Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Opłata paliwowa wyższa przez kolejne lata. To plan Ministerstwa Finansów

73
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce zasilić Fundusz Kolejowy dodatkową kwotą 1,1 mld zł. Pieniądze do funduszu popłyną dzięki utrzymaniu obniżonych stawek akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższych stawek opłaty paliwowej. Resort pracuje już nad ustawą.

Ponad miliard złotych na Fundusz Kolejowy? Resort finansów ma pomysł - wystarczy utrzymać wyższą opłatę paliwową
Ponad miliard złotych na Fundusz Kolejowy? Resort finansów ma pomysł - wystarczy utrzymać wyższą opłatę paliwową (East News, Marcin Kaminski)

Ministerstwo Finansów planuje zmiany ustawowe, dzięki którym obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższe stawki opłaty paliwowej zostaną utrzymane do 2021 r. Wynika to z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, co opisuje PAP. Mowa o zmianie ustaw o: podatku akcyzowym, autostradach płatnych, Krajowym Funduszu Drogowym oraz Funduszu Kolejowym.

Czasowe obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych obowiązuje w latach 2015-2019. Kształtuje się w zależności od rodzaju paliwa - o 25 złotych na 1000 litrów, o 25 złotych na 1000 kilogramów lub o 0,50 złotego na gigadżul.

Jednocześnie obowiązują podwyższone o tyle samo dla poszczególnych paliw stawki opłaty paliwowej. Wpływy z tytułu opłaty zasilają Krajowy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy. Proponowana zmiana przewiduje przedłużenie obowiązywania przepisów i stawek do końca 2021 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na biznes. Mini-domy w Polsce

Jak szacuje resort finansów, co zamieszczono w wykazie do projektu ustawy, w latach 2020-2021 wpływy do budżetu z akcyzy od paliw spadną o ok. 700 mln zł rocznie, z kolei przychody z opłaty paliwowej wzrosną o taką samą kwotę.

W sumie do kasy Funduszu Kolejowego w latach 2020-2021 ma wpłynąć dodatkowy 1,1 mld zł. Pozostałe środki (ok. 300 mln zł) pozostaną do dyspozycji Krajowego Funduszu Drogowego.

"Dzięki takim zmianom, Fundusz Kolejowy zostanie w latach 2020-2021 zasilony dodatkowymi środkami, które zostaną przeznaczone na realizację ustawowych zadań Funduszu" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z założeniami, Rada Ministrów ma przyjąć ten projekt na początku drugiej połowy roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
Robert Krk
3 lata temu
PIS nowe drogie podatki , PO sprzedawał wszystko niemcom wraz z polakami ... ZDRADA !
Wyborca
3 lata temu
Zagłosuje na tą partie która obetnie uposażenie poleskie o połowę ,tak żeby nie było odewani od rzeczywistości oraz w całej rządowej złodziejskiej machinie wszystko co państwowe ma robić za średnią krajową tak aby czuli swoje decyzje jak reszta społeczeństwa , koniec szoferów kierowców darmowego paliwa zniżek hoteli poselskich . Dlaczego tolerujemy toczę jedną z najlepiej opłacanych grup w Polsce na największe przywileje i zniżki KONIEC Z TYM
Katie
3 lata temu
Robią z was 🐏🐏🐏a wy im wierzycie i na nich głosujecie. Jak tak dalej będzie to wszystko pójdzie jeszcze bardziej w górę :żywność,komunikacja ,ubezpieczenia itp
ns
3 lata temu
a frajerzy dalej za PIS-iorami.... dramat
Juzek
3 lata temu
Tak gonimy Szwajcarię. Na razie ceny a potem się zobaczy 😁
...
Następna strona