Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Opieka nad dzieckiem. Kiedy przysługuje?

0
Podziel się:

Opieka nad dzieckiem to specjalny instrument Kodeksu pracy, który daje dodatkowe dni wolne rodzicom. Jakie są zasady jego przyznawania? Kto może wziąć opiekę i ile lat musi mieć dziecko?

Opieka nad dzieckiem to dwa dni dodatkowego wolnego dla rodziców. Komu przysługują? Jakie są zasady jego przyznawania?
Opieka nad dzieckiem to dwa dni dodatkowego wolnego dla rodziców. Komu przysługują? Jakie są zasady jego przyznawania? (money.pl)

Opieka nad dzieckiem to dodatkowe dwa dni wolne w ciągu roku, które przysługują rodzicom wychowującym dziecko do lat 14. Przy czym nie każdy rodzic otrzyma dwa dni ekstra. Zasady są w tym przypadku dość skomplikowane i reguluje je Kodeks pracy. A konkretniej artykuł 188.

Opieka nad dzieckiem. Komu przysługuje?

Dwa dni opieki przysługują pod kilkoma warunkami. Na przykład:

  • zatrudnienie na etacie - opieka nie przysługuje na umowach cywilnoprawnych czy umowach B2B, czyli działalności gospodarczej,
  • dziecko musi mieć maksymalnie 14 lat - chodzi o dziecko własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Co istotne, dodatkowe dwa dni przysługują na dziecko, a nie na rodzica. To oznacza, że gdy pracuje zarówno mama jak i tata, to muszą się oni "dogadać" co do tego, kto będzie wykorzystywał opiekę nad dzieckiem.

Możliwości są trzy:

  • dwa dni wykorzystuje matka,
  • dwa dni wykorzystuje ojciec,
  • ojciec i matka wykorzystują po jednym dniu.

W tym celu rodzice muszą złożyć u pracodawcy specjalne oświadczenie, w którym przedstawią wybrany przez siebie model.

Opieka nad dzieckiem. Czy dziecko musi być chore?

Opieka nad dzieckiem to nie jest zwolnienie lekarskie na dziecko i nie należy go z nim mylić. To oznacza, że w przypadku opieki dziecko nie musi być chore, by rodzic mógł z niej skorzystać.

W tym czasie przysługuje mu pełne wynagrodzenie w wysokości 100 proc. pensji. Gdy rodzic decyduje się na L4, to otrzymuje zaledwie 80 proc. wynagrodzenia.

Co istotne, dwa dni opieki przysługują tylko na dany rok. To oznacza, że nie można kumulować wolnych dni i przenosić ich na przykład na kolejny rok. Niewykorzystane dni przepadają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)