Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Operacje zaćmy w Czechach dały mu zarobić. Teraz otwiera kliniki w Polsce

21
Podziel się

Kolejki do operacji zaćmy wypchnęły pacjentów do Czech. Tam polskie firmy zaczęły budować kliniki, do których kolejek nie było. NFZ postanowił działać i zmienił przepisy. Biznes odczuł tąpnięcie i przestawia zwrotnicę na Polskę.

Kolejki do leczenia zaćmy w polsce skróciły się z kilku lat do tygodni
Kolejki do leczenia zaćmy w polsce skróciły się z kilku lat do tygodni (Materiały prasowe)
bDTkrHVh

Polski przedsiębiorca Waldemar Garwol wpadł w 2015 r. na genialny pomysł. Woził Polaków do Czech na operację zaćmy. W Polsce na ten zabieg czekało się wtedy latami. U naszych południowych sąsiadów wykonywano je z marszu.

Co więcej, NFZ refunduje zabiegi wykonywane przez polskich pacjentów za granicą. Zatem wszystkie koszty tych operacji zwraca Fundusz, a pacjenci OneDayClinic płacili tylko za transport, hotel, tłumaczenie dokumentów i inne elementy związane z obsługą.

Zobacz także: Obejrzyj: Morawieckie o Kidawie-Błońskiej
bDTkrHVj

Takie wyprowadzanie pacjentów za granicę nie spodobało się NFZ. W zeszłym roku wprowadzono trudniejsze do spełnia kryteria, skomplikowane zasady refundacji i wielostopniową weryfikację. Z kolei w kwietniu tego roku zniesiono limity dla szpitali przy takich operacjach i kolejki skróciły się z kilku lat do tygodni.

Wyprzedzić zmiany

Jak to wpłynęło na biznes OneDayClinic? Firma zainwestowała w klinikę w Ostrawie ponad 2 mln zł. Czy to koniec tego modelu biznesowego?

- Zaraz po zmianach w procedurach refundacyjnych operacji zaćmy przez NFZ, mieliśmy dwumiesięczne tąpniecie, ale teraz już wszystko wraca do normy. Choć w Polsce kolejki się skróciły, to u nas nadal operujemy 300-350 pacjentów miesięcznie - mówi money.pl Waldemar Garwol, prezes OneDayClinic.

bDTkrHVp

Jak jednak dodaje, obserwując zmiany i utrudnienia w dostępie do leczenia w Czechach, firma postanowiła inwestować w Polsce.

- Otworzyliśmy już 5 klinik, które oferują szeroką gamę zabiegów. Oprócz tego pacjenci mogą sobie w nich dobrać okulary po bezpłatnej konsultacji z lekarzem. Chcemy zrewolucjonizować rynek optyczno-okulistyczny w Polsce. Nie jesteśmy firmą, która tylko sprzedaje okulary lub tylko leczy. W naszych klinikach łączymy obie te rzeczy - podkreśla Garwol, który nie chce jednak mówić o kosztach tych inwestycji i przychodach w Czechach.

Pracujący w klinikach lekarze nie tylko konsultują pacjentów dobierających okulary, ale również wykonują zabiegi leczenia laserowego, usuwają zaćmę wtórną i wykonują wiele innych procedur medycznych. Na razie jednak nie przeprowadzają klasycznych operacji leczenia zaćmy. Dlaczego?

- Chętnie również przenieślibyśmy się z operowaniem zaćmy do Polski. Jednak w naszym kraju ciągle nie jest możliwe dopłacanie do lepszych soczewek asferycznych po operacji zaćmy. My nie chcemy z tego zrezygnować, bo to nas wyróżnia - wyjaśnia Garwol.

bDTkrHVq

Soczewka soczewce nie równa

Dlatego w jego klinice w Ostrawie NFZ pokrywa koszty zabiegu z tym jednym wyjątkiem. Pacjenci dopłacają ok. 800 zł za lepsze soczewki. Żeby się na nie zdecydować w polskich warunkach, trzeba by całość leczenia przeprowadzić w prywatnej klinice płacąc 3,5 tys. zł.

To wszystko dlatego, że ustawa zakazuje się dopłacania do zabiegów refundowanych przez NFZ. Przez to w Polsce pacjentom wszczepia się tańsze soczewki sferyczne. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, są one zdecydowanie gorsze od soczewek asferycznych i utrudniają widzenie przy zmiennych warunkach świetlnych.

Te drugie są doskonalszym odpowiednikiem naszych naturalnych soczewek i pozwalają na bardziej komfortowe widzenie. Dlatego część pacjentów nadal będzie jeździła za granicę. Na wszelki wypadek firma, która na tym właśnie się dorobiła, poszerza działalność. Nikt przecież nie jest w stanie przewidzieć, jak dalej zmieniać się będą przepisy w tym zakresie.

bDTkrHVr

- Przez to, że społeczeństwo się starzeje i mamy częsty kontakt z telefonami, komputerami i tabletami, nowe kliniki po 3 miesiącach działania stały się rentowne. To pokazuje, że jest rynek na tego typu kompleksowe usługi. To nam też pozwala inwestować dalej, poszerzając ofertę zabiegów - mówi Garwol. Jeszcze w tym roku planuje otworzyć kolejnych 5 klinik na wschodzie kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTkrHVK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
AS
2 lata temu
Przez 4 lata nie zrobiono NIC z polskim lecznictwem. Pierwszy ministerek od "zdrówka" jedyne, co zrobił, to zaszczepił się przed kamerami na grypę wraz ze swoim kolesiem, innym doktorkiem-profesorkiem. Obecny ministerek jedyne, co robi, to sieje propagandę w mediach i zaprasza na badania profilaktyczne, na które tak naprawdę później się czeka na NFZ minimum pół roku, podczas gdy prywatnie można zrobić to samo płatne badanie w ciągu kilku dni. Pytanie, czy ten pan jest ministrem od zdrowia, czy ministrem od dawania prywaty swoim kolesiom po fachu? Jeżeli ma dalej tak to wyglądać, to może czas pomyśleć o likwidacji tego resortu, skoro i tak człowiek musi leczyć się prywatnie. Natomiast na temat zmiany refundacji na zabiegi w Czechach można przytoczyć stare porzekadło, że "pies sam gnata nie zje, i drugiemu nie da".
Zeed
2 lata temu
Myślałem głupi, że NFZ ma pomagać, a oni zaostrzyli przepisy. Operacja od ręki? Porąbało już tych pacjentów. To my władza decydujemy czy będziesz żył i jak długo.
Emeryt
2 lata temu
SŁUŻBA ZDROWIA ZA RZĄDÓW PiS to PRAWDZIWA POLSKA W RUINIE. W moim regionie kolejki średnio wydłużyły się o 4-6 miesięcy w zależniści od specjalistów. A już prawdziwy dramat to kolejki do edokynologa i urologa - na wizytę oczekiwanie w państwowej służbie zdrowia wydłużyły się do 1,5 roku. Prawdziwy dramat. Nie ma kto leczyć bo lekarze wyjeżdżają za granicę. Powszechny brak środków finansowych na leczenie jest widoczny gołym okiem.
bDTkrHVL
tea
2 lata temu
W Polsce czeka sie około 20 miesięcy, w Ostrawie o 7 przyjechali pod dom a o 11 juz bylismy w domu po zabiegu, płaci sie 640 zl .Polecam bardzo.
wnuk
2 lata temu
NFZ pilnuje zeby Polacy nie zdrowieli
...
Następna strona