wiadomo w związku z tzw. pandemią: 1. Nie wolno wychodzić z domu, ale w razie potrzeby możesz. 2. Maski wcale nie pomagają, ale dokładnie od … Czytaj całość

14-04-2020

lanywtorek16-tego obowiązkowe maseczki a 18-tego Polska wolna od wirusa. Brawo. Za chwilę TVPinfo ogłosi koniec Świata ale wśród ofiar nie będzie Polaków.

14-04-2020

polacypanie ministrze ,, i pan sie dał przekupuć kaczyzmowi ,, pan wie doskonale ze wybory nie powinni sie odbyc ,,,, tylko dlaczego pan okłamuje pacjentów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1276)