Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

"Specjaliści od brudnych interesów". Tusk komentuje biznesy Orlenu

360
Podziel się:

- Kiedy dotarły do mnie informacje o stracie 1,5 mld, najprawdopodobniej nie do odrobienia, to włosy mi na głowie stanęły - tak premier Donald Tusk skomentował informację, że szwajcarska spółka Orlen Trading Switzerland (OTS) miała ponieść duże straty w wyniku nieotrzymania zamówionej ropy i produktów ropopochodnych.

"Specjaliści od brudnych interesów". Tusk komentuje biznesy Orlenu
Premier Donald Tusk (PAP, PAP/Marcin Obara)

- Okoliczności tej sprawy są bardzo bulwersujące. Problemem jest to, że największa polska spółka, odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne państwa, to spółka, którą rządzili ludzie, dzisiaj to już nikt nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - skomentował premier Donald Tusk.

Strata spółki i audyt

Przypomnijmy - jak ujawniono kilka dni temu, szwajcarska spółka Orlen Trading Switzerland (OTS) miała ponieść duże straty w wyniku nieotrzymania zamówionej ropy i produktów ropopochodnych. Spółka zapłaciła zaliczki, których nie odzyskała, mimo podjętych prób. O wszystkim napisano w komunikacie giełdowym dotyczącym odpisu na 1,6 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Z nieoficjalnych informacji, pozyskanych przez money.pl, wynika, że ropa zmówiona przez OTS miała pochodzić z kilku kierunków (Bahrajn, Emiraty Arabskie, Wenezuela i Sudan Południowy), a przedpłaty, o których mowa, mogły obejmować nie jeden, a kilka kontraktów. Nie udało nam się jednak uzyskać oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

W szwajcarskiej spółce córce Orlenu zlecony został audyt w trybie pilnym. Ma on objąć całościowy przegląd działalności OTS. Według nieoficjalnych informacji polskie służby badają też wątek potencjalnej możliwości udziału spółki w omijaniu międzynarodowych sankcji na ropę.

Szwajcarska spółka córka Orlenu miała zająć się handlem ropą i jej pochodnymi m.in. z krajami Zatoki Perskiej czy USA, a więc alternatywnymi eksporterami dla Rosji, wobec której już wtedy przygotowywane były kolejne sankcje, w tym na ropę naftową i olej napędowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(360)
Alojz
4 tyg. temu
Szarego Polaka rozliczą co do grosza, a jak giną miliony nie ma winnych, a odzyskanie staje się niemożliwe.
ALICJA
4 tyg. temu
Nikt mnie nie przekona, że okres PiSu to czas prawa i sprawiedliwości. Wg. mnie to czas brudnych korupcyjnych interesów przykrywanych osłonami i datkami. Wszechobecne matactwo. Obecna władza do dzisiaj nie dała rady ogarnąć to wszystko. Nie spodziewała się takiej skali i dpchronów. Domagajmy się rozliczeń, a obecnym bacznie się przyglądajmy. To nasze pieniądze. Immunitet nie chroni przed nami. Mamy też coś do powiedzenia , a nadużycia na bieżąco ujawniajmy i zgłaszajmy odpowiednim organom.
Polacy
4 tyg. temu
Szkodnik Polsich interesów,czyim jesteś premierem,blokujesz wszystko co dobre dla Polski,reparacje nie,cpk nie,atom nie,pogłębianie Odry nie,weź się wreszcie i zrób coś dla Polski.
zulus z krzak...
miesiąc temu
Tusk, co ty bierzesz bo nie uwierzę że można tak bredzić na trzeźwo.
Gopp
miesiąc temu
Mi włosy na głowie stanęły jak dowiedziałem ile Orlen zarobił za pisu a ile za jego czasów, przepaść po prostu
...
Następna strona