Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Minister Szumowski podaje datę "odmrażania" gospodarki

1276
Podziel się

Łukasz Szumowski zapowiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie powoli odmrażać gospodarkę. Pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już 19 kwietnia.

Łukasz Szumowski zapowiada poluzowanie obostrzeń względem gospodarki.
Łukasz Szumowski zapowiada poluzowanie obostrzeń względem gospodarki. (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bEpykxFh

Minister zdrowia, zapytany przez Roberta Mazurka w RMF FM o dobre wiadomości, poinformował o nadchodzących zmianach dot. gospodarki. - Będziemy od 19 kwietnia powoli odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość - powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia wytłumaczył, że jest to efekt kosztów, jakie musi ona ponosić w związku z obostrzeniami. Dodał jednocześnie, że jest ona "skuteczna", ponieważ "gdyby nie ona, mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy zakażonych, a mamy kilka tysięcy".

Słowa Szumowskiego potwierdził w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller. - Decyzje o "luzowaniu" restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek; najpierw muszą jednak spłynąć dane po Świętach - wytłumaczył. Dodał, że pierwsze rozmowy w tym temacie miały miejsce na poniedziałkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

bEpykxFj

Jakie obostrzenia mają być poluzowane jako pierwsze? Müller wytłumaczył, że chodzi m.in. o limity klientów w sklepach. Rzecznik wytłumaczył że one pozostaną, ale będą realizowane w inny sposób. Oprócz tego rząd planuje złagodzenie zakazu wstępu do lasów i parków.

Zobacz także: Zobacz też: Przetakiewicz ucierpiała przez koronawirusa. Zamknęła butiki

Szumowski powiedział, że ewentualne otwarcie szkół zależy od "wielu czynników". - W momencie, gdy uruchamiamy gospodarkę, to to jest balans na linii albo "na brzytwie", jak ja to mówię. Dlatego, że z jednej strony koszt lockdownu, takiego całkowitego zamknięcia kraju, to jest 10 mld na dobę, no może dwa dni - oszacował minister w RMF FM. Dodał, że dzięki obostrzeniom Polska ma "jedną z najniższych" liczbę przyrostu zakażonych na dobę.

bEpykxFp

- To z drugiej strony ma swoje koszty. I pytanie, czy możemy odmrozić gospodarkę bez uwalniania dzieci do szkół, czy nie. Ja też przypominam, jeżeli nie odmrozimy gospodarki, będą umierali ludzie nie na Covid-19, ale na inne choroby - wskazał Szumowski i dodał, że "medycyna wymaga budżetu, wymaga pieniędzy".

Szumowski dodał też, że Polacy powinni zapomnieć o organizowaniu wakacji w takiej formie, jak dotychczas. Nie będzie mogło być mowy m.in. o koloniach i obozach. - Nie ma żadnych danych, by epidemia wygasła od wysokich temperatur. Nie podejrzewam, by nagle czerwiec, lipiec miał zlikwidować epidemię. Niestety będziemy się z nią borykać przez rok - mówił minister.

bEpykxFq

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od czwartku wszyscy będziemy musieli zakrywać usta i nos przy poruszaniu się na zewnątrz. Wytłumaczył, że do tego celu wystarczy "komin czy szalik czy chustka czy bawełniana maseczka uszyta z czegokolwiek".

Pierwszy zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce pojawił się 4 marca. Osiem dni później rząd zdecydował się na zamknięcie szkół, uniwersytetów i przedszkoli, a także placówek kultury, muzeów i kin.

Od tamtego momentu zakazy były zaostrzane. Mowa tu o zamknięciu galerii handlowych, zakładów fryzjerskich itd. Pozostają również limity osób przebywających w sklepach, aptekach czy kościołach. Obostrzenia mają trwać do 19 kwietnia.

bEpykxFr

Do 3 maja z kolei ma potrwać obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Do tego czasu zamknięte pozostają również granice. Imprezy masowe natomiast nie będą odbywać się do odwołania. Rząd żadnej daty w tej kwestii jeszcze nie podał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEpykxFs
bEpykxFK
KOMENTARZE
(1276)
tylkoty
rok temu
panie szumowski, oni sprawdzali w jakiej temperaturze (nie pod promieniami) i jaki czas wirus jest wstanie przetrwac, ale zapomnial pan o promieniach uv od naszego sloneczka... dlugo latem nie pociagnie
jaski
rok temu
Panie Szumowski, nie wierze Panu, ani za grosz!
Jan
rok temu
Czy Pan ma sumienie?
bEpykxFL
nik
rok temu
Ciekawe, czy sekta pisowska ma udziały w szczepionce ???
wojskowy
rok temu
Maska Twoim przyjacielem. Noś aż zbaraniejesz. Najlepsza maska p-gaz !
...
Następna strona