Notowania

Przejdź na

Opłata paliwowa wyższa przez kolejne lata. To plan Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów chce zasilić Fundusz Kolejowy dodatkową kwotą 1,1 mld zł. Pieniądze do funduszu popłyną dzięki utrzymaniu obniżonych stawek akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższych stawek opłaty paliwowej. Resort pracuje już nad ustawą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ponad miliard złotych na Fundusz Kolejowy? Resort finansów ma pomysł - wystarczy utrzymać wyższą opłatę paliwową (Fot: Marcin Kaminski)

Ministerstwo Finansów planuje zmiany ustawowe, dzięki którym obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższe stawki opłaty paliwowej zostaną utrzymane do 2021 r. Wynika to z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, co opisuje PAP. Mowa o zmianie ustaw o: podatku akcyzowym, autostradach płatnych, Krajowym Funduszu Drogowym oraz Funduszu Kolejowym.

Czasowe obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych obowiązuje w latach 2015-2019. Kształtuje się w zależności od rodzaju paliwa - o 25 złotych na 1000 litrów, o 25 złotych na 1000 kilogramów lub o 0,50 złotego na gigadżul.

Jednocześnie obowiązują podwyższone o tyle samo dla poszczególnych paliw stawki opłaty paliwowej. Wpływy z tytułu opłaty zasilają Krajowy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy. Proponowana zmiana przewiduje przedłużenie obowiązywania przepisów i stawek do końca 2021 r.

Obejrzyj: Pomysł na biznes. Mini-domy w Polsce

Jak szacuje resort finansów, co zamieszczono w wykazie do projektu ustawy, w latach 2020-2021 wpływy do budżetu z akcyzy od paliw spadną o ok. 700 mln zł rocznie, z kolei przychody z opłaty paliwowej wzrosną o taką samą kwotę.

W sumie do kasy Funduszu Kolejowego w latach 2020-2021 ma wpłynąć dodatkowy 1,1 mld zł. Pozostałe środki (ok. 300 mln zł) pozostaną do dyspozycji Krajowego Funduszu Drogowego.

"Dzięki takim zmianom, Fundusz Kolejowy zostanie w latach 2020-2021 zasilony dodatkowymi środkami, które zostaną przeznaczone na realizację ustawowych zadań Funduszu" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z założeniami, Rada Ministrów ma przyjąć ten projekt na początku drugiej połowy roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-05-2019

Lord VaderZbiórtka na 500+ na wszystkich frontach. Na realizację tych wszystkich plusów trzeba okradać cały naród. Na szczęście wybory się zbliżają. PiS musi … Czytaj całość

02-05-2019

PiS=ZŁODZIEJEPiS=ZŁODZIEJE!!!!!!

02-05-2019

AndyPrzekładanie z kieszeni do kieszeni. Od tego pieniędzy nie przybędzie, łatanie dziur tylko.

Rozwiń komentarze (73)