Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Odszkodowania dla firm. Specustawa może pomóc każdemu

33
Podziel się

Na wtorek zaplanowano konsultacje w Senacie w sprawie projektu specustawy odszkodowawczej. Jej celem jest wyrównanie strat majątkowych przedsiębiorców, powstałych przez ograniczenia w czasie stanu epidemii.

Odszkodowania dla firm. Specustawa może pomóc każdemu
Restauracje świecą pustkami. (Kinga Malinowska, Kinga Malinowska)
bDJbAuth

W tym tygodniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (poseł niezależny) spotkali się z grupą przedstawicieli branż objętych zakazem prowadzenia działalności w czasie pandemii. Wśród nich byli reprezentacji hotelarstwa, gastronomii, branży fitness oraz branży eventowej.

Rozmowa dotyczyła zaproponowanego przez Kwiatkowskiego projektu inicjatywy ustawodawczej, która określi podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych przedsiębiorców, powstałych w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela w czasie stanu epidemii COVID-19.

bDJbAutj

Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na koniec stycznia na posiedzeniu połączonych komisji: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

- Rozmawiamy o tym, jaką formą tej pomocy objąć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czyli żeby ta pomoc trafiła nie tylko do firm, ale także do tych, którzy są na tzw. samozatrudnieniu, albo prowadzą mikrofirmy - przyznał senator Kwiatkowski.

bDJbAutp

Zapowiedział, że we wtorek w Senacie odbędą się szerokie konsultacje przedstawicieli branż w celu wypracowania ostatecznego kształtu projektu ustawy, wprowadzenia do niego poprawek, które będą zgodne z oczekiwaniami tych środowisk. Poinformował, że Senat ma zająć się projektem na najbliższym, lutowym posiedzeniu plenarnym.

W uzasadnieniu projektu jest wskazane, że zgodnie z Konstytucją, w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych rząd może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa.

- Mimo takiego stanu prawnego, Rada Ministrów nie zdecydowała się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Oznacza to po pierwsze, że wszystkie działania organów władzy państwowej polegające na ograniczaniu wolności i praw obywatelskich, budzą daleko idące wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją, a po drugie, że rząd unika stosowania instrumentów prawnych, które znalazłyby zastosowanie, gdyby stan klęski żywiołowej wprowadzono" - wynika z treści projektu.

bDJbAutq

Podkreśla się w nim, że choć stan klęski żywiołowej nie został wprowadzony, to obywatele funkcjonują "w faktycznym stanie nadzwyczajnym" już od blisko roku, bez prawa dochodzenia odszkodowań wyrównujących szkody spowodowane wprowadzonymi ograniczeniami.

"Projekt ustawy tworzy prostą ścieżkę odszkodowawczą. Proponuje się, aby każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, służyło roszczenie o odszkodowanie, które obejmie wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała" - czytamy.

Jest zastrzeżenie. Ewentualne odszkodowanie zostanie pomniejszone o równowartość pomocy udzielonej poszkodowanemu na podstawie przepisów przyjętych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Odszkodowanie miałoby przysługiwać od Skarbu Państwa, ale nie w sytuacji, gdy strata majątkowa powstanie wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbAutK
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(33)
Przedsiębiorc...
miesiąc temu
Niech rząd zacznie solidaryzować się z narodem !! Zatrzymajcie swoje pensje na czas ograniczeń i razem z nami czekajcie cierpliwie ba jakie kolejek pieniądze z tarczy !! Zastanawiacie się za co opłacić rachunki i wyżywić rodzinę !! Może wtedy zaczniecie inaczej myśleć !! Tarcza jest tak skonstruowana że przedsiębiorcy nie są w stanie skorzystać z niej !!! Od listopada mam zamknięte i jeszcze grosza nie widziałam z pseudopomocy !!! Dość zakłamania !!!
jaa
miesiąc temu
Gdyby nie lockdown, nie byłoby takich strat. Można funkcjonować w maseczkach i z dystansem. Nikt nie chce większych obostrzeń i lockdownu. Większość z nas bardziej niż utraty zdrowia boi się utraty dochodów. Wiele osób ryzykuje zakażenie, bo nie mają żadnych rezerwowych zasobów pieniędzy na przetrwanie bez pracy. Są o jedną wypłatę od długów. Żal mi tych osób, bo ich sytuacja nie jest do pozazdroszczenia. Przez korona-kryzys wielu straci pracę lub biznes i dochody. Najgorsze, że jak wirus minie to może nie być do czego wracać, bo wielu firm nie będzie. Dlatego oprócz pensji i pracy przed kryzysem potrzebna była wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak oszczędzać i inwestować. W książce pt. Emery tura nie jest Ci potzrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze możebyć jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie (utrata pracy, choroba), że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje. W tej książce piszą jak prostymi metodami zbudować własny majątek i bezpieczeństwo finansowe.
tia
miesiąc temu
cóż, widzą bunt i rosnącą świadomość przedsiębiorców w kontekście nielegalnych restrykcji. Wolą ich zatem uciszyć, wypłacając odszkodowania (kolejne kredyty w MFW) i nadal podtrzymywać stan wymyślonej pandemii
bDJbAutL
WTF
miesiąc temu
Czy tylko mi sytuacja kojarzy się z anegdotą o wariacie co przykrył się drabią z wyłamanym szczeblem i narzekał, że mu przez to zimno?
pietruszka
miesiąc temu
od szkodowania po wypadku renta wypadkowa zależności od strat z o c
...
Następna strona