Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Opinia o stażyście – czym jest i kto powinien ją wydać?

0
Podziel się:

Doświadczenie zawodowe można zdobywać między innymi poprzez odbywanie stażu z urzędu pracy. Bezrobotna osoba kierowana jest do zakładu pracy, aby lepiej zapoznać się ze specyfiką branży i nabrać nowych umiejętności. Po wszystkim stażysta powinien mieć wystawioną opinię. Czym ona jest i kto ją przygotowuje?

Opinia o stażyście – czym jest i kto powinien ją wydać?
Kto powinien wystawić opinię o stażyście? (unsplash.com)

Czym jest opinia o stażyście?

Staż można traktować nie tylko jako okazję do zdobycia doświadczenia zawodowego, lecz także jako szansę na pokazanie się potencjalnemu pracodawcy z możliwie jak najlepszej strony. Po jego zakończeniu wystawiana jest opinia. To dokument, w którym opisany jest przebieg stażu i ocena, jaką uzyskała dana osoba. Naturalnie może być ona negatywna, neutralna lub pozytywna. Wzór opinii można pobrać choćby z internetu, ale nie obowiązuje żaden formalny formularz. 

Pozytywna opinia na temat stażysty nie jest równoznaczna z rekomendacją pracodawcy, ale może być bardzo pomocna na etapie poszukiwania zatrudnienia. 

Kto powinien wydać opinię o stażyście?

Z reguły przygotowanie opinii o stażyście spoczywa na barkach pracodawcy, który podpisał uprzednio umowę stażową. W dużych przedsiębiorstwach zdarza się jednak, że pracodawca tak naprawdę nie ma zbyt wiele do czynienia ze stażystami. Wówczas sensownym rozwiązaniem jest przygotowanie opinii o tych osobach przez opiekuna, który w istocie nadzorował jego przebieg i ma najwięcej do powiedzenia o tym, jakie umiejętności czy talenty ma stażysta. 

Czy wydanie opinii o stażyście jest obowiązkowe?

Zwykle opinię o stażyście wystawia się na jego wyraźne życzenie, a bardzo często jest ona konieczna do zaliczenia praktyk zawodowych czy do oficjalnego zakończenia stażu.

Kodeks pracy nie narzuca opiekunom obowiązku wystawienia opinii o stażyście. Jeśli jednak mówimy o stażu z urzędu pracy, to jest konieczne. 

Co powinno się znaleźć w opinii o stażyście?

Co właściwie powinna zawierać opinia opiekuna stażu o stażyście? Nie ma wytycznych dotyczących jej konstrukcji, tak jak nie ma jednego wzoru oceny. Przykładowe opinie ułatwią Ci jednak przygotowanie takiego dokumentu. Masz swobodę w jego sporządzeniu, ponieważ treść opinii nie jest w żaden sposób regulowana przez obowiązujące przepisy prawa w Polsce. 

Najczęściej opinia o stażyście zawiera takie informacje, jak:

 • dane personalne;
 • nazwa firmy, w której odbywał się staż;
 • dane i stanowisko osoby, która wydaje opinię;
 • miejscowość i data wystawienia;
 • nagłówek – np. "Opinia opiekuna stażu o stażyście";
 • okres trwania stażu;
 • stanowisko zajmowane przez stażystę i zakres obowiązków;
 • informacje o przebiegu stażu, wraz ze wskazaniem głównych zadań czy nabytych umiejętności;
 • charakterystyka stażysty i ocena jego predyspozycji do wykonywania pracy w określonym zawodzie;
 • opinia podsumowująca o stażyście;
 • pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej opinię. 

Opinia o stażyście nie powinna być ustandaryzowana, jeśli chodzi o meritum. Należy ująć w niej indywidualne cechy i opisać, jak przebiegał staż. Rzetelnie przygotowana opinia o stażyście będzie cenną rekomendacją dla niego na przyszłość i ułatwi poszukiwanie zatrudnienia.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)