Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Brawo. Uśmiechnijcie się". Daniel Obajtek o decyzji Orlenu

94
Podziel się:

Zarząd Orlenu zarekomendował wypłatę dywidendy za 2023 rok w wysokości 4,15 zł na jedną akcję. Łączna kwota wyniesie 4,818 mld zł. "To o prawie 1,6 mld zł mniej w porównaniu z dywidendą za 2022 rok (5,5 zł na akcję), wypłaconą w roku ubiegłym" - skomentował tę decyzję Daniel Obajtek.

"Brawo. Uśmiechnijcie się". Daniel Obajtek o decyzji Orlenu
Daniel Obajtek skomentował wysokość dywidendy w Orlenie za 2023 rok (Getty Images, Attila Husejnow, LightRocket, SOPA Images)

Zarząd Orlenu zaproponuje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy, aby z zysku netto za 2023 r. w wysokości 21 mld 215 mln 917 tys. 147,93 zł przeznaczyć 4 mld 817 mln 909 tys. 503,35 zł na wypłatę dywidendy. Oznacza to, że dywidenda wyniosłaby wtedy 4,15 zł na jedną akcję.

Jak podał Orlen, pozostała kwota z zysku netto za 2023 r. w wysokości 16 mld 398 mln 7 tys. 644,58 zł, zgodnie z rekomendacją zarządu, miałaby zostać przeznaczona na kapitał zapasowy spółki.

Ponadto zaproponowano, aby ustalić 20 września 2024 r. jako dzień dywidendy oraz 20 grudnia 2024 r. jako dzień jej wypłaty.

"Propozycja zarządu spółki zostanie przedstawiona Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Orlen, które podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii" - przekazał koncern.

Obajtek odpowiada

"Zarząd Orlenu rekomenduje wypłatę 4,818 mld zł dywidendy za 2023 rok, czyli 4,15 zł na akcję. To o prawie 1,6 mld zł mniej w porównaniu z dywidendą za 2022 rok (5,5 zł na akcję), wypłaconą w roku ubiegłym. Brawo. Uśmiechnijcie się" - napisał w serwisie X Daniel Obajtek.

Przypomnijmy, że walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu w sierpniu ubiegłego roku uchwaliło, że dywidenda z zysku za 2022 r. wyniesie 5,5 zł na akcję. Daje to w sumie 6,39 mld zł, które z zysku koncernu trafią do kieszeni akcjonariuszy. Rok temu dywidenda wyniosła 3,5 zł na akcję, czyli łącznie 1,5 mld zł.

"Wypłata akcjonariuszom w sumie 6,39 mld zł jest najwyższą nominalnie dywidendą w historii Orlenu. Ponadto to najwyższa nominalnie dywidenda w historii polskich spółek z GPW" - pisał bankier.pl. Wcześniejszy rekord należał do KGHM - 5,67 mld zł w 2011 r., a PZU z 4,66 mld zł w 2013 r. zajął drugie miejsce w tym zestawieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Marek
miesiąc temu
Nikt nie dostanie tych pieniędzy. Pójdą na wyrównanie strat.
poco
miesiąc temu
po co komentuja ludzie ktorzy nie maja nic mondrego do powiedzenia przeciez nie da sie czytac tej bazgraniny :(
Swój
miesiąc temu
Kim jest obecny Premier kto mu za to zło które wprowadza w naszym kraju płaci, tyle w nim nienawiści dyktatury i rozwalania polskiej gospodarki. Ile jest naiwnych wyborców którzy głosowali na tych posłów z koalicji 13 grudnia chyba, że to są obywatele obcych państw.
Z_boku
miesiąc temu
Pamiętacie eksperyment z małpą na giełdzie lata temu? - to były zawody miedzy nią a ekspertami kto lepiej zainwestuje. Wygrała małpa!!! .W latach 2021-2023 każda firma petrochemiczna zarobiła kokosy więc mógłbyś byc nawet analfabetą i też byś zarobił. Cały dowcip polegał na tym ,że takiemu obajtkowi absolwentowi uniwersytetu radomskiego Cambridge pozwolono na zabawę wielomiliardowym majatkiem a on to wykorzystał i zrobił wielką , świerdzącą qpę i teraz śmieje się wszystkim prosto w twarz a jego promotorzy wypluwają z siebie kłamstwa o jego talentach
Kierowca
miesiąc temu
cholera, paliwo co dzień droższe. Dlaczego tej "drożyzny" media nie nagłaśniają? Takiego zarządu Orlenu Polacy nie akceptują. P. Obajtek musi natychmiast wrócić!!!!
...
Następna strona