Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Orlen odkrył nowe zasoby gazu ziemnego na Lubelszczyźnie. Skorzystamy wszyscy

696
Podziel się:

Orlen odkrył 500 mln metrów sześciennych nowych zasobów gazu na Lubelszczyźnie - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek. To kolejne nowe źródło odkryte w ostatnim czasie i - wnioskując po najświeższym wpisie szefa Orlenu - nie ostatnie.

Orlen odkrył nowe zasoby gazu ziemnego na Lubelszczyźnie. Skorzystamy wszyscy
Prezes Orlenu Daniel Obajtek, premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

"Niedaleko Biłgoraja na Lubelszczyźnie odkryliśmy 500 mln m sześc. nowych zasobów gazu ziemnego. Połączenie z PGNiG i kolejne odkrycia z rodzimych złóż pozwolą nam utrzymać w najbliższych latach własną produkcję gazu na poziomie zbliżonym do 20 proc. rocznego zapotrzebowania Polski" - poinformował prezes PKN Orlen we wtorek na Twitterze.

Zdaniem specjalistów spółki, złoża mogą być one jeszcze większe, co mają potwierdzić kolejne prace wykonane na tym terenie.

Jak dodano, potwierdzenie nowych zasobów gazu ziemnego w złożu w okolicach Luchowa Dolnego (gmina Tarnogród, powiat biłgorajski) to efekt wykonania otworu rozpoznawczego Jastrzębiec-4.

Orlen zaznaczył, że otwór Jastrzębiec-4, z którego roczna produkcja może osiągnąć ok. 22 mln m sześc. gazu, włączony będzie do eksploatacji do istniejącej już infrastruktury kopalnianej Ośrodka Zbioru Gazu Wola Różaniecka, podobnie jak kolejny otwór Jastrzębiec-5, którego wiercenie rozpoczyna się na tym samym placu wiertnicznym.

To nie jest jedyne nowe źródło odkryte w ostatnim czasie.

W październiku ubiegłego roku PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Łączny wolumen wynosi ok. 600 mln m sześciennych - informowała spółka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska liderem zakupów ropy z Rosji. Jak to się stało? "Dziwi mnie to. Rząd karmi Polaków dobrym słowem"

PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. trzech lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 proc.

Na nowych złożach skorzystają także samorządy

Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów muszą bowiem uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną. Jej wysokość uzależniona jest od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy, powiaty, województwa – na których znaleziono złoże – oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Największym beneficjentem są gminy, które otrzymują 60 proc. należnej opłaty. Część przypadająca na powiaty i województwa wynosi po 15 proc., a w przypadku NFOŚiGW – 10 proc." - informowała spółka PGNiG. W 2021 r. z opłaty eksploatacyjnej przekazało na rzecz samorządów ok. 125 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(696)
Narodowiec
9 miesięcy temu
Musicie wiedzieć, że oni tam nie poszli aby czynić dobro, tylko aby z nas zdzierać ile się tylko da i budować swoje imperium.
Orlen paranoj...
9 miesięcy temu
Orlen to tragedia dali kartę rabatową biznes tank na licznik energii, ale już rabatu nie chcą dać jak tankujesz w karnister. Obłęd tej instytucji jest przerażający.
Patriot
9 miesięcy temu
to o ile stanieje paliwo i gaz?
Może być więc...
9 miesięcy temu
Możliwe, że wartości nie są prawdziwe, mogę nie tylko nas okłamywać w zakresie naszej gospodarki, ale również w każdym innym aspekcie. Jak stoi za tym Morawiecki, Obajtek i jeszcze osoba z nazwiskiem Moskwa to trzeba być czujnym
Gość Darek
10 miesięcy temu
Obajtek na tym zarobi a nie zwykły obywatel bo on nie tylko będzie miał gaz za free ale również będzie nas rąbał na swoich chorych marżach jak dotychczas robi!!! Jakoś na świecie obecnie mamy nadpodaż gazu i ceny są niskie ale nie u nas!!!
...
Następna strona