Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Orlen podał, jak rosły pensje władz spółki. Wszystko widać na wykresach. Co za skok

57
Podziel się:

Rada nadzorcza Orlenu opublikowała sprawozdanie o wynagrodzeniach w spółce. Wynika z niego, że pensje władz koncernu w ciągu pięciu lat wzrosły o kilkadziesiąt procent. Sama płaca Daniela Obajtka, jako prezesa "czempiona multienergetycznego" w ubiegłym roku wyniosła 2,79 mln zł.

Orlen podał, jak rosły pensje władz spółki. Wszystko widać na wykresach. Co za skok
Daniel Obajtek został odwołany z zarządu Orlenu w lutym 2024 r., po zmianie władzy w Polsce (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Informacje o wynagrodzeniach w Orlenie spółka opublikowała we wtorek (29 maja). Z dokumentu wynika m.in., że średnie wynagrodzenie zarządu spółki między 2019 a 2023 r. wzrosło o 37,3 proc. W przypadku rady nadzorczej wzrost wyniósł 35 proc.

Z publikacji dowiadujemy się również, jak w tym czasie zmieniało się średnie wynagrodzenie pracowników Orlenu poza władzami spółki. W porównaniu z 2019 r. w 2020 wzrosły o 3,7 proc., w 2021 r. - o 9,1 proc., w 2022 r. - o 19,2 proc., a w 2023 r. - o 42 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ujawnili wydatki na loty. Obajtek się wywinie? Prawnik mówi wprost

Ile w ubiegłym roku zarobiły władze Orlenu?

Na wynagrodzenie zarządu Orlenu składa się wynagrodzenie stałe, zmienne i świadczenia dodatkowe. Jego członkowie dostali w 2023 r. prawie identyczną kwotę w ramach wynagrodzenia stałego - każdy po około 1,23 mln zł. Różne były natomiast kwoty wynagrodzenia zmiennego i świadczeń dodatkowych.

Daniel Obajtek dostał 1,119 mln zł wynagrodzenia zmiennego i ponad 418 tys. zł w ramach świadczeń dodatkowych. Drugi pod względem wysokości zarobków w Orlenie był w ubiegłym roku Michał Róg, członek zarządu ds. handlu i logistyki. W sumie zainkasował blisko 2,46 mln zł.

Między 2,26 a 2,42 mln zł wyniosły wynagrodzenia członków zarządu: Patrycji Klareckiej, Józefa Węgreckiego, Armena Artwicha, Adama Buraka, Jana Szewczaka i Piotra Sabata.

Natomiast między 1,44 a 1,66 mln zł wyniosły wynagrodzenia trojga pozostałych członków zarządu Orlenu: Roberta Perkowskiego, Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak i Krzysztofa Nowickiego. W sumie całemu zarządowi w 2023 r. wypłacono nieco ponad 24 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
stary
2 tyg. temu
"PKN Orlen publikując w czwartek sprawozdanie finansowe za 2015 r. poinformował, że w przypadku b. prezesa spółki Jacka Krawca wypłacone wynagrodzenie z tytułu odprawy i zakazu konkurencji oraz wynagrodzenie należne do wypłaty w roku kolejnym z tytułu zakazu konkurencji to kwota 3 mln 360 tys. zł."
kalkulator
2 tyg. temu
"W latach 2008-2015 funkcję prezesa PKN Orlen pełnił Jacek Krawiec i Wojciech Heydel, który prezesem PKN Orlen był zaledwie od kwietnia 2008 roku do września 2008 roku, łącznie z odprawami, za kilka miesięcy urzędowania zarobił prawie 7 mln złotych. 😃 Z kolei Jacek Krawiec był prezesem od 18 września 2008 roku do 16 grudnia 2015 roku. W ciągu ponad 7 lat, łącznie z odprawami, zarobił w PKN Orlen ok. 26 mln zł. Ówczesnych złotych". 😃 😃 😃 Przy ponad dwudziestokrotnie niższym zysku NETTO. 😃 By żyło się lepiej... 😃
Marcinos
2 tyg. temu
Pszenica jest zbożem bardzo wymagającym. Przyczyn mnogości wymagań dobrego plonowania tej rośliny, możemy doszukiwać się w tempie wzrostu w początkowej fazie i wiosną po ruszeniu wegetacji oraz w dużej podatności na choroby. Aby uzyskać dobry i zdrowy plon tej uprawy warto wiedzieć jak powinno wyglądać przygotowanie gleby pod pszenicę. Pszenica – gleba idealna pod uprawę Gleba pod pszenicę powinna być średnio ciężka i bogata w próchnicę. Roślina ta bardzo słabo plonuje na glebach o pH poniżej 5,0. Tylko kilka odmian pszenicy może rosnąć przy pH 5,2, a większość potrzebuje gleby o pH 5,5 lub wyższym. Optymalne pH ziemi dla wzrostu pszenicy wynosi 6,0 do 6,8. Przedplon dla pszenicy ozimej – stanowiska po motylkowatych, strączkowych i okopowych Dobrym przedplonem stanowią ziemniaki uprawiane na oborniku – warunkiem jest jednak przeprowadzenia zbiorów w pierwszej połowie września. Bardzo dobrym przedplonem jest bobik samokończący. Biorąc pod uwagę względy fitosanitarne, wczesność dojrzewania oraz bogate w azot i potas ściernie, najlepszym przedplonem dla pszenicy będzie rzepak ozimy i soja. Stanowisko po motylkowatych powinno być odpowiednio przygotowane przed siewem tak, aby przyspieszyć rozkład resztek pożniwnych i uniknąć zahamowania wzrostu siewek pszenicy przez toksyny powstające podczas rozkładu kiełkujących roślin. Niekorzystne zboża po zbożach W gospodarstwach, w których zboża stanowią duży udział w strukturze zasiewów, pszenicę uprawia się po zbożach. Oczywiście nie jest korzystne dla rośliny. Rolnicy siejąc zboża po zbożach powinni wziąć pod uwagę: pogarszające się warunki fitosanitarne (choroby podstawy źdźbła i korzeni), zachwaszczenie pola i kompensacja chwastów, zmniejszenie zawartości materii organicznej w glebie, nagromadzenie toksycznych związków fenolowych – co w praktyce oznacza ograniczony wzrostu siewek pszenicy.
Hehe
2 tyg. temu
Tylko wyborcy uśmiechniętej Polaki łykną ten tendencjny artykulik. :-)
Gość
2 tyg. temu
I słusznie. A teraz pokażcie co robili za PO , i ich pensje. Do pięt nie dorastają Obajtkowi, najlepsze wyniki w historii Orlenu za PiS i Obajtka. !
...
Następna strona