Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Orlen zainwestuje 140 mld zł. Obajtek: budujemy nowy Orlen

47
Podziel się

Płocki koncern przedstawił strategię na lata 2020-2030. Zapowiada wielkie inwestycje w petrochemię, energetykę i detal. - Firmę trzeba rozwijać przez inwestycję i aktywizuję. Od trzech lat jesteśmy na tej ścieżce - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen zainwestuje 140 mld zł. Obajtek: budujemy nowy Orlen
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek(Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
bDAaYXnp

- Budujemy nowy Orlen, strategia wczoraj ogłoszona jest bardzo ważna, ale od 3 lat jesteśmy na tej ścieżce. Musimy inwestować w dodatkowe obszary i budować szczególnie: optymalizację, zielony ład i przyszłościowe badania - mówił w "Sygnałach Dnia" prezes Daniel Obajtek.

Jak zapowiedział, polski gigant energetyczne w najbliższej dekadzie zamierza zainwestować w sumie 140 mld zł. Spółka szacuje, że zapotrzebowanie jego grupy kapitałowej na środki pieniężne do 2030 r. wyniesie łącznie około 205 mld zł.

W tej kwocie poza inwestycjami ma się zawierać również ok. 40 mld zł na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych oraz ok. 25 mld zł na pozostałe wydatki.

bDAaYXnr

Jak podkreślał prezes spółki, głównie inwestował będzie w rozwój petrochemii, ale gross nakładów zostanie przeznaczona na biznesy, które w najlepszy sposób realizują strategiczne kierunki rozwoju spółki. I tak około 85 mld zł ma zostać przeznaczone na obszary związane głównie z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią. Z kolei na zwiększenie efektywności obecnych aktywów grupa kapitałowa przeznaczy 55 mld zł.

Jak informowała w poniedziałek spółka, PKN Orlen planuje wzrost wyniku EBITDA grupy kapitałowej Orlen do 2030 roku do poziomu ok. 26 mld zł, zgodnie z nową strategią do roku 2030, podał koncern. Planowany, skumulowany wynik operacyjny EBITDA LIFO w latach 2020-2030 wyniesie ok. 195 mld zł..

Prezes Obajtek odniósł się również do ostatnich dużych wydatków firmy przy walce z pandemią. - Orlen jest odpowiedzialna firmą, championem gospodarki, a champion musi spełniać zadania społeczne. Duży biznes robi się przy spełnianiu zadań społecznych.

bDAaYXnx

Jak przypomniał, w pierwszej fali pandemii firma przeznaczyła 120 mln zł na walkę z jej skutkami. - Bardzo mocno ruszyliśmy z pomocą, zaczynając od płynów, kończąc na maskach, kombinezonach, respiratorach, karetkach. Teraz buduje szpitale modułowe. Pierwszy w Płocku właśnie został oddany. Następny, który buduje, to modułowy w Ostrołęce.

Zobacz także: Koronawirus. Problemy z budową szpitala w Płocku. Michał Dworczyk o "sabotowaniu"

- Nie korzystaliśmy z żadnych firm zewnętrznych, wybudowaliśmy szpital modułowy na ok. 200 łóżek w ciągu 12 dni, oczywiście wcześniej było przygotowanie obszaru. To nie tylko wybudowanie szpitala, to też jego wyposażenie - wyjaśniał Obajtek.

bDAaYXny
bDAaYXnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
REK
2 miesiące temu
1.Panie Prezesie Obajtek,jest Pan w dużym błędzie, budując przyszłość firmy na zlecenie polityczne./Łaska pańska na pstrym koniu jeździ/. 2.Obecny kryzys i jego skutki, mocno obniżą wartość ORLENU a jego perspektywy staną się problematyczne. 3.Firma ORLEN, dążąca do monopolu na rynku krajowym przetwarzania węglowodorów staje się wydmuszką polityczną to zawsze kończy się katastrofą.
\X\Z\
2 miesiące temu
CO TO SIĘ POROBIŁO 10 LATKI JAK ZA KOMUNY A JA DRODZY RODACY POLECAM OMIJAĆ DUŻYM ŁUKIEM STACJE ORLEN NAJDROŻSZE CENY + NAJDROŻSZE CENY NA PÓLKACH A MIAŁO BYĆ TANIEJ
Damian
2 miesiące temu
PRL TEZ MIAŁ ROZMACH, najlepiej w socjalizmie wychodzą zawsze obietnice :D Ja bym wolał paliwo po 1,8zl gdyby wywalić podatki, ale w socjalizmie nie niewolnicy maja mieć dobrze, tylko ich Panowie :D Wystarczy okraść 40 mln ludzi po 1zl, każdy machnie ręka, a jaki zysk dla złodzieja :D Na wolnym rynku żeby się tak wzbogacić trzeba by było za swoje wybudować np szpital i prosić się, żeby pacjent chciał przyjść akurat do mnie (nieograniczona konkurencja).
bDAaYXnT
pam
2 miesiące temu
Obajtek, ciemnotę to ty możesz wciskać ciemnemu ludowi. Inteligentni ludzie patrzą na giełdę i cóż widzą? Cena akcji Orlenu w ciągu ostatnich 2 lat spadła ze 131 zł. za akcję do 56 zł. za akcję. Może byś to jakoś skomentował?
Pikus
2 miesiące temu
no tak szlachta się bawi za państwowe pieniądze , ścigają się w różnych formułach i są szczęśliwi zarabiając miliony. A ja siedzę i prowadzę ponad 20 lat stację paliw Orlen i co miesiąc kombinuję jak tu budżet za te grosze co mi wypłacają na stację zapiąć. Najlepsze jest to ,że wmawiają wszystkim ,że świetnie płacą , szczególnie wmawiają to moim pracownikom , żeby żądali więcej ... Pewnie ,że powinienem to rzucić , ale co roku człowiek liczy ,że coś się poprawi , a tu ni hu...hu... , a człowiek co rok starszy i ma większy lęk przed zmianami. Prezesi przychodzą i odchodzą , ich odprawy gdy odchodzą są kilka razy większe niż ja zarobiłem przez 20 lat dla nich pracując. Żałosne...
...
Następna strona