Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Odszkodowania za NOP-y coraz bliżej. Ruszyła sejmowa procedura

31
Podziel się:

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne w Sejmie. W środę zorganizowane zostało pierwsze czytanie projektu ustawy, która pozwoli na wypłacanie pieniędzy bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową. Odszkodowania mają dotyczyć nie tylko szczepień przeciwko COVID-19, ale też wszystkich innych.

Odszkodowania za NOP-y coraz bliżej. Ruszyła sejmowa procedura
Odszkodowania za NOP-y coraz bliżej. Ruszyła sejmowa procedura (PAP, )
bFfCnwuZ

Projekt o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS i Porozumienia. Jak pisaliśmy w listopadzie, wcześniej taki dokument zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, jednak nie udało mu się znaleźć dla niego wystarczającego poparcia w partii.

Odszkodowania za NOP-y. Co przewiduje projekt ustawy?

W poselskim projekcie przewiduje się, że świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych przeciwko COVID-19, przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 r., i pozostałe szczepienia ochronne objęte przepisami projektowanej ustawy przeprowadzone od 1 stycznia 2023 r.

Zobacz także: Rynki finansowe rozgrzane. Kiedy koniec hossy?
bFfCnwvb

Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od długości hospitalizacji.

Projekt zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw zakłada, że zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni)

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zarówno wtedy, gdy działanie niepożądane szczepionki było bezpośrednią przyczyną hospitalizacji, jak i wtedy, gdy następstwem działania niepożądanego było pogorszenie stanu zdrowia wymagające hospitalizacji przez okres nie krótszy niż 14 dni.

bFfCnwvh

Jak będzie można dostać odszkodowanie za niepożądane odczyny poszczepienne?

Świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące, co zapewni szybkie ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia i jego szybką wypłatę.

Niezależnie też od uzyskanego świadczenia w ramach funduszu, osoba która zdecyduje się na złożenie pozwu przed Skarbem Państwa o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania, w związku z wystąpieniem działań niepożądanych po szczepieniu, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.

Wnioskodawcy wskazują, że w Polsce każdego roku jest wykonywanych kilkanaście milionów szczepień ochronnych. Większość działań niepożądanych ogranicza się do reakcji miejscowych w postaci zaczerwieniania i bólu w miejscu wstrzyknięcia lub objawów ogólnych w postaci podwyższenia temperatury ciała.

bFfCnwvi

Projekt w czwartek został skierowany do dalszych prac w komisji. Tym samym odrzucony został wniosek Konfederacji, by nad projektem dalej nie procedować. Komisja Zdrowia zbiera się w czwartek o godz.17.30. Opozycja zapowiedziała zgłoszenie do niego poprawek. Projekt ma być rozpatrzony na bieżącym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym, trwającym włącznie do czwartku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCnwvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
AWF
2 miesiące temu
Dwoje studentów zmarło nagle mieli 21 lat przyjęli preparat . Sprawę zamiata się pod dywan , cicho cicho . Boją się prawdy
Hala z gołębi...
2 miesiące temu
Jeszcze osiem lat po zawaleniu się hali ludzie nie mieli odszkodowań . Tak medialna sprawa , to pojedynczy Kowalski kiedy dostanie
Adas
2 miesiące temu
Nie ma takich pieniędzy, które zwróciły by mi zdrowie nie mówiąc już o życiu.
bFfCnwvD
Maggie
2 miesiące temu
Wnioski będą rozpatrywać orzecznicy ZUS....:)))))))))))))))))
Juz dno !
2 miesiące temu
Nie łudźcie się, że uznają waszą ewentualną - dolegliwość- jako NOP poszczepiennych! Jesli po kilu dniach po szczepieniu coś wystąpi to uznają, ze to nie ma związku ze szczepieniem. Ale covid ze wszystkim ma związek!!!! Tej projekt to ustawka, zatkanie gęby kneblem! To po to aby zachęcić do szczepień i wprowadzić obowiązek szczepień!
...
Następna strona