Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Odszkodowania za NOP-y. Sejm zdecydował

111
Podziel się:

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne coraz bliżej wejścia w życie. W czwartek Sejm zagłosował za przyjęciem nowych przepisów, na mocy których zostanie utworzony Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Pieniądze mają być wypłacane nie tylko w związku z NOP-ami po szczepieniu na COVID-19, ale też po innych szczepieniach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Odszkodowania za NOP-y. Sejm zdecydował
Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wyłączona z opodatkowania (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych pozwoli osobom zaszczepionym hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ubiegać się o świadczenie kompensacyjne "bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi".

Za przyjęciem tego rozwiązania głosowało 439 posłów, za przyjęciem ustawy było 428, przeciw – 7, wstrzymało się 4 posłów.

Jego wysokość zależeć będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu, nie krótszym jednak niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wyłączona z opodatkowania. O świadczenie będzie można się ubiegać, gdy odczyn wystąpił w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 po 26 grudnia 2020 r. i po każdym innym szczepieniu ochronnym przyjętym od 1 stycznia 2023 r.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Odszkodowania za NOP-y w błyskawicznym tempie przeszły przez Sejm, choć długo zajęło zgłoszenie ustawy do parlamentu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał taki projekt jeszcze przed rozpoczęciem akcji szczepień Polaków.

Jak pisaliśmy, dokument trafił w sierpniu do Sejmu. Był też nawet przewidziany we wrześniowym harmonogramie obrad, ale w ostatniej chwili z niego zniknął ze względu na sprzeciw części posłów Zjednoczonej Prawicy. Ostatecznie pod obrady trafił inny projekt, autorstwa posłów PiS i Porozumienia.

Świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące, co zapewni szybkie ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia i jego szybką wypłatę.

Niezależnie też od uzyskanego świadczenia w ramach funduszu, osoba która zdecyduje się na złożenie pozwu przed Skarbem Państwa o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania, w związku z wystąpieniem działań niepożądanych po szczepieniu, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.

Odszkodowania za NOP-y. Poprawki opozycji przepadły

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę, przez ten czas wrócił on do komisji, odbyło się jego drugie czytanie i w końcu w czwartek został przegłosowany. Podczas czwartkowego posiedzenia komisji zdrowia negatywnie zaopiniowano poprawki zgłoszone przez opozycję. Jarosław Sachajko z Kukiz '15 chciał, by do funduszu kompensacyjnego powinny być włączone także szczepienia zalecane.

Rajmund Miller z KO mówił z kolei, że KO ma zastrzeżenia dotyczące opłaty administracyjnej w wysokości 200 zł, która będzie składana przez osoby, u których wystąpi takie działanie niepożądane. Również ta poprawka nie uzyskała pozytywnej rekomendacji komisji.

Negatywnie zaopiniowana została także poprawka Koalicji Polskiej, dotycząca odszkodowań dla medycznych i niemedycznych pracowników ochrony zdrowia, którzy zostaliby zarażeni wirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(111)
RUBEL
12 miesięcy temu
A dlaczego mamy płacic z włąsnych podatków za czyjąś głupte? Przed każdym szprycem# podpisujecie świstek ze bierzecie odpowiedzialność, to teraz cierp ciało jak żes chciało. Odszkodowania to powinny juz dawno byc w przypadku powikłań od szczepionek obowiazkowych a nie reklamowanych...
CO2
rok temu
Niektóre ustawy przepychają w jedną noc a tak ważnej ustawy dla Polaków nie mogą uchwalić przez rok i jeszcze jakieś warunki wejściowe opłaty. Z Programem Sczepień jakoś szybko poszło. Polacy już mówią głośno o co chodzi. Przyjdzie na was czas.
QWERTY
rok temu
farsa
Ucisk
rok temu
Dwa lata tego obłędu i konca nie widac, teraz dociskaja ekonomicznie
Bzdury
rok temu
Dlaczego fundusz z naszych pieniedzy? A gdzie poszly miliony na respiratory? Gdzie ta kasa? A dlaczego nie placa producenci? Tylko poszkodowani sami sobie??
...
Następna strona