Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

"Odpowiedzialność spadnie na przedsiębiorców". Lewiatan krytykuje plan rządu

35
Podziel się:

- Odpowiedzialność za weryfikację szczepień spadnie na przedsiębiorców - twierdzi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan. Skomentował w ten sposób pozytywną ocenę rządu wobec poselskiego projektu ustawy dotyczącego weryfikacji szczepień w zakładach pracy.

"Odpowiedzialność spadnie na przedsiębiorców". Lewiatan krytykuje plan rządu
Konfederacja Lewiatan zabrała głos ws. weryfikacji covidowych (East News, ZOFIA BAZAK, Marek BAZAK)

We wtorek rząd ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Według gabinetu Mateusza Morawieckiego, takie rozwiązanie "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Projekt przygotowała grupa posłów PiS, m.in. Czesław Hoc.

Pracodawcy weryfikujący szczepienia. "Przerzuca się cały ciężar i odpowiedzialność"

Według Lisickiego przedsiębiorcy mogliby zgodnie z prawem zweryfikować informacje nt. statusu zdrowotnego pracowników. "W praktyce przerzuca się jednak cały ciężar działań i odpowiedzialność w tym zakresie na pracodawców i przedsiębiorców" - wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem, nowe przepisy wiążą się z dodatkowym ryzykiem z powodu ograniczonych konsekwencji odmowy współpracy przez pracowników.

Lisicki dodał, że Konfederacja Lewiatan apeluje o wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią, jednocześnie ograniczając negatywne skutki dla biznesu.

"Proponowane regulacje idą w dobrym kierunku, ponieważ dadzą pracodawcom narzędzie do weryfikacji szczepień pracowników, jednak zastrzeżenia budzą ograniczone możliwości pracodawców w przypadku odmowy przedstawienia przez pracownika wyniku testu czy dowodu zaszczepienia" - wskazał.

Zaznaczył, że przedsiębiorcy oczekują też rozwiązania umożliwiającego, w ostateczności, wyłączenie pracownika z możliwości świadczenia pracy, co niosłoby za sobą skutki dla wynagrodzenia, jeżeli nie ma możliwości wskazania innego miejsca pracy.

Według eksperta w czasie czwartej fali zakażeń Covid-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. "Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa" - zaznaczył.

Zobacz także: Niski poziom wyszczepienia Polaków. Omikron uderzy w Polskę?

Poselski projekt dot. weryfikacji szczepień przez pracodawców

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. We wtorek, 11 stycznia, sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała go pozytywnie. W trakcie jej prac poseł Czesław Hoc (PiS) zaproponował zmianę nazwy projektu na "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności (zamiast pierwotnie przyjętego: prowadzenia działalności gospodarczej – PAP) w czasie epidemii COVID-19". Uzasadnił ją tym, że w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

Ponadto z projektu ustawy wykreślono artykuł 7, bo został on "skonsumowany" w opublikowanym 23 grudnia w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu ministra zdrowia. Chodzi o obowiązek zaszczepienia do 1 marca w pełni przeciw COVID-19 osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów medycyny. Projekt zakładał, że "kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia".

Projekt, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie trafił w miniony czwartek do drugiego czytania. Minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Zaszczepiony
2 lata temu
Niby jakim prawem można żądać od kogoś okazania czegoś, czego ten ktoś nie ma obowiązku posiadać? Nie posiadam takiego certyfikatu, i nie mam zamiaru go pobierać. A tym bardziej pokazywać byle komu. Złożę pracodawcy oświadczenie, że jestem zaszczepiony i kiedy. Jeśli chce. I guzik mnie obchodzi czy mi wierzy. Jak nie wierzy, to niech sobie sprawdza gdzie chce, choćby u ministra zdrowia.
OBIEKTYWNY
2 lata temu
Takie rądy i dziadowskie prawo pisane na kolanie pod dyktando dużych firm. Zaraz pracodawcy pozwalniają ludzi i mamy drugą Grecję czy Argentynę. Zostanie bida a co za tym idzie złodziejstwo i bezprawie. Najwyrazniej rządzący tego chcą. Pytanie tylko czemu jeszcze ludzie nie wyszli na ulice i nie rozliczyli tych rządzących z Wiejskiej. Bo to scenariusz coraz bliższy realizacji przez masy biednego społeczeństwa a wtedy nawet policja i inne służby nie pomogą jak wyjdzie kilka milionów ludzi. Myślę że w tym roku to może nastąpić. A wtedy nie bedzie czasu na litosc jak ludzie nie beda mieli co do garnka wlozyc. pozdrawiam
kdpso
2 lata temu
Przedsiebiorcy zostaje tylko zafundowanie "lewego" paszportu pracownikom aby mieć święty spokój.
Neko
2 lata temu
Wirus wyciągnął z ludzi największe brudy. Wielkie dzięki za to. Tego było wszystkim potrzeba. Przebudzenia. Już dość tu się namnażało idiotów, kłamców, pazernych gadów ignorantów i mądrali, którzy działali w cieniu. Teraz przynajmniej widać kto jest kto. Wszystkie piękne cechy ludzkie wyszły na światło dzienne. Wszystkie! To jest jak wybawienie. Poważnie. Powinniście za to dziękować.
sok
2 lata temu
Lewiatan to już dawno sprzedana marka....tyle w temacie
...
Następna strona