Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Opłata depozytowa na jednorazowe opakowania. Eksperci proponują nowy rodzaj kaucji

9
Podziel się:

Polska może rocznie płacić nawet 2 mld zł podatku od nieprzetworzonego plastiku. Eksperci WEI postulują wprowadzenie rozwiązania podobnego do kaucji przy butelkach. Dodatkowa opłata byłaby doliczana do produktów w jednorazowych opakowaniach.

Opłata depozytowa na jednorazowe opakowania. Eksperci proponują nowy rodzaj kaucji
Katowice, 15.02.2020. Koszyk z zakupami - ilustracja. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Od stycznia 2021 roku na terenie UE obowiązuje podatek od nieprzetworzonego plastiku (tzw. plastic tax), który wynosi 800 euro za tonę tworzyw. Według szacunków, z tego tytułu Polska będzie musiała wpłacać do unijnej kasy około 2 mld zł rocznie.

Unia Europejska narzuca coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące śmieci i recyklingu. A z tym Polska ciągle jest do tyłu w porównaniu do wielu krajów.

Polacy rocznie wyrzucają ponad 3 mln ton plastikowych i aluminiowych opakowań po produktach codziennego użytku, z czego ponad połowa to jednorazowe opakowania po napojach. Aby pozyskać je do recyklingu i spełnić nakładane przez UE normy, konieczne jest wdrożenie systemu depozytowego - wskazuje Warsaw Enterprise Institute (WEI) w najnowszej analizie.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Eksperci sugerują w tym celu wdrożenie systemu depozytowego na opakowania jednorazowego użytku, na wzór rozwiązań stosowanych w 10 innych krajach UE.

"W Europie korzysta z nich ponad 133 mln osób, czyli średnio co czwarty mieszkaniec UE. Funkcjonują one w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie" - czytamy w raporcie.

System depozytowy polega na tym, że do ceny określonych produktów w jednorazowych opakowaniach (np. napojów, piwa), doliczana jest opłata. Konsument może ją odzyskać, oddając puste opakowanie do automatu zlokalizowanego przy sklepie lub bezpośrednio do sprzedawcy.

"Jest to mechanizm podobny do kaucji. Dzięki systemowi depozytowemu zbierane są tylko wybrane rodzaje opakowań, które nie mieszają się z innymi odpadami i są dużo mniej zabrudzone. To redukuje konieczność ich późniejszego sortowania i przygotowania do recyklingu, a także obniża koszty całego procesu. Wysoki depozyt zachęca zaś kupujących do zwrotu pustych opakowań" - wskazują eksperci WEI.

Sugerują, że system depozytowy na początku powinien obejmować tylko wybrane strumienie odpadów - opakowania PET i puszki aluminiowe, a w dalekiej przyszłości, gdy będzie taka konieczność, może być rozszerzony o kolejne materiały.

Osiągane dziś przez Polskę wyniki dotyczące recyklingu pozostają daleko w tyle. Jak podaje WEI, recykling w samorządach kształtuje się na poziomie od kilkunastu do zaledwie 30 proc., w zależności od metody liczenia.

Pomimo obowiązkowej segregacji, zdecydowana większość odpadów aż 63-73 proc. wciąż trafia do sortowni jako odpady zmieszane. Z tego powodu zaledwie kilka, kilkanaście procent wartościowych surowców nadaje się do przetworzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Siatka
2 lata temu
Czyli nowy podatek. Bo konsument praktycznie nie ma wyboru i musi kupować żywność pakowaną w plastik. Brawo
Gosc
2 lata temu
Mafia ekoterrorystów w natarciu. Co jest najlepsze dla ekologii? Jak się ekolodzy zutylizują.
Ggh
2 lata temu
Tak powstaje alkoholizm. Czlowiek mowi ze idzie tylko butelki oddac do monopolowego a potem wraca z nowym 6packiem
logiczny
2 lata temu
Teraz panaceum ma być kaucja+ tak jak wcześniej wmawiano Polakom, że segregacja śmieci obniży koszty i ochroni środowisko ! ;))) Komunizm nie jest od tego aby rozwiązywać problemy tylko bohatersko walczy z tymi które sam tworzy ! ;(
Mike
2 lata temu
W meksyku wiezniowie segreguja smieci. Ludziom lzej a i oni sobie cos zarobia. Wystarczy chcieć zrobic cos madrego ale nieeeee . Lepiej zeby w gry grali a my cyrki w domach odwalali.