Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
26.02.2020 17:08

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku. Teraz już pewne

Już z pewnością polska noblistka Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od nagrody. Minister finansów wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenie, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla. To już pewne

Minister finansów Tadeusz Kościński wydał rozporządzenie, które zwalnia pisarkę Olgę Tokarczuk z obowiązku zapłacenia podatku od zdobytej Nagrody Nobla. Tokarczuk - od ponad 3,5 mln zł nagrody - musiałaby zapłacić aż 1,25 mln zł podatku.

Rozporządzenie Kościńskiego już zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, w treści zapisano, że zarządza ono "zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii".

Jak dodano w dokumencie: "zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.". Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Obejrzyj: Olga Tokarczuk odebrała Nobla. Zobacz ten ważny moment

Literacki nobel uchodzi za najbardziej prestiżową nagrodę na świecie spośród nagród przyznawanych w dziedzinach objętych wyróżnieniami Nagrody Nobla. Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 mln koron szwedzkich.

Biorąc pod uwagę średni kurs korony ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 11 października 2019 r. (0,3985 zł) przychód z tytułu tych nagród wyniósł 3 mln 586 tys. 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

TomA dlaczego tym co zarabiają minimum podatki każe się płacić? Poza tym ta baba nie cierpi Polski, więc pewnie i ulgi nie przyjmie. Jeśli przyjmie, to … Czytaj całość

26-02-2020

ZbigNie odnosząc się do twórczości uważam to za kpinę

26-02-2020

szarakAle dlaczego?! Ja zarabiam znacznie, znacznie mniej i muszę płacić podatki!

Rozwiń komentarze (93)