Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Szokujące kulisy handlu ropą. Pieniądze ze spółki Orlenu trafiły do 25-latka z Azji

400
Podziel się:

Jak przekazał nowy zarząd Orlen Trading Switzerland (OTS), około 240 milionów dolarów w ramach przedpłaty na dostawy ropy, głównie z Wenezueli, trafiły do firmy założonej w 2021 roku w Dubaju przez 25-letniego obywatela Chin lub Hong Kongu.

Szokujące kulisy handlu ropą. Pieniądze ze spółki Orlenu trafiły do 25-latka z Azji
Orlen Trading Switzerland: utracone zaliczki dotyczyły ropy m.in. z Wenezueli (Getty Images, Jakub Porzycki)

Jak przekazał nowy, powołany z końcem lutego 2024 r. zarząd OTS, pośrednikom bez zabezpieczeń wpłacono zaliczki na początku grudnia 2023 r., a planowane dostawy miały nastąpić albo jeszcze w grudniu 2023 r., albo w styczniu 2024 r. Od 18 października 2023 r. do 18 kwietnia bieżącego roku otwarte było tzw. okienko, bo w tym czasie zawieszone były sankcje na ropę z Wenezueli.

Zarząd OTS: utracone zaliczki dotyczyły ropy m.in. z Wenezueli

Przedpłaty trafiły do pośredników, najwięcej - ok. 240 mln dol. do jednego z pośredników spółki założonej w 2021 r. w Dubaju przez 25-letniego obywatela Chin lub Hong Kongu - przekazał nowy zarząd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Tankowce wyczarterowane przez OTS miały zostać załadowane między grudniem a styczniem, statki nie zostały jednak załadowane w Wenezueli - przekazał nowy zarząd. Podkreślił, że poprzedni zarząd, urzędujący do końca lutego 2024 r., nie podjął żadnych działań, aby doprowadzić do realizacji umów albo ich zerwania. Na koniec lutego spółka płaciła ok. 600 tys. dol. dziennie za postojowe sześciu tankowców, a rachunek za całe postojowe sięgał już 30 mln dol.

Nowy zarząd przekazał, że kontrakty na dostawy trzeba było wypowiedzieć, a na tej podstawie wypowiedzieć umowy na czarter tankowców, które bezczynnie stały od grudnia.

Zarząd OTS podkreślił, że intencją było sprzedanie ropy i produktów z Wenezueli przed 18 kwietnia, aby po zamknięciu "okienka" firma nie została z towarem objętym sankcjami, co miałoby poważne konsekwencje. Orlen nie łamał sankcji, w dokumentach spółki OTS nie natrafiono na ślady ropy irańskiej czy rosyjskiej - podkreślił nowy zarząd. Zapewnił, że traderska spółka będzie kontynuować działalność.

Biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że do prokuratury trafiło już zawiadomienie ws. działań byłego zarządu koncernu wobec OTS. 10 kwietnia Orlen poinformował, że w związku z utraceniem przez OTS 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę, koncern przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką właśnie kwotę.

Orlen Trading Switzerland zajmuje się handlem produktami rafinacji ropy i produktami petrochemicznymi. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie spółki, dostarcza zarówno produkty pochodzące z pięciu rafinerii Orlenu, ale także od innych wiodących światowych dostawców - zarówno prywatnych jak i państwowych - podano.

Grupa Orlen to koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach, jak również w Niemczech, Słowacji, Węgrzech oraz Austrii. Ma segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialnych źródeł energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(400)
Ewa
3 dni temu
Czy ktokolwiek za to odpowie ?
Jaśko
1 tyg. temu
Sasin wypowiadając się oficjalnie na temat utraty przez Orlen 1,6mld PLN mówiąc że przedpłata poprzez pośrednika jest rzeczą normalna udowodnił ze jest dylematem w sprawach handlowych.
Jaśko
1 tyg. temu
Przedpłata do pośrednika to czysty przewał z tzw kick back'em. Żadna rafineria na świecie nie robi przedplat. Wręcz przeciwnie płaci w ok 90 dni po odbiorze towaru. Ta sytuacja jest identyczna z aferą respiratorową. Kupujący nigdy nie daje przedplaty w ręce posrednika a tylko otwiera w banku akredytywę na rzecz sprzedającego. Pośrednik do staje tylko prowizję po zakończeniu transakcji. Jakiekolwiek przedpłaty poprzez rachunek pośrednika to czysty przewał. OTS został utworzony na wzór spółek ruskich które zapewniały prowizję możnowładcom w kraju odkladane na kontach w rajach podatkowych, od każdej kupionej baryłki ropy lub każdej tony sprzedanego petroproduktu. Prokuratura powinna przejrzeć księgi i konta bankowe OTS i to szybko zanim papiery znikną.
Kaziu
1 tyg. temu
Pis za pomocą Kastrata pod przywództwem Katina wyprowadził i zdefraudował z Orlenu miliary! Teraz się śmieją.
polo666
1 tyg. temu
Brednie.
...
Następna strona