Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu. Prezydent podpisał ustawę

49
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o powołaniu funduszu kompensacyjnego, z którego wypłacane będą odszkodowania dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Według nowych przepisów osoby, które trafią do szpitala z powodu powikłań, będą mogły uzyskać świadczenia bez potrzeby odwoływania się do sądu.

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu. Prezydent podpisał ustawę
Andrzej Duda podpisał ustawę o funduszu kompensacyjnym (PAP, Pawe� Supernak)

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, która przewiduje powołanie funduszu kompensacyjnego, została przyjęta przez Sejm w grudniu.

Zgodnie z nowymi przepisami odszkodowanie za wystąpienie powikłań po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 będzie przyznawane w trybie postępowania administracyjnego.

Jak czytamy w uzasadnianiu projektu, pozwoli to ubiegać się o świadczenie kompensacyjne "bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi".

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Świadczenie kompensacyjne

Wysokość odszkodowania zależeć będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu, nie krótszym jednak niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wyłączona z opodatkowania.

O świadczenie będzie można się ubiegać, gdy odczyn wystąpił w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 po 26 grudnia 2020 r. i po każdym innym szczepieniu ochronnym przyjętym od 1 stycznia 2023 r.

Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące, co zapewni szybkie ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia i jego szybką wypłatę.

Niezależnie też od uzyskanego świadczenia w ramach funduszu, osoba, która zdecyduje się na złożenie pozwu przed Skarbem Państwa o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania, w związku z wystąpieniem działań niepożądanych po szczepieniu, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.

Opłata za wniosek

Za złożenie wniosku o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie trzeba zapłacić. Jednorazowa opłata wynosi 200 złotych.

Jeśli opiniująca wniosek komisja podejmie decyzję o przyznaniu pacjentowi odszkodowania, opłata za złożenie wniosku zostanie zwrócona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
pytam
2 lata temu
śmieszne kwoty ...a kto otrzyma nie wiadomo będą z pewnością problemy przed komisją...czyli jak zwykle uznaniowość Trzeba będzie przed sądem dochodzić swoich praw... problem przemilczany to odszkodowania za NOP-y dla rodzin osób zmarłych
Just me
2 lata temu
🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣
J-23
2 lata temu
Kurski i Duda dostaną... Tylko my się nie DOWIEMY. A może i Koty ...
a,a,
2 lata temu
ten nic tylko podpisuje lubi to...
mecenas
2 lata temu
a to dobre, wystapi u ciebie nop, musisz zapłacic 200zł za sam wniosek, który mogą przeciagac w nieskonczonosc, przeciez ta ustawa ma jedynie odstraszyc ludzi od zgłaszania NOPów
...
Następna strona